DUVARLARIN DİLİ OLSA

TOBB ve İKV'nin Brüksel'deki Türkiye Platformu toplantısında renkli sahneler yaşandı. Toplantıda konuşan bazı Avrupalı konuklar konuşmalarına espriyle başladı, espriyle son verdi.

Erdoğan'ın rakibi Cox!
TOBB ve İKV'nin Brüksel'deki Türkiye Platformu toplantısında renkli sahneler yaşandı. Toplantıda konuşan bazı Avrupalı konuklar konuşmalarına espriyle başladı, espriyle son verdi. En dikkat çekici espri ise, AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'den geldi. Eski Avrupa Parlamentosu Başkanı Patric Cox'tan sonra kürsüye gelen Rehn, Başbakan Erdoğan'a esprili bir uyarıda bulundu.
Cox'un, Türkiye'nin AB sürecindeki adımlarını överek, "17 Aralık zirvesinde Türkiye'ye evet deme zamanı gelmiştir" sözlerinin salondan uzun süre alkış almasına dikkat çeken Rehn, "Erdoğan, Cox'un Türk olmadığına şükretsin. Yoksa aldığı alkışlara bakılırsa karşısında ciddi bir rakip politikacı bulurdu. Bu da işini epeyce zorlaştırırdı" dedi. Alkış ve kahkahaların ardından Rehn, esprisini sürdürdü ve "Kim bilir belkide ileride Cox, Erdoğan'ın karşısına Avrupa Parlamentosu seçimlerinde çıkar" diye konuştu.
Rehn'den sonra konuşan Erdoğan ise, "Cox, beni ilk kez Avrupa Parlamentosu'na çağırarak konuşma yapmamı sağladı. Ben bunu hayatım boyunca asla unutmayacağım" dedi ve Cox'u rakip değil, dost olarak gördüğü mesajını verdi.
Unakıtan Baykal'ı kıskandı
Maliye Teftiş Kurulu, geçen hafta 125. yılını kutladı. Kamu Yönetimi Yasası ile kaldırılması gündemde olan Teftiş Kurulu'nun kuruluş yıldönümü resepsiyonu, bu tartışmaların ortasında verildi. Kurul için, "Sizinle gurur duyuyorum" diyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, değişimden de vazgeçilmediği mesajları verdi. Ama kurulun üyelerini, yani maliye müfettişlerini kırmamaya özen gösterdi. Resepsiyona ev sahipliği yaptı ve eşi Ahsen hanımla birlikte kapıda konukları karşıladı.
Resepsiyonun ilgi odağında, Teftiş Kurulu'na sahip çıkan CHP lideri Deniz Baykal vardı. Baykal'la Maliye Bakanı Unakıtan'ın eşi Ahsen hanım arasında geçen diyalog ilginç ve eğlenceliydi:
- Sayın Baykal, siz televizyonlarda göründü-ğünüzden daha gençsiniz.
- Sizden bunu duymak ne kadar güzel.
(Maliye Bakanı bu komplimanı kıskanır gibi araya girerek)
- Bana evde hiç böyle şeyler söylemiyor.
Bunun üzerine Deniz Baykal, Unakıtan'ın gönlünü, "Öyle demeyin, sizin aranızın ne kadar iyi olduğunu hepimiz biliyoruz" sözleriyle aldı.
Serdengeçti ve Greenspan
Merkez Bankası başkanlarının az konuşması makbul sayılır, sık sık demeç vermezler. Çünkü ne zaman bu demeçler sıklaşsa 'Sorunlar artıyor' diye algılanır. 'Merkez Bankası başkanları az konuşur' sözüne çok sık atıfta bulunulur ve gazetecilerin ayaküstü soruları bu gerekçeyle yanıtlanmaz.
Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, hafta sonu Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya gelerek, Yeni Türk Lirası'na geçişte sorunlar, uygulamalar gibi konularda soruları yanıtladı. Toplantıyı açarken de bu 'az konuşma'ya vurgu yaparak, bir araştırma yaptırdığını ve kendisinin de Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Alan Greenspan ile konuşmasının eşit olduğunu açıkladı. Serdengeçti, 2003 yılı üzerinden yapılan araştırmaya ilişkin, konuşma sayısı hakkında bilgi vermedi, az ya da çok konuşma yaptıklarına da değinmedi.
Gazeteciler, bunun üzerine şu soruyu yöneltti: 'Amerika'da sorunlar mı arttı, yoksa Türkiye'deki sorunlar mı azaldı?'
Bu saptamanın üzerine, FED'in faiz artırımı tartışmaları yaşaması, Türkiye'nin de uygulanan ekonomi programının yanı sıra YTL'ye geçiş gibi önemli bir dönemeç yaşandığı vurgusu yapıldı.