DUVARLARIN DİLİ OLSA

Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen, AKP hükümetinin renkli simalarından. Geçmiş iktidarlar dönemindeki bazı uygulamaları eleştirmiş, örneğin çalışanlar adına kesilen ve uzunca bir dönemdir 'akıbeti'nden kimsenin bilgi sahibi olmadığı 'Konut Edindirme Yardımları'nın 'iç' edildiğini iddia etmişti.

'İnandın mı, ben bakanım'
Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen, AKP hükümetinin renkli simalarından. Geçmiş iktidarlar dönemindeki bazı uygulamaları eleştirmiş, örneğin çalışanlar adına kesilen ve uzunca bir dönemdir 'akıbeti'nden kimsenin bilgi sahibi olmadığı 'Konut Edindirme Yardımları'nın 'iç' edildiğini iddia etmişti. Her ne kadar kaybolduğunu iddia ettiği bu paralar devletin başka bir kurumunda sermaye olarak dursa da.
Ergezen konuşma tarzı ve davranışlarıyla içimizden biri gibi. Onun bu özelliği halkın arasına girdiğinde bakan olduğunu ispat etmesine bile yol açabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Ergezen, bakanlığa bir taksiye atlayarak geldi. Ergezen, bakanlık binası önüne gelindiğinde içeriye girmeyen taksi şoförüne makam arabasının durduğu giriş kapısında durmasını söyledi. Taksi şoförünün, "Orası makam girişi, ben sizi burada bırakayım" demesi üzerine Ergezen, "Sen gir, ben bakanım" dedi, ama sözlerine şoför bir türlü inanmadı. Bunun üzerine Ergezen, "Sen makam arabasının arkasında dur ve benimle gel" diyerek şoförü odasına götürdü. Ergezen, taksi şoförünü bakan olduğuna makamında çay ısmarlayarak inandırabildi.
Gül'ün El-Cezire hayranlığı
Kendi topraklarında olup bitenleri 1996 sonuna kadar yabancı televizyonlardan izlemiş Arap dünyasının bugün CNN-International kadar ünlü bir televizyon kanalı var: El-Cezire.
El-Cezire, İsrail gizli servisi Mossad ve Amerikan istihbaratına hizmet suçlamalarıyla uğraşmak yerine 11 Eylül saldırılarını, İsrail-Filistin çatışmasının en kanlı görüntülerini Arap dünyasına yansıtmaya çalıştı. Afganistan'daki saldırıları tek başına yayımlayarak 'medya özgürlüğü' sembolü oldu. Dünya, ABD yönetimindeki koalisyon güçlerinin Irak harekâtının ardından bölgede yaşanan kaosu El-Cezire kameralarından izledi.
Dünyanın gözünün üzerinde olduğu El-Cezire'nin şimdi Ankara'da da bir ofisi var. Genel Yönetmen Waddah Khanfar, ofisin açılışı için geldiği Ankara'da en büyük ilgiyi Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'den gördü. Khanfar, "Biz özgürlük ve demokrasi için varız" derken, Gül, El-Cezire için, "İyi ki varlar. Onlar, dünya medyasının dinamizmi" diye konuştu. Gül'e göre, El-Cezire söylenmeyen, eksik kalan birçok konuya parmak bastıkça Arap dünyasıyla uluslararası kamuoyu arasındaki fark kaybolacak.
El-Cezire'nin dünya çapında bilginin demokratikleşmesine ve görüş çeşitliliğine getirdiği katkı gerçekten önem taşıyor.
Çoğalarak kazanmak
AB'den müzakere tarihi alınmasıyla birlikte kamuoyunda en çok 'kısıtlamalar' tartışıldı. Özellikle de 'serbest işçi dolaşımı' konusunda çok farklı görüşler ortaya konuldu. TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanvekili AKP'li Ali Rıza Alaboyun, 'müzakere tarihi alınmasıyla birlikte serbest dolaşım konusunda Türkiye'nin önüne büyük fırsatlar çıkacağı' görüşünde.
'AB Nüfus Hareketleri ve Fırsatlar' konulu araştırmasıyla da bunun gerekçelerini ortaya koyan Alaboyun'a göre, doğurganlık oranının hızla düşmesi ve yaşam süresinin artması nedeniyle AB nüfusu azalıp yaşlanacak. Bu nedenle nitelikli ve kalifiye işgücü alamayan Avrupa ülkelerinin ekonomileri alarm verecek. AB ülkeleri de müzakereler tamamlanmadan nitelikli ve kalifiye iş gücüne sahip Türk insanına kapıyı açmak zorunda kalacak.
Türkiye'deki doğum oranlarını yıl yıl araştıran Alaboyun, hiç üşenmeyip Meclis'in de ortalama doğum oranlarını hesaplamış. Buna göre Meclis'in ortalama doğum oranı 2.7. AKP'de doğum oranı 3, CHP'de 2.1 civarında. Buradan yola çıkarak partisine de moral veren Alaboyun, "Kısacası seçmen geleceği açısından sola karşı şanslıyız" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/7385747385740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.