DUVARLARIN DİLİ OLSA

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Türkiye'deki ABD karşıtlığından duyduğu rahatsızlığa dikkat çekip, hükümetten bunun önüne geçecek bir liderlik istemiş.

Neo-con kaldırımlar
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Türkiye'deki ABD karşıtlığından duyduğu rahatsızlığa dikkat çekip, hükümetten bunun önüne geçecek bir liderlik istemiş. Oysa ABD'nin kendisi antipati toplamak için elinden geleni yapıyor. Mesela Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'nin etrafına yapılan 'Kamyonsavar' kaldırım demirleri, Ankaralıların hayatını tehlikeye atıyor.
İki aydır süren inşaat nedeniyle kaldırımlar kapatıldı, insanlar, otomobillerle aynı yolda yürümeye zorlandı. Büyük elçilik ve inşaat şirketi, 'Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz' yazısını asma nezaketi bile göstermedi. Aksine, semt sakinlerine emredercesine 'Karşı kaldırımı kullanın' yazıları asıldı.
Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ankara ziyaretinde verdiği rahatsızlıktan dolayı özür dilemesi, büyük sempati uyandırmış, daha fazla rahatsızlık verdiği halde aynı davranışı sergilemeyen Bush karşısında Putin'in hanesine artı puan yazılmıştı.
Yeni muhafazakârlar (neo-con) tarafından yönetilen ABD'nin karşıt yaratmamak için Türkiye'de iktidardan yardım istemek yerine, önce, insanların kaldırımda yürüyebilmek gibi temel haklarına saygı göstermesi gerekiyor.
Jaguar ayakkabı karizmayı çizdi
Başbakan Tayyip Erdoğan her fırsatta halkın içinden geldiği, halktan
biri gibi yaşadığı mesajını verir. Hatta zaman zaman CHP lideri Deniz Baykal başta, muhalefetin iddialarını ve gazetecilerin eleştirilerini yanıtlarken, "Öyle fildişi kulelerden ahkâm kesmekle olmaz" diyerek eleştiri sahiplerini halkın arasına davet eder.
Ancak geçen hafta çıkan bazı haberler Erdoğan'ın halkın rüyasında bile göremeyeceği tercihlerini ortaya koydu. Erdoğan'ın manşetlerine R.T.E. yazılı özel yapım gömleği bunların ilkiydi. İkinci tercih ise Erdoğan'ın ayakkabılarıydı. İtalyan yapımı Jaguar marka ayakkabılar Erdoğan için özel yapılmıştı ve 'R. Tayyip Erdoğan by Jaguar' yazısı ayakkabının hem
tabanına hem içine işlenmişti.
Pahalı olduğu söylenen bu ayakkabılar bütün basının dikkatini çekmekle kalmadı, sokakta vatandaşların, esnafın gündeminin de birinci maddesi oluverdi. Şu sıralar AKP'yi ve Erdoğan'ı destekleyen vatandaşlar, Jaguar marka ayakkabılar nedeniyle muhalefeti destekleyen vatandaşlar tarafından sıkıştırılıyor. Hele CHP'lilerin Baykal'ın ayakkabılarıyla ilgili silahı, AKP'yi destekleyen vatandaşları tam anlamıyla savunmasız bırakıyor. Çünkü CHP'liler AKP'lilere, Baykal'ın TBMM'de kan verirken çekilmiş delik ayakkabılarının resmini anımsatıp 'Kim fildişi kulelerde yaşıyor' sorusunu yöneltiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7371337371330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.