DUVARLARIN DİLİ OLSA

Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Bilal Şimşir'in başına gelenler Türkiye'deki adalet sisteminin acıklı halini bir kez daha ortaya koydu.

Türk polisi bu kadar yakalar!
Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Bilal Şimşir'in başına gelenler Türkiye'deki adalet sisteminin acıklı halini bir kez daha ortaya koydu. Şimşir, geçenlerde pasaport alımıyla ilgili olarak gittiği Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltına alındı. Yaklaşık dört saat Çankaya Emniyet Amirliği'nde tutulan Şimşir hakkındaki suçlama ise 'hırsızlık'tı.
23 Mayıs 2004'te Kültür Sanat-Sen Genel Merkez binası soyulmuş, şikâyet üzerine gelen Emniyet görevlileri sendika kapısında ve çalışma masasında parmak izleri bulunduğu gerekçesiyle şikâyetçi taraf olmasına rağmen Şimşir'i hırsız olarak savcılığa bildirmişti. Şimşir, bu nedenle 25 Ekim 2004'te 20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde sanık olarak yargılanmış ve ilk celsede beraatına karar verilmişti.
Beraat kararı ilgili yerlere gönderilmediği için haksız bir suçlamadan dolayı tam 4 saat gözaltında tutulan Şimşir, aynı gün SEKA'yla ilgili toplantılara da katılamadı.
Şimşir, şimdi uğradığı haksız iftira nedeniyle ve yapılan hukukdışı işlemlerden ötürü İçişleri Bakanlığı aleyhine tazminat davası açmaya, ilgililer hakkında şikâyette bulunmaya hazırlanıyor. Bakalım, AB yolundaki Türkiye'de bu dava nasıl sonuçlanacak?
Erman hoca bipletti
TBMM Sporda Şike ve Şiddet iddialarını Araştırma Komisyonu, bugünlerde aralarında futbolcular ve hakemlerin de yer aldığı ünlü kişileri dinliyor.
Konu spor olunca kadınların hiç ilgisini çekmeyen komisyonda tek bir kadın üye yer almadı, kadın olmayınca bazı oturumlarda 'dilin kemiği' de olmadı. Hele, eski hakem, futbol yorumcusu ve kabzımal Erman Toroğlu'nun dinlendiği oturum evlere şenlik geçti. Salonda kadın görmeyince 'meydanı boş bulan' Toroğlu'nun tutanaklara yansıyan 'sansürsüz' konuşması küfür doluydu.
"Gelin benimle statlara gidelim. Bu hafta Beşiktaş maçına götüreyim sizi. 30 bin kişi 'Erman Toroğlu, o. çocuğu' diye bağıracak" diye başlayan Toroğlu, şöyle devam ediyor: "Samsun'da maça gitmişler. Hakemler sohbet ediyorlar. 'Eğlendik, sonra geneleve gittik. Genelevde kadınlarla yattık. Çok eğlendik'... sohbet bu. Futbolcu 1962'lerde çıkmış genelevlerden, 1993'te hakem gidiyor geneleve... Diyarbakırlılar 66'lı telefonumu internete verdiler. Elazığlılar 310'lu telefonumu tuvalete yazdılar. Diyarbakır'dan çağrı geçtiler. 'Erman senin karını da ananını da.' dediler. Bu kadarı fazla diye savcılığa verdim. Vereli bir sene oldu henüz bir bilgi gelmedi..."
Eski hakem Serdar Çakman'da aynı rahatlık içinde 20 yıllık hakemlik hayatında statlarda kendisine "i hakem" diye bağrılmasından yakındığı komisyonda eşcinsel olmadığını kanıtlamak için hastaneye bile gittiğini, ancak doktor arkadaşının bu talebini geri çevirdiğini anlatmış...
Komisyondaki bu üstü açık konuşmaların basına yansımasından rahatsız olan Komisyon Başkanı Haluk İpek, komisyon üyelerine tutanakların komisyon odası dışına çıkarılmasını yasakladı.
Erkekler Günü: 29 Şubat
Bu yıl Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, AB'nin de sert tepkisine neden olan 'polis dayağı' tartışmaları arasında kutlandı. Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Meclis'te de 8 Mart'ta hem polisin tutumu hem de kadın hakları konuşuldu.
Başbakan Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Deniz Baykal başta olmak üzere siyasetçiler o gün yaptıkları konuşmaların büyük bölümünü kadınlara ayırdı. Genel Kurul'da milletvekillerinin yaptığı 'gündem dışı konuşmaların' konusunu da kadın hakları oluşturdu. Bu durum bazı erkek milletvekillerinin espri şeklinde de olsa yakınmalarına neden oldu.
AKP'nin renkli simalarından Hüsrev Kutlu, kuliste rastladığı kadın milletvekili ve gazetecilere, "Bu ne ya, erkek haklarından bahseden hiç yok. Erkekler günü de yok. Ben 29 Şubat'ın Erkekler Günü ilan edilmesini isteyeceğim. Hiç değilse dört yılda bir Erkekler Günü kutlanır" diye konuştu. Daha önce Meclis kulisinden mareşal rütbeli Atatürk posterinin kaldırılması konusunda yaptığı açıklamalar nedeniyle disipline sevk edilen ve kınama cezası alan Kutlu'nun bu sözlerini duyan AKP'nin Grup Disiplin Kurulu üyesi Kilis Milletvekili Hasan Kara gülerek söze girdi: Dikkat et, ben GDK üyesiyim, sonra yine bize gelme...


    http://www.radikal.com.tr/7407547407540

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.