DUVARLARIN DİLİ OLSA

Kıbrıs, AB müzakereleri, Irak gibi çok yoğun dosyaların altından kalkmaya çalışan Dışişleri bürokratları, yorgunluklarını 'bir kitapla' atmaya çalışıyor.

Dışişleri'nde 'Metal Fırtına'
Kıbrıs, AB müzakereleri, Irak gibi çok yoğun dosyaların altından kalkmaya çalışan Dışişleri bürokratları, yorgunluklarını 'bir kitapla' atmaya çalışıyor. İki Türk yazarın, Burak Tuna ve Orkun Uçar'ın yazdığı 'Metal Fırtına' isimli kitabı, bakanlıkta elden ele dolaşıyor.
Kitabın konusu çok manidar: ABD, zengin bor madenlerini ele geçirmek için 2007'de Türkiye'ye saldırıyor. 50 yıllık NATO müttefikleri, kanlı bir savaşın içine giriyor. ABD birlikleri, İstanbul'a, Ankara'ya hava bombardımanları düzenliyor, Türkiye ise bu ani saldırılara karşı durmaya çalışıyor
Konu itibarıyla çok gerçekçi olmasa da, canlı anlatımı ve iyi kurgusuyla ses getiren 'Metal Fırtına'yı, Dışişleri bürokratları da beğenmişler. Kitabı bir solukta okuduğunu aktaran bir diplomat, "Tom Clancy'nin kitapları kadar iyi" diyerek, uluslararası bir değerlendirme de yapıyor. Kitapta, Dışişleri Bakanlığı'nın bunalımdaki performansını yakından izleyen diplomatların merakı ise gerginliği dindirmek için New York'a hareket eden, ama orada Amerikan emniyetince tutuklanan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve onun yanındaki altı kişilik Dışişleri heyetinin akıbeti...
CHP'lilerin gezi şikâyeti
Başbakan Tayyip Erdoğan ile 'Moskova çıkarmasına' katılan CHP'li milletvekilleri, başlarına gelen aranma, gözaltı tehdidiyle rüşvet verme gibi 'tatsız' olayların dışında, kendilerine bilgi verilmemesinden yakındı. Erdoğan'ın resmi heyetine özellikle çağrılarak çıkarmaya katılan CHP'li vekiller, temasların özüne ilişkin bilgilendirilmediklerini ve adeta bir gösteriş için Moskova'ya götürüldük-lerini vurguladı.
Resmi heyette yer alan CHP Adana Milletvekili, TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu üyesi Tacidar Seyhan da, 'bilgilendirilmemekten müşteki (şikâyet eden)' olanların başında yer aldı. Bu durumdan Başbakan Erdoğan'ı sorumlu tutarak tepki gösteren Seyhan, "Yazmak gerekir" dedi ve şunları ekledi:
"İlk günlerde bilgi veren olmadı. Son gün, sayın Başbakan, Türk Ticaret Merkezi'nin açılışından sonra milletvekillerini bilgi vermek üzere topladı. Hepimiz resmi temasların içeriği ve elde edilen sonuç hakkında bilgilendirileceğimizi sanıyorduk. Ancak sayın Başbakan merkezin açılışında ve daha önce yaptığı konuşmaların benzerini bize yaptı.
Bize bilgi vermekten kaçındı. Sorularımıza da içeriği olmayan yanıtlar verdi. Bizi niye Moskova'ya götürdüler anlayamadım. Maksat gezme değildi ki... Heyette yer vereceksen bilgi de vereceksin, görüşmelere de katacaksın..."
Uğurlama acısı ağır oldu
Rusya 'Çeçen sorunu' nedeniyle, özellikle Devlet Başkanı Putin'in katıldığı etkinliklerde üst düzeyde güvenlik önlemi uyguluyor. Bir Türk korumanın deyişiyle 'Yüksek ökçeli önlemler' Başbakan Erdoğan ile Moskova'ya giden Türk heyetine de uygulandı. Putin'in yer aldığı programlara katılacak olan gazeteci, işadamı, danışman ve politikacılar ayrım gözetilmeden en az üç aşamalı arama noktasından geçirilerek toplantı salonuna alındı. Rus korumalar aramaları abartınca, adeta terörize bir ortam doğdu, gerginlikler yaşandı.
Putin'in katılmadığı programlarda da güvenlik önlemleri vardı; ancak abartılı değildi. Herkes rahatlamıştı ki; esas sürpriz dönüş yolunda, havaalanında yaşandı.
Zira buradaki kontrol, Putin aramalarından da beterdi. Palto, ceket, kemer ve ayakkabılar çıkarılıyor, ardından da x-ray cihazı ve yine elle yapılan bir üst aramasından geçiliyordu. Artık her taraftan bir ses çıkıyordu, tepkiler yoğunlaşmıştı. Söylene söylene işlemler yapılırken, Erdoğan'ın eski dış politika başdanışmanı, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ender Arat, sakin bir sesle, "Dünyanın her tarafında bu böyle. Ayakkabıyı da çıkarıyorlar" diyerek ortalığı sakinleştirmeye çalıştı, ama bu da tepkileri yumuşatmadı.


    http://www.radikal.com.tr/7349807349800

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.