DUVARLARIN DİLİ OLSA

Türk ceza sisteminde köklü değişiklikler öngören yeni TCK, CMK ve CİK en çok Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in başını ağrıttı.

Mızraklı ilmihal
Türk ceza sisteminde köklü değişiklikler öngören yeni TCK, CMK ve CİK en çok Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in başını ağrıttı. Yürürlük tarihleri 1 Haziran'a ertelenen yasalarda yapılacak değişiklik çalışmalarına geçen salı günü son nokta konuldu ve hazırlanan değişiklik teklifleri Meclis'e sunuldu. Böylece hem Çiçek hem de AKP yönetileri rahat bir nefes aldı.
Ancak bu değişiklik önerileri de başta basın örgütleri olmak üzere toplumun birçok kesiminin itirazlarını gideremedi. Bu nedenle Çiçek, ceza paketine ilişkin sorulardan tam da kurtulamadı. Gazeteciler, Çiçek'i yine soru yağmuruna tuttu. Çiçek, basına yönelik düzenlemeleri yeterli görmeyen gazetecilere, "Bu TCK öyle bir hale geldi ki, herkes her derdinin çeresini burada aramaya başladı. Abdesti bozulan da, namazı bozulan da çareyi Ceza Kanunu'nda arıyor. Mızraklı ilmihal sayıyorlar" esprisiyle yanıt verdi.
Sivil toplum örgütlerinin paketlere ilişkin görüşlerini kendilerine zamanında bildirmemesinden de yakınan Çiçek, Borçlar Yasası ile Türk Ticaret Yasası konusunda da şimdiden herkesi uyardı: "Herkes görüşlerini bir an önce yollasın."
Sinan Aygün de oradaydı
Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, her konuda söyleyecek sözü olan, bu yönüyle de gündemden pek düşmeyen bir işadamı. Siyasi konulara ilgisi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz haftaki İsrail ve Filistin gezilerinde de devam etti. Ankara-Tel Aviv uçağında Türkiye'nin AB'ye girmek istemediğini ilan etmesinden yana tavır koyan Aygün, ayağı Kudüs'ün kutsal topraklarına basınca daha ılımlı bir ruh haline girdi. İşadamı Hamdi Aydın'ın çektiği fotoğraflardan (üstte), Mescid-i Aksa'da Filistinli gençlerin bakışları altında namaza duran Aygün; diğer karede Filistin'de, Ramallah'ta bir geçiş noktasında Türk heyetini kontrol için bekleten İsrailli askerle kolkola görülüyor. Fotoğrafların Aygün'ün izniyle yayımlandığını da belirtelim.
Korutürk Paris'e gidiyor
Türkiye, Irak'ta geçici yönetim işbaşına geldiğinde Bağdat Büyükelçisi'ni değiştirmişti. Osman Paksüt'ün yerine, Bakü'deki başarılı büyükelçilerden
Ünal Çeviköz atanmıştı. Aynı dönemde Irak'ı yakından izlemek ve Irak'la ilgili işleri koordine etmek amacıyla büyükelçi Osman Korutürk Türkiye'nin 'Irak Özel Temsilcisi' olarak atanmıştı.
Irak'ta geçici yönetimin, işi, seçilmiş yeni yönetime devretmesinin ardından Dışişleri de Irak ekibinde kan değişimine gidiyor. Büyükelçi Korutürk, Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği'ne getiriliyor.
Dışişleri Bakanlığı'nın Korutürk'ün de bulunduğu büyükelçi kararnamesini
bugün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın onayına sunabileceği belirtiliyor.
Aynı kararnamede (Başbakanlık ya da Çankaya Köşkü'nde bir değişiklik olmazsa) müsteşar yardımcısı Volkan Bozkır AB nezdinde daimi temsilciliğe,
Naci Akıncı da Brüksel Büyükelçiliği'ne getiriliyor. Kararnamede ABD ile kritik ilişkilerin yaşandığı son yıllarda bu konudan sorumlu genel müdür yardımcısı Suna Ilıcak da yer alıyor. Ancak Ilıcak'ın atandığı başkent sır gibi saklanıyor. Büyükelçiler Korutürk ve Bozkurt'un yerine kıdemli büyükelçiler atanacak.


    http://www.radikal.com.tr/7454407454400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.