DUVARLARIN DİLİ OLSA

Türkiye'deki yabancı büyükelçilerin iki önemli duayeni vardır. Biri Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuat Yasin, diğeri Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Mehmet Nevruzoğlu Aliyev.

Duayen büyükelçiler
Türkiye'deki yabancı büyükelçilerin iki önemli duayeni vardır. Biri Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuat Yasin, diğeri Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Mehmet Nevruzoğlu Aliyev. Yasin, 13 yıldır Ankara'da ve en eski yabancı büyükelçi sıfatını taşıyor. 10 yılı geçen Aliyev de üçüncü Azeri devlet başkanını temsil ediyor. İyi bir fizikçi olan ve Türkiye'de sevilen Aliyev'in yeni görev yerinin Madrid Büyükelçiliği olduğu konuşuluyor. Büyükelçi Aliyev, Bakü-Ceyhan petrol boru hattı pazarlıkları, Azeri-Ermeni ihtilafı, Haydar Aliyev'in hastalığı ve GATA'daki tedavi süreçleri gibi kritik dönemlerde Ankara'daydı.

Ankara'yı sinekler bastı
Bugünlerde Ankara'nın bir de derdi var: Kavak ağaçlarından yayılan polenler. Ama bu sene yaşanan sıkıntı daha da büyük. Polenlerin yanı sıra Ankara'yı küçük karasinekler de bastı. Özellikle ağaçlı bölgelerde onlarcası bir anda insanın yüzüne gözüne yapışıyor. Polenle mücadeleyi kavak ağaçlarını kesmekte bulan belediye, küçük sinekleri ise tamamen unutmuş görünüyor. Bu da, 'Ankara'yı AB başkentleri düzeyine getirme' hedefine hiç yakışmıyor.
Bu niyet kimin niyeti?
AKP hükümeti, icraatlarına afla başladı, afla da noktalayacak gibi görünüyor. Hükümetteki bu yönelim, Uluslararası Para Fonu'nun da (IMF) dikkat sarf etmesine neden oluyor. Tamamlanan stand-bay'da hükümetlerden 'af getirmeyeceği' taahhüdü alan IMF, AKP döneminde 'barış ve ödeme kolaylığı' adını alan aflara fazla sesini çıkarmadı.
Yeni imzalanan üç yıllık ekonomi programının Niyet Mektubu'ndaki kamu alacaklarından vazgeçilmesi sonucunu doğuracak aflar yapıl-mayacağı yine taahhüt altına alındı. Üstelik, bu taahhüdün hemen yanına parantez içinde 'sürekli performans kriteri' ibaresi konuldu. Hükümet
bundan sonraki üç yıl içinde hiçbir kamu alacağından vazgeçecek bir yasa çıkarmayacaktı.
Sanki, bu taahhüt verilmemiş gibi hükümet söz konusu niyet mektubunun onaylandığı günün hemen ertesinde, Meclis'e geniş kapsamlı af yasa tasarısını sevk etti. İçinde yine 'af' sözcüğü yoktu. Ama affedilmeyen de hemen hemen kimse kalmamıştı. Üstelik, komisyonda bir af daha eklendi. Bağ-Kur ve SSK prim borçlarının affı.
Hükümet, bu yasanın adına 'af' demeyerek, taahhüdünü yerine getirmiş gibi görünüyor. Ama madem tutulmayacaktı, o taahhüt Niyet Mektubu'na niye yazıldı? Yoksa, çok iddialı olarak 'bizim' denilen niyet bizim değil mi?
Kesimoğlu nasıl vekil oldu?
Necati Bilican, Lojman Cinayetini Araştırma Komisyonu'na, eski SHP milletvekili Erol Güngör'ün oğlu Mustafa Güngör'ün öldürülmesi konusunda bilgi vermek için geldi, ama fazla bir şey bilmediğini söyledi. Komisyon üyeleri yine de kendisine teşekkür etti. CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, "Ben size iki kere teşekkür ederim" deyince şaşıran Bilican, "Niye?" diye sordu.
Bunun üzerine Kesimoğlu, "Birinci teşekkür komisyona verdiğiniz bilgiler için, ikinci teşekkür ise benim milletvekili seçilmeme sağladığınız katkı için" dedi. Halen merkez valisi olarak görev yapan Bilican merak edince, Kesimoğlu durumu söyle açıkladı: "Ben 1984'te kaymakamlık sınavına girdim. Listede üçüncü sıradaydım. Siz de personel genel müdürüydünüz. Listelerin asıldığı sabah listeyi değiştirdiniz ve beni kaymakamlığa uygun bulmadınız. Ben de siyasete girdim ve milletvekili seçildim."
Kesimoğlu, konuyla ilgili gazetecilere detaylı bilgi verirken, şimdi gazeteci olan Tayfun Talipoğlu ile ANAP hükümeti döneminde girdikleri sınavı kazandıklarını, ancak İçişleri Bakanlığı'na asılan listenin ANAP Genel Merkezi'nden gelen listeyle değiştirildiğini, üçüncü sırada olmasına karşın liste dışı bırakıldığını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7468557468550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.