DUVARLARIN DİLİ OLSA

Başbakan Tayyip Erdoğan, katıldığı ekonomi ağırlıklı programlarda konuşmasını güçlendirmek için geçmişten ve bugünden rakamsal örnekler verir, analiz yapar ve çoğu zaman, isim vermeden, ama 'adresi belli' eleştirilerde bulunur.

Erdoğan'ın Aygün kriterleri
Başbakan Tayyip Erdoğan, katıldığı ekonomi ağırlıklı programlarda konuşmasını güçlendirmek için geçmişten ve bugünden rakamsal örnekler verir, analiz yapar ve çoğu zaman, isim vermeden, ama 'adresi belli' eleştirilerde bulunur. Erdoğan bu tarzını, kendisine '2004 yılının en başarılı lideri' ödülünün verildiği İmedya Ekonominin Yıldızları Ödül Töreni'nde de konuşturdu. Ekonomideki gelişmeleri rakamlardan da destek alarak anlatan ve bazı çevreleri eleştiren Erdoğan, bir ara törene katılan Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ü işaret ederek şöyle dedi: "Başbakan olduğum zaman Aygün beni ziyaret etti ve Türkiye'nin o gün içinde bulunduğu ekonomik durumu gösteren iki tablo hediye etti. Bu tabloları makam odama astım ve her odaya girişimde bakıyorum. Bu tablolarda, 'Neredeydik, nereye geldik?', buna bakıyorum. 'Önceki Türkiye nerede, bugünkü Türkiye nerede?' diye baktığımda, hamdolsun o gösterilen rakamları aşmışız, geçmişiz."
Aygün'ün Erdoğan'a hediye ettiği tablolarda, AKP iktidarı öncesindeki enflasyon, büyüme, ithalat, ihracat, cari açık, döviz kuru, iç ve dış borçlar gibi ekonomik rakamlar yer alıyor.
Utangaç bürokratlar
Meclis'e dışarıdan bakanların aklında, daha çok yasalar ve Genel Kurul'daki tartışmalar kalır. Meclis'in bir de denetim fonksiyonu var ki, çoğunlukla kapalı kapılar ardında gerçekleşir ve saatlerce süren toplantılara sahne olur.
Milletvekilleri, iyi niyetle bir olayın üzerine gider ve konunun taraflarını Meclis'e davet ederek çözüm üretmeye çalışır. Ancak işleri
hiç de kolay değildir.
Bunun bir örneği Akaryakıt Kaçakçılığını Araştırma Komisyo-nu'nda yaşandı. Üç aydır çalışan AKP'li Vahit Kiler başkanlığındaki komisyon, akaryakıt şirketlerini, petrolle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını, askeri ve sivil yetkilileri, müfettişleri, savcıları, Emniyet yetkililerini davet ederek bilgi toplamaya çalışıyor. Ancak komisyona gelenler her zaman öyle kolay bilgi vermiyor, bilgi kırıntılarını masaya bırakmakla yetiniyorlar.
Geçtiğimiz günlerde komisyonda bir Emniyet yetkilisi, 200 bin nüfuslu ve yıllık akaryakıt tüketimi 60 bin tonu aşmayan Nahçıvan'a geçmişte 1.5 milyon tonluk akaryakıt ihraç iznini veren 'makam'ı suçladı, ancak makamın
adını vermedi. Milletvekillerinin ısrarı üzerine Emniyet yetkilisi topu, salonda bulunan bir müfettişe attı. Emniyetçi'den istedikleri adresi alamayan milletvekilleri, umutla bu kez ona ısrar etmeye başladı. Ancak müfettiş de ser verdi sır vermedi ve en sonunda "Net bilgim yok" deyip, işin içinden çıktı.
Bunun üzerine AKP Isparta Milletvekili Mehmet Emin Bilgiç dayanamadı: "Ne kadar utangaç insanlarla çalışıyoruz."
Koç'a müşavir dayanmıyor
Erkan Mumcu'nun Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ve AKP'den istifa etmesinin ardından Mumcu'nun ekibi de AKP ile yollarını ayırmıştı. Gidenin yeri çabuk dolduruldu. Mumcu'nun koltuğuna Aydın Milletvekili Atilla Koç oturdu. Bu günlerde bakanlığın icraatlarından çok, Koç'un şekerlemeleri ve Rus turistlerle ilgili kırdığı pot konuşuluyor.
Mumcu'nun ayrılmasının ardından basın müşaviri Şükrü Demiryürek de 'doğal olarak' görevinden ayrıldı.
Koç, geçen yaklaşık iki ay içinde hızına ve esprilerine yetişebilecek
bir basın müşaviri bulamadı. Koç'un ilk basın müşaviri olan Ömer
Keskin ancak bir hafta dayanabildi. Sonraki müşavir ya daha şanslı
ya da daha sabırlı çıktı. Şule Akhan bir buçuk ay basın müşavirliği
yaptı Bakan Koç'a. Şule hanımın ardından gelen yeni müşavir
ise Tayfun Yahşi oldu. Böylece Atilla Koç, iki ay içinde üç basın müşaviri eskiterek alanında kırılması zor bir ilke imza atmış oldu. Çevresinde başarılı çalışmaları ve titizliğiyle tanınan Tayfun beyin Bakan Koç'a ne kadar dayanabileceğini ise çok merak ettik doğrusu.


    http://www.radikal.com.tr/7443257443250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.