DUVARLARIN DİLİ OLSA

Cumartesi günü Balat'taki Rum Ortodoks Patrikhanesi'nde dikkatlerden uzak tutulan, ama önemli bir evlilik törenini vardı.

Patrikhane'de önemli nikâh
Cumartesi günü Balat'taki Rum Ortodoks Patrikhanesi'nde dikkatlerden uzak tutulan, ama önemli bir evlilik törenini vardı. Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Michaelis Christides ile Boriana Pereva dini evlilik törenleri için Yunanistan'ı değil, Türkiye'yi tercih etti.
Törenin, Ortodoks Partiği Bartholomeus'un katılımıyla yapılması, sıra dışı bir uygulama olarak konuşuldu. İstanbul'u ziyaret etmekte olan ve Ortodoks dini hiyerarşisinde İstanbul Partiği'nden sonra ikinci sırada gelen İskenderiye Patriği İkinci Teodoros da, Ankara Büyükelçisi Christides'in nikâhında yer aldı. Nikâhta dikkat çeken bir başka dini kişilik de New York'taki ABD Rum Ortodoks Kilisesi Müsteşarı Alex Carlustos oldu.
Damatın sağdıcı Avrupa Birliği'nin Bulgaristan Temsilcisi Büyükelçi
Dimitris Kourkoulas'tı. Christides, Yunan-Bulgar bir aileden gelen
Pereva ile, Ankara'dan önce büyükelçi olarak görev yaptığı Sofya'da evlilik kararı almışlardı. Nikâha Ankara'daki diplomatik çevreden Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Christian Hoppe ve eşi de katıldı.
Törene katılan her iki aile üyeleriyle Christides ve Pereva'nın Yunanistan'dan gelen ve Türkiye'deki yakın dostları, Patrikhanedeki törenden sonra, kiralık bir tekneyle Sepetçiler Kasrı önünden Boğaz'a açıldı. Türkiye'ye ilk kez gelen bazı konukları İstanbul'a hayran bırakan gezide, Patrikhane'deki törene geciktikleri için katılamayan iki siyasetçi de vardı. Başbakan'ın dış politika danışmanlarından AKP İstanbul Milletvekili Egemen Bağış ve daha birkaç gün önce DYP'den istifa eden Mehmet Ali Bayar, teknedeki yemekli geziye yetişebildi.
Dolayısıyla teknede yalnızca dans edilip yeni evli çiftlerin mutluluğu üzerine değil, aynı zamanda siyaset ve diplomasi üzerine de konuşuldu.
AKP'nin laiklik refleksi
0Yürürlük tarihi 1 Haziran'a uzatılan Türk Ceza Kanunu (TCK) ve bağlantılı kanunlarla ilgili değişiklik çalışmaları Meclis'te zaman zaman tansiyonun yükselmesine yol açıyor. Tansiyonu ise, milletvekillerinin anlattığı fıkralar düşürüyor. İzinsiz Kuran kursu açanlara ve burada ders verenlere üç yıl hapis cezası öngören TCK maddesinin değiştirilerek, cezanın iki yıla çekilmek istenmesini eleştiren Eraslan, AKP'lilere, 'don' görünce, aklına kuş vurulacak sapan lastiği gelen adamın fıkrasını anlattı.
Adamın biri kafayı takıp sürekli "Lastik alacağım, sapan yapacağım, kuş vuracağım" diyerek, sokaklarda dolaşmaya başlayınca, akıl hastanesine kaldırılmış. Hastanın uzunca süre artık malum tekerlemeyi yapmadığını gören doktor, taburcu edip etmemeye karar vermek için çağırıp, "Hastaneden çıkınca ne yapacaksın" diye sormuş. Hasta, "Önce güzel bir kadın bulacağım" diye başlayınca doktor sevinmiş, "Sonra" diye sormuş. Hasta, "Kadınla güzel bir yemek yedikten sonra bir otele götüreceğim ve soyacağım. Donunu çıkarıp lastiğini alacağım, sapan yapacağım, kuş vuracağım."
Fıkrayı anlatan Eraslan, AKP'lilerle bağlantısını şöyle kurdu: "Onlar da ne zaman laiklikle ilgili bir şey görseler, hep aynı refleksi gösteriyorlar."


    http://www.radikal.com.tr/7461577461570

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.