DUVARLARIN DİLİ OLSA

ABD Dışişleri Bakanlığı'na Condoleezza Rice'ın getirilmesinden bu yana, Ankara Büyükelçisi Eric Edelman'ın üst düzey bir görevle Washington'a çağrılacağı konuşuluyordu.

Edelman gidecek mi?
ABD Dışişleri Bakanlığı'na Condoleezza Rice'ın getirilmesinden bu yana, Ankara Büyükelçisi Eric Edelman'ın üst düzey bir görevle Washington'a çağrılacağı konuşuluyordu. The Washington Post gibi gazetelerde yazılan bu haberler, şimdiye dek doğrulanamadı. Ancak Rice'ın Ankara gezisinden sonra bu konuda bir hareketlilik yaşandığı anlaşılıyor.
Diplomatik kuliste konuşulana göre, ağırlıkla iki seçenek var. Daha zayıf ihtimal, Edelman'ın ocak ayında Ankara'da temaslarda bulunan ve sözleri Türk kamuoyunda tepki toplayan Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Douglas Feith'in yerine getirilmesi.
Daha güçlü ihtimal ise, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa-Avrasya işlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Elizabeth Jones'un yerine atanması. Bir önceki ABD Ankara Büyükelçisi Marc Grossman da aynı göreve atanmıştı. Hal böyle olursa, Edelman, içinde Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa'nın tamamı ve Hazar bölgesine dek geniş ve çok hareketli bir alandan sorumlu olacak. Ankara, Amerikalı diplomatlar için giderek daha zor, ama mesleki yükseliş için gerekli dış görevlerden biri olarak görülüyor.
Robben Adası ve Pınarhisar
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Güney Afrika ziyaretinden akıllarda kalan en önemli sözler Devlet Başkan Yardımcısı Jackob Zuma'nın, "İkimiz de hapishane kuşuyuz" sözleri olmuştu. AKP'ye yakın gazeteler de Erdoğan'la Zuma'yı birbirine benzetmişti.
Arşivler biraz tarandığında Zuma'nın nezaketen mütevazı davrandığı ortaya çıkıyor. Nitekim, Afrika Ulusal Konseyi'nin (ANC) önemli isimlerinden olan ve ömrü cezaevinin yanı sıra sürgünlerde geçen Zuma, 1963'te girdiği cezaevinde 10 yıl geçirdi. Zuma'nın cezaevinde kaldığı süreyi Erdoğan'ınkiyle karşılaştırmak bir yana, kaldıkları cezaevleri bile farkı ortaya koymaya yetiyor.
Zuma, 10 yılını Cape Town'ın 12 km. açığındaki izolasyon merkezi Robben Adası'ndaki cezaevinde geçirdi. Cezaevi, ırkçı yönetimin, karşıtlarını 'ıslah' ya da 'yok' etmek için kullandığı bir merkezdi. Ölümcül uygulamalarla yıllarca uluslararası kamuoyunun gündeminden düşmedi. Adaya gönderilen ANC üyelerine yapılan psikolojik, siyasi ve fiziksel işkenceler nedeniyle adı 'Cehennem Deliği' olmuştu. Irkçı yönetimle mücadele eden ANC'nin birçok yöneticisinin kaldığı ada bugün özgürlük sembolü.
Erdoğan'ın okuduğu bir şiir nedeniyle ceza alması elbetteki
kabul edilemez. Ancak, ziyaretçilerin tatlı, börek getirdiği Pınarhisar Cezaevi'nde geçirilen dört ayı, Robben Adası'nda geçirilen 10 yılla karşılaştırmak biraz haksızlık olur.
Hataylılar dizi film istiyor
Ekranlarda bir dizi furyasıdır gidiyor. 80'e yakın dizi film reyting canavarına karşı savaş veriyor. Dizi filmlerin konu ve oyuncuları kadar çekildikleri mekânlar da önemli. Dizilerin büyük bölümü İstanbul'da çekilse de son yıllarda yapımcılar Anadolu'ya da açıldı.
Başrollerini Haluk Piyes, Hatice Şendil ve Arzu Yanardağ'ın paylaştığı 'Eylül' adlı polisiye dizinin ise Antakya'da çekilmesine karar verildi. Dizi çekimleri Antakya'da da büyük bir sevinçle karşılandı. Ne de olsa bu tür diziler çekildikleri illerin tanıtımına, turizmine büyük katkı sağlıyordu.
Antakya halkının sevinci kısa sürdü.
atv yetkilileri ikinci bölümün ardından dizi filmi ilgi görmediği gerekçesiyle yayından kaldırma kararı aldı. Bu durum bölge halkı kadar siyasileri de son derece üzdü. AKP Grup Başkanvekili ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, kanal yetkililerini arayarak 'Eylül' adlı dizinin bölgenin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını, bu açıdan devam ettirilmesinin
kendilerini çok mutlu edeceğini söyledi. Ancak kanal yetkilileri reytingi gerekçe göstererek talebi olumlu yanıtlamadı.
Dizi yapımcılarına duyurulur: Hataylılar bölgelerinde çekilecek bir dizi filme ev sahipliği yapmaktan çok mutlu olacak.


    http://www.radikal.com.tr/7400427400420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.