DUVARLARIN DİLİ OLSA

Her dönem milletvekillerine, "Oy makinesi gibiler, neye oy kullandıklarını bilmeden ellerini otomatik kaldırıp indirirler" eleştirisi gelir.

Ya vatandaş gelirse...
Her dönem milletvekillerine, "Oy makinesi gibiler, neye oy kullandıklarını bilmeden ellerini otomatik kaldırıp indirirler" eleştirisi gelir. Vekillerin büyük bölümü de ne yazık ki aksi bir örnek sergilemez. Tasarı ya da teklifler üzerinde konuşmalar yapılırken onlar ya kuliste çay-kahve içer ya da Genel Kurul'da gazete okur, cep telefonlarıyla konuşur. Oylamalar esnasında ise grup başkanvekillerine bakarlar. Onların işaretine göre, 'Evet' ya da 'Hayır' derler.
Milletvekillerinin bu tavrına en güzel örnek SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrine ilişkin yasanın görüşmelerinde yaşandı. Plan ve Bütçe Komis-yonu'nda üyeler, Meclis kampüsü içinde bulunan ve milletvekillerinin hizmetinde olan sağlık biriminin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesine onay vermedi. Lojmanları elden giden, maaşlarında artış yapılmayan milletvekilleri bu kadarcık bir ayrıcalığı hak ettiklerini düşünüyordu. Üstelik Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay'a ait hastaneler de kapsam dışıydı. Neden Meclis'inki kapsamda olsundu?
Ancak bazı AKP yöneticileri böyle düşünmüyordu. Yasa görüşülürken, AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik imzasıyla bir önerge verildi. Önergeye göre Meclis'teki sağlık birimi de Sağlık Bakanlığı'na devrediliyordu. İktidar partisi milletvekillerinin büyük bölümü önergenin altında Grup Başkanvekili Çelik'in imzasını görünce, içeriğini bile dinlemeden el kaldırdı. Böylece önerge kabul edildi. Milletvekilleri neye oy verdiklerini yasanın kabul edilmesinden sonra gazete haberlerinden öğrendi. Hemen parti yöneticilerini arayarak tepkilerini dile getirdiler. Ancak iş işten geçmişti...
Şu anda vekillerin tek umudu Cumhurbaşkanı Sezer'de. Sezer veto ederse, yasa ikinci kez Meclis'te görüşülecek. Bu kez de milletvekilleri Meclis'teki sağlık biriminin de yasa kapsamından çıkarılması için uğraşacak. Vekillerin karşı çıkış gerekçeleri de hazır: Eğer Meclis içindeki sağlık birimi devredilirse, burası vatandaşa açık hale gelecek. Birisi, 'Ben burada tedavi göreceğim' derse yasalara göre engellenemeyecek. Bu da Meclis'in güvenliğini tehlikeye sokacak...
Erdoğan yine sürpriz yaptı
Başbakan Tayyip Erdoğan, 'sürpriz' açıklamalar yapmayı ve çevresindekileri şaşırtmayı seviyor.
Rize'de geçen hafta yine benzer bir sürpriz yaptı ve ay sonunda felaket bölgesine gideceğini açıkladı.
Deprem ve tsunami bölgesi içinde bulunan ülkeleri ziyaret ciddi, kapsamlı bir organizasyon ve ülkelerin liderlerinden randevu alınmasını gerektirdiği için, herkesin aklına Başbakanlık'ta hazırlığın başladığı geldi. Ancak meraklı bir şekilde programın detayını öğrenmek üzere Başbakanlık arandığında, Erdoğan'ın yine kimseye haber vermeden sürpriz bir çıkış yaptığı anlaşıldı.
Başbakanlık'taki danışman ve organizasyondan sorumlu yetkililerin 'tsunami bölgesine ziyaret' projesinden haberleri bile yoktu.
Bir kısmı Erdoğan'ın açıklamasından, bir kısmı ise kendilerini arayan gazetecilerden öğrenmişti gezi projesini. Ancak, söz yüksek yerden gelmişti; Başbakanlık talimata gerek bile kalmadan ufak ufak hazırlık yapmak üzere girişimlerde bulunmaya başladı bile...


    http://www.radikal.com.tr/7342407342400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.