DUVARLARIN DİLİ OLSA

Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun bakanlık ve AKP'den istifa etmesi siyaset kulislerini yoğunlaştırırken, gözlerin de parti ve hükümete yönelttiği eleştirilere odaklanmasına neden oldu.

Şeffaflığın da bir sınırı var
Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun bakanlık ve AKP'den istifa etmesi siyaset kulislerini yoğunlaştırırken, gözlerin de parti ve hükümete yönelttiği eleştirilere odaklanmasına neden oldu. Mumcu, istifa ettikten sonra düzenlediği basın toplantısında bu eleştirilerin içeriğine ilişkin bir soruya, "Her şey Bakanlar Kurulu tutanaklarında yazılı" yanıtını
verdi ve ayrıntıya girmedi.
Bu yanıtı hafızalarına alan gazeteciler de, Bakanlar Kurulu toplantıları sonrasında 'ayrıntılı bir açıklama yaptığını, her şeyi anlattığını' her fırsatta söyleyen hükümet sözcüsü Cemil Çiçek'i, Bakanlar Kurulu açıklamasına hazırlanırken 'Başbakanlık kulisi'nde sıkıştırdı. Gazetecilerin, 'Hani her şeyi açıklıyordunuz? Mumcu hep eleştirmiş siz hiçbir şey söylemediniz. Bu eleştirilerden başka anlatmadığınız neler var?' şeklindeki esprili sözleri üzerine Çiçek, bir süre düşündü ve istifini bozmadan tek cümlelik bir yanıt verdi:
"İyi de arkadaşlar, ben 4-5 saatlik toplantının tutanaklarını size anlatamam, veremem ki..."
Yeni büyükelçi yakınım olur
Mısır'ın Şarm üş Şeyh kentinde varılan İsrail-Filistin anlaşmasının ardından Mısır ve Ürdün yıllardan sonra İsrail'e yeniden büyükelçi gönderme kararı aldı. Mısır, Sudan'ın başkenti Hartum'daki
büyükelçisi Muhammed Assam'ı Tel Aviv'e göndereceğini açıkladı. Ürdün'ün tercihi ise Ankara Büyükelçisi Ma'aruf al-Bakhit oldu.
Tel Aviv'e gidecek isimler belirlenince Mısır ve Ürdün arasında adı konulmamış bir 'kim önce gidecek' rekabeti başladı. Doğal olarak kim İsrail'den daha çabuk onay (diplomatik dille akreditasyon) alırsa Tel Aviv'e o gidecekti.
Al-Bakhit bunun üzerine, Ankara'da birlikte görev yaptıkları İsrail'in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi'yi aradı. Akreditasyon
işlemi hızlandırılırsa, o da iki ülke arasındaki gerilimi tamire bir an önce başlayabilirdi.
Avivi, hemen İsrail'i, bakanlığını aradı. Torpil işe yaramış-
tı. Telefonun üzerinden 24 saat geçmeden Al-Bakhit'in akreditasyonu hazırdı. Ürdünlü diplomat akreditasyonu alır almaz Amman'dan uçağa atlayıp yarım saat ötedeki Tel Aviv'e indi. Havaalanında İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve Dışişleri Bakanı Silvan Şalom tarafından karşılandı. 'Hamili kart yakınım olur' formülü bir kez daha kazandırmıştı.
Babacan'dan seçime destek
Oda ve borsalarda seçim sathı mahalline girildi. Mart ayında oda ve borsaların yönetimi belirlenecek. Mayıs ayında TOBB yönetimi için genel kurul toplanacak.
Fuat Miras'ın istifasının ardından TOBB yönetimini üstlenen Rıfat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki ekip, bu görevi sürdürmek niyetinde. Ama ekipten de fire vermek istemiyor. Yönetim birlikte çıkılan ve birliğin atıl duran gücünün harekete geçirildiği, sorunlara kavgayla değil uzlaşıyla çözüm arandığı modeli, daha da aktif hale getirerek devam etmek istiyor.
Bu dayanışmanın örneklerinden biri de geçtiğimiz günlerde Ankara Ticaret Borsası'nda yaşandı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, başkanvekilleri Mehmet Balduk ve Halim Mete borsanın mart ayı seçimleri öncesindeki meclis toplantısına katıldı. Ticaret Borsası Başkanı olan ve aynı zamanda TOBB Başkanvekili olarak görev yapan Faik Yavuz'a verilen destek, Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'ın da katılımıyla güçlendi. Babacan, Borsa Başkanı Faik Yavuz'a ve yönetime mart ayında yapılacak seçim öncesinde destek verirken, hükümetin ekonomi politikasından taviz vermeyeceği vurgusuyla hükümete desteğin de sürdürülmesi mesajını verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7393267393260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.