DUVARLARIN DİLİ OLSA

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Yavuz Önen'in telefonu çaldığında, bir saat sonra diğer beş kuruluşun temsilcisiyle yapacakları basın toplantısına hazırlanıyordu.

Geç gelen telefon
Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Yavuz Önen'in telefonu çaldığında, bir saat sonra diğer beş kuruluşun temsilcisiyle yapacakları basın toplantısına hazırlanıyordu. Başbakanlık İnsan Hakları Denetleme Kurulu üyeliğinden çekileceklerini açıklayacaklardı. Kurul üyesi altı kuruluş temsilcisi, hükümetin kurulu yeterince ciddiye almadığı iddiasındaydı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün son iki yılda 30'a yakın görüşme taleplerini yanıtsız bırakmasını kanıt gösteriyorladı.
Önen'i arayan Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'di. Dinçer, Önen'den, istifa kararlarını ertelemelerini ve basın toplantısını yapmamalarını rica ediyordu. Dinçer, Gül'le bir ay kadar önce toplantı yaptıklarını, yeni açılımlar getireceklerini ve Gül'ün görüşmek istediğini söylüyordu.
Oysa altı kuruluş temsilcisi bir gün önce toplantıyı duyurmuştu.
"Kararımızı değiştiremeyiz" dedi Önen, "Ama sayın Gül, insan hakları alanında neler yapılması gerektiği konusunda bizimle görüşmek isterse, bunu kurul üyesi olmadan da memnuniyetle yaparız."
Önen bir saat sonra, geçen perşembe günü arkadaşlarıyla kuruldan çekildiğini açıkladı. Geç gelen telefon işe yaramadı.
Vekil korosuna az kaldı
İç ve dış siyasetteki hızlı gelişmelere bir de Meclis'in yoğun çalışma temposu eklenince milletvekilleri yorgun düştü. Bu ortamdan biraz olsun kurtulmayı düşünen bazı vekiller edebiyat, müzik ve resme yönelmeye karar verdi.
Sanatla rahatlamaya çalışanlardan biri de AKP Bursa Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu. Matematik öğretmeni olmasına karşın şiir ve müziğe ilgi duyan Anbarcıoğlu'nun şiir kitabı da var. Şimdi ise şiir kasedi çıkarmak istiyor. Hatta seçimler öncesi stüdyoya girip iki şiir de okumuş. Ama milletvekili seçilince bu çalışması yarım kalmış.
Anbarcıoğlu'nun önderliğinde bir araya gelen şiire meraklı vekiller geçtiğimiz günlerde 'şiir dinletisi' düzenledi, Bursa'nın yerel kanalı Olay TV'de de bir programa katılıp şiirler okudu. Anbarcıoğlu şimdi de 'türkü gecesi' düzenleyecek. AKP'den Talip Kaban, Ali Rıza Alaboyun, Mahmut Koçak ve Zafer Hıdıroğlu yine aynı televizyonda yayımlanacak bir programa katılarak saz ekibiyle türküler söyleyecek.
Bunu duyan gazeteciler türkü söyleyecek vekillere takıldı: 'SMS ile oy da verilip en güzel söyleyen star seçilecek mi?' Mahmut Koçak gülerek, "Ben de bundan korkuyordum. İşi yine magazine döktünüz, böyle olursa katılmam" derken, Anbarcıoğlu profesyonel bir saz ekibinin de desteğini alarak vekillerden oluşan koro da kurmak istediğini söyledi. Alaboyun, milletvekillerinin 'Siz şimdi bir de koro kasedi çıkarırsınız' sözlerine ise, "Neden olmasın?" yanıtını verdi.
Milletvekilleri sanatta da iddialı.
CHP'lilerin hayır duası
Meclis kulisleri bakanlar geldiğinde iki kat daha hareketlenir. Hem AKP hem CHP milletvekilleri kulislerde bakanların etrafını sararak özellikle seçim bölgelerinin sorunlarına çözüm bulmaya çalışır. Küçük kâğıtlara yazılan istekler tek tek bakanlara verilir. Bakanlar bir yandan bu kâğıtları ceplerine yerleştirirken, bir yandan da bazı istekleri hemen yerine getirmek için cep telefonlarıyla bürokratlarına talimat verir.
Kabinenin renkli isimlerinden Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen de geçtiğimiz hafta Meclis kulisinde benzer bir durumdaydı. Çok sayıda milletvekili Ergezen'i kuliste yakalayıp özellikle seçim bölgelerindeki yollara ilişkin isteklerde bulundu. Ergezen bu nedenle neredeyse Genel Kurul Salonu'na bile giremedi.
CHP'li bir milletvekilinin de Ergezen'den Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nda çalışan teknik bir elemanın tayinine ilişkin bir ricası vardı. Ergezen, tayinin istendiği yerde eleman açığının bulunduğunu ifade ederek, hemen telefonuna sarılıp ilgili bürokratını aradı. Ergezen, bürokratına, "Bunu hemen yapın. Bugünlerde CHP'lilerin hayır dualarına ihtiyacım var" dedi. Ergezen, telefonu kapattıktan sonra da gazetecilere dönüp gülerek, "Dualarını alalım, ne olur ne olmaz?" diyerek espri yaptı.


    http://www.radikal.com.tr/7422077422070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.