DUVARLARIN DİLİ OLSA

Deprem ve tsunami felaketinin yaşandığı Güney Asya ülkelerine giden Başbakan Tayyip Erdoğan, yoğun temaslar, hava sıcaklığının yüksek olması ve toplam 39 saatlik uçak seyahati nedeniyle yorgun düştü.

Güney Asya turu Erdoğan'ı yordu
Deprem ve tsunami felaketinin yaşandığı Güney Asya ülkelerine giden Başbakan Tayyip Erdoğan, yoğun temaslar, hava sıcaklığının yüksek olması ve toplam 39 saatlik uçak seyahati nedeniyle yorgun düştü. Ancak yorgunluğuna yorgunluk katan da, türban krizi nedeniyle yardım gezisinin gölgede kalması oldu. Yakın çevresine bu durumdan yakınan Erdoğan, gezisinin Sri Lanka ve Maldivler duraklarında Türk gazetecilerden uzak durdu. Temaslarının ardından Ankara'ya dönerken de, uçakta gazetecilerin oturduğu bölüme hiç gelmedi. Bunda Erdoğan'ın türbanla ilgili sorulardan kaçma isteğinin de payı vardı, ancak kurmayları Erdoğan'ın uçağa biner binmez yorgun olması nedeniyle uyuduğunu ve sekiz saatlik uçuşun önemli bir zamanını uyuyarak geçirdiğini söyledi.
Erdoğan, Esenboğa'daki basın toplantısını da kısa kesti.
Başbakan'ın dün yapması beklenen Diyarbakır gezisi de, yine 'yorgunluk' gerekçesiyle iptal edildi. Cumartesi günkü Samsun progamını tamamlayan Erdoğan, sakin bir hafta sonu amacıyla İstanbul'a geçti.
Kar, büyükelçi falan tanımaz
ABD ve Rusya dışişleri bakanlarının Ankara buluşmasının gerçekleştiği geçen haftanın belki de en talihsiz kişisi, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Petr Stegny idi. Eşini de alarak önce Fransa sonra da Yunanistan'da tatil yapan büyükelçi, Ankara'ya karayoluyla dönmek istedi. Büyükelçi ve eşini taşıyan araç Türk sınırına yaklaştıkça, hava da bozmaya başlamıştı. Büyükelçi İpsala'ya vardığında, kar tüm yolları kapatmış, tipi nedeniyle görüş mesafesi sıfıra inmişti.
İpsala sınır kapısındaki yetkililer, Stegny ve eşine kötü haberi verdi. İleride hava daha da kötüydü ve hiçbir aracın geçişine izin verilmiyordu. Stegny, dönüp Yunanistan üzerinden havayoluyla Ankara'ya ulaşmayı düşündü, ama hava koşulları orada da aynıydı ve dönmesine izin verilmedi.
Stegny ve eşinin çaresiz bekleyişi tam iki gün sürdü. Büyükelçi, başından geçenleri anlatırken, "İnanılmaz bir havaydı. Bizim Sibirya'dan hiçbir farkı yoktu. Tipinin başlamasıyla yolların kapanması arasında geçen süre, sadece bir saatti" dedi.
Büyükelçiye sorduk: 'Peki 48 saat ne yaptınız İpsala'da?'
Stegny, gülümsemeyle yanıt verdi: "Bize orada dört yıldız konforunda bir oda verdiler. Bütün vaktimizi ise satranç oynayarak geçirdik.
Kimi bulduysam onunla satranç oynadım. Bir nevi 'İpsala Satranç Şampiyonası' düzenledik. İpsala'da gördüğümüz konukseverliği, yardımseverliği asla unutamayacağım."
Büyükelçinin İpsala bekleyişi, kendisine bir helikopter ayarlanmasıyla son buldu. Bin bir zorlukla İstanbul'a gelen, oradan da ilk uçakla Ankara'ya ulaşan Stegny, Dışişleri Bakanı Lavrov'dan sadece 25 dakika önce Esenboğa'ya vararak bir anlamda kariyerini de kurtardı.
Ergezen ve Açe'deki çocuk
Erdoğan'ın Güney Asya gezisine katılan, kabinenin renkli simalarından Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen, sorulara esprili yaklaşımı ve yanıtlarıyla da dikkat çekti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafın-dan Endonezya'nın Türklere yakınlığıyla bilinen Banda Açe bölgesinde kurulan ve içinde yetim-hane de bulunan kamptaki inceleme sırasında Ergezen'e, 'Yetim çocuklardan birisini evlat edinip edinmeyeceği' soruldu.
Bu soru üzerine bir süre düşünen ve sakalını sıvazlayan Ergezen, gülümseyerek işin içinden çıktı ve kendisini zora sokmayacak bir yanıt verdi.
Çocukların en önemli varlıklar olduğunu vurgulayan Ergezen, "Bizim buradan çocuk almamıza gerek yok. Biz burada bakmayı daha uygun görüyoruz. Bunun için de her türlü katkıyı yaptık, yapacağız. Çocuklar burada, doğdukları yerde büyüyecek. Bu onlar için de çok gerekli" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7378507378500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.