DUVARLARIN DİLİ OLSA

Ankara'da siyasi kulisler kabine revizyonu, AKP'de yönetim değişikliği ve başmüzakerecinin kim olacağı söylentileriyle çalkalanırken, bakanların anekdotlarından, gazetecilerle yaptıkları konuşma ve esprilerden bile derin anlamlar çıkarılır hale gelindi.

Mumcu'nun zafer işareti
Ankara'da siyasi kulisler kabine revizyonu, AKP'de yönetim değişikliği ve başmüzakerecinin kim olacağı söylentileriyle çalkalanırken, bakanların anekdotlarından, gazetecilerle yaptıkları konuşma ve esprilerden bile derin anlamlar çıkarılır hale gelindi. Her kabine revizyonu tartışmasında nedense adı 'bakanlıktan ilk alınacaklar' arasında sayılan Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun, son Bakanlar Kurulu'ndan erken ayrılması dikkat çekti. Ancak, Mumcu'nun bir hareketi dikkatlerin odaklaşmasına ve 'Acaba ne oldu da, böyle yaptı?' sorusuna neden oldu.
Mumcu, toplantıdan çıkarken 'zafer' işareti yapmıştı. Bu işaretin anlamını okumaya çalışan gazetecilerden yarı ciddi yarı esprili bir şekilde, 'Başmüzakereci oldu, bakanlık gitti, Başbakan'a sitem ediyor, karar verdi merkez sağın başına geçecek' gibi analiz ve yorumlar duyuldu.
Sonra Mumcu ve ekibine ulaşılınca gerçek anlaşıldı. Gazetecilerle şakalaşmak ve en olmadık anda espri yapmaktan hoşlanan Mumcu, yine tarzını konuşturmuştu. Erken çıktığı toplantıdan sonra kameraların kendisine yöneldiğini fark eden Mumcu, biraz 'muziplik' yapmak ve gazetecileri heyecanlandırmak istemişti.
Vekillerin derdi temizlik
Meclis Başkanlık Divanı'nın son toplantısında idare amirleri tarafından milletvekili şikâyetleri de gündeme getirildi. Milletvekillerinin çalışma mekânlarıyla ilgili yakınmalarının başında 'temizlik' geliyor. Bazı milletvekilleri Meclis Lokantası'ndaki salatalardan böcek çıkmasından, bazıları da tuvaletlerdeki sabunların köpürmemesinden şikâyet ediyor. Bazılarının derdi ise tuvalet kâğıtlarının çabuk bitmesi.
Şikâyetler çok olunca Başkanlık Divanı toplantısına katılan bürokratlar hemen devreye girerek Meclis'te gıda güvenliğini sağlamak amacıyla uygulanmaya başlanan 'Kritik Kontrol Noktalarında Tehlike Analizi' sistemine ilişkin bilgi verdi. Artık her mutfağın bir hijyen sorumlusu var. Tüm mutfak ve çay ocağı personeline sarılık aşısı yapıldı. Bu personelin sağlık kontrolü üç ayda bir portör ve altı ayda bir akciğer grafisi olmak üzere düzenli olarak yaptırılacak. Çay ocakları ve mutfaklara pedallı çöp kovaları alındı. Tüm mutfak girişlerinde galoş, kep ve ziyaretçi önlüğü bulundurulmaya başlandı. İçeri girişler personel dışındakilere yasaklandı. Hijyen kurallarının gereği olarak üretimde bulunan ya da servis yapan personelin saç, sakal ve bıyıklarını kesmeleri önerildi ya da koruyucu maske takmaları sağlandı. Çay ocaklarından tablo, saksı, akvaryum gibi mikroorganizma barındıran materyaller kaldırıldı. Meclis'te ayrıca mutfaktaki bakır kapların çeliğe dönüştürülmesi için ihale yapılacak. Haşereyle mücadele için sinek öldürücü sistem kurulacak.
Sekreterler diken üstünde
Göreve geldiğinden beri 'tasarruf' kelimesini dilinden düşürmeyen Meclis Başkanı Bülent Arınç, işi biraz abartınca, TBMM çalışanları diken üstünde oturmaya başladı. Arınç, zaman zaman milletvekilleri ve personelin direnciyle karşılaşsa da yeni 'tasarruf projeleri'nden vazgeçmedi.
Arınç, en son Meclis'teki sekreterlere sınırlama getirdi. Meclis'in kadrolu perso-neli yerine her dönem getirdikleri 'geçici personel'le çalışmayı tercih eden milletvekilleri nedeniyle kadronun giderek şiştiğini gören Arınç, Başkanlık Divanı üyelerine biri kadrolu olmak üzere üç sekreter, komisyon başkanlarına ise biri kadrolu olmak üzere iki sekreterle çalışma zorunluluğu getirdi. Bu kıstaslara uymayan geçici personel, kurumlarına iade edilecek.
Bu karar sekreterleri rahatsız ederken, bazı Başkanlık Divanı üyeleriyle komisyon başkanlarını zor bir seçimin eşiğine getirdi. Başkanlık Divanı üyelerinden Burhan Kılıç, Feyzi Berdibek ve Mehmet Daniş ile komisyon başkanlarından Burhan Kuzu, Münir Erkal, Mehmet Dülger, Yahya Akman, Mehmet Elkatmış, Cengiz Kaptanoğlu, Cevdet Erdöl, Soner Aksoy, İsmail Özgün, Nevzat Yalçıntaş, Murat Mercan ve Mustafa Baş, sekreterlerinden birinden vazgeçmek zorunda kalacak.


    http://www.radikal.com.tr/7356127356120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.