DUVARLARIN DİLİ OLSA

Dışişleri Bakanlığı çalışanları her olumsuzlukta 'monşerler' diye
eleştirilir. Fransızların 'beyefendi' anlamında nezaket ifadesi olarak kullandığı bu sözcük, ne yazık ki Türkiye'de bir eleştiri ifadesine dönüşmüş.

Dışişleri'nde bir 'monşer'
Dışişleri Bakanlığı çalışanları her olumsuzlukta 'monşerler' diye
eleştirilir. Fransızların 'beyefendi' anlamında nezaket ifadesi olarak kullandığı bu sözcük, ne yazık ki Türkiye'de bir eleştiri ifadesine dönüşmüş.
Her hafta basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye'nin önemli dış politika konularıyla ilgili resmi yaklaşımı ortaya koyan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan da, 2004 yılına veda ederken gazetecilere 'monşer' sözcüğünün gerçek anlamını hak edecek ince bir jest yaptı.
Yılın son basın toplantısı sürerken, Tan'ın başında bulunduğu Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi çalışanları, gazetecilere salonun dışında küçük bir kokteyl hazırladı. Toplantıdan çıkan gazeteciler bu ince jestten büyük memnuniyet duydu. Tan'ın zaman zaman sorularıyla kendisini terleten ve zor durumda bırakan gazetecilere verdiği 'küçük, ama anlamlı' yeni yıl hediyeleri de kalite farkını gösterdi.
Unakıtan'la civciv sohbeti
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Meclis kürsüsüne ne zaman çıksa konu dönüp dolaşıp oğluyla ilgili iddialara geliyor. CHP'liler her fırsatta, Bakan'a, oğul Unakıtan'ın yaptığı mısır ithalini soruyor. Meclis'te geçtiğimiz hafta vergi yasasıyla ilgili görüşmelerde de bu kural değişmedi. CHP'lilerle Unakıtan arasındaki 'mısır-civciv' atışması tutanaklara şöyle yansıdı.
Unakıtan: Biz, asgari ücretlilerimizi düşünüyoruz ve asgari ücrette en büyük artış-bakın Türkiye tarihine bizim hükümetimiz zamanında olmuştur. Başbakanımız bir laf etti, 'Sürpriz bir zamanda Bakanımız açıklar' dedi, o sürpriz zamanı nerelere çekiyorlar, gördünüz. 'Sürpriz zaman' dedi, sürpriz zamanı da açıklar...
Osman Özcan (CHP): Öyle demedi.
Unakıtan: Öyle mi? Kayıtlar var, kayıtlar... Şimdi, sayın Başbakanımızın 'sürpriz zaman'ını, sürprizlere çıkardılar, sürpriz paketlere çıkardılar... Bu kadar saptırmayın, olmuyor...
Haluk Koç (CHP): Oluyor, oluyor.
Unakıtan: Oluyor, ama, millet de görüyor.
Haluk Koç (CHP): Görüyor, sizi de görüyor!.. Mısırlar bitti mi?!
İzzet Çetin (CHP): Civcivler büyümüş mü?!
Unakıtan: Evet... Gel de civcivleri bir saydırayım sana bakayım, mısırları da... (AKP sıralarından alkışlar.) Mısırları vereyim, sen yemle. (AKP sıralarından gülüşmeler.)
Haluk Koç (CHP): Bittiyse, bir tertip daha ithal edin.
Muharrem Eskiyapan (CHP): Hesabı yanlış yaparlar, civcivleri sayamazlar.
Unakıtan: Sayamazlar, evet... Civcivleri sayamazsın arkadaş, bak, ben sana söyleyeyim. Böyle yaparsan, o civcivleri sayamazsın. Onun da formülü var çünkü.
Âlemin kralı TUSAŞ
Türk Uçak Sanayi A.Ş.'de (TUSAŞ) geçen hafta ilginç bir olay yaşandı. 14 Mayıs 2004 tarihinde yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi kararı doğrultusunda TUSAŞ, Türk İnsansız Hava Aracı Projesi'nin (İHA) ana yüklenicisi olarak görevlendirilmişti. 30 mil-yon dolarlık sözleşme imzalandı. 1998 yılın- dan bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri'nin keşif ve gözetleme ihtiyaçlarına yönelik olarak devam eden projede atılan adım uzun bir süredir kapandı kapanacak sıkıntıları yaşanan TUSAŞ çalışanlarını çok sevindirdi.
TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, İHA sözleşmesinin imza töreninden biraz geç döndü. TUSAŞ'a girdiğinde binanın önünde toplanan personel tarafından 'Âlemin kralı' yazılı bir pankartla karşılandı.
Resmi bir kurumun aldığı ihale nedeniyle binaya pankart asılması hem şaşırttı hem de TAI, TEI, Aselsan, Havelsan gibi kuruluşların aldığı milyonlarca dolarlık ihaleler göz önüne alındığında 'Âlemin kralı kim?' sorusunu sordurttu. Bilgisayar çıktısı bu pankart TUSAŞ'ın aldığı ihale değil, gelecekte de var olacağının sevincinden başka bir anlam taşımıyordu. Yıllarca, 'Ne olacağız' endişesiyle kendisine bakan gözlere, elini yumruk yaparak "Âlemin kralı olacağız" diyen Dörtkaşlı'ya 'teşekkür'den başka bir anlam taşımıyordu.


    http://www.radikal.com.tr/7335537335530

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.