DUVARLARIN DİLİ OLSA

Ankara'nın Çankayası Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana idare ve iktidarla özdeş hale gelmiş bir semttir.

Çankaya'ya rakip Keçiören
Ankara'nın Çankayası Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana idare ve iktidarla özdeş hale gelmiş bir semttir. Yalnızca Cumhurbaşkanlığı, Meclis, Başbakanlık, bakanlıklar ve Genelkurmay değil, başbakanların evleri de iktidar süresince hep Çankaya'da olmuştu.
AKP iktidarıyla bu eğilim değişti; Başbakan Tayyip Erdoğan evini, Ankara'nın güney doruğundaki Çankaya'dan, kuzey doruğundaki Keçiören'e taşıdı.
Bu durum, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok'a şevk verdi. Yıllardır inşası süren 'Estergon Kalesi' ve 'Tuna Göleti' sosyal tesisleri, etrafındaki suni şelaleler ve parklarla nihayet dün Başbakan Erdoğan tarafından hizmete açıldı.
Ancak Altınok, daha tesisler resmen açılmadan Keçiören'i bir diplomasi mekânı olarak da Çankaya ile rekabet etmek üzere kolları sıvamıştı. Özbekistan'ın Ankara Büyükelçisi Rüstem İsayev'in ardından, geçen hafta Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Mehmet Novruzoğlu Aliyev de milli bayram kutlamalarını Estergon Kalesi tesislerinde yaptı. Bundan hız alan Altınok, yakında bütün büyükelçi eşlerine Osmanlı motifleri ve rengârenk mekânlarıyla kuşbakışı Ankara manzaralı bu yerde özel bir davet vermeyi planlıyor.
Sağlıklı yasa nasıl çıkar?
Meclis Genel Kurulu'nun çalışma saatleri TBMM İçtüzüğü'nde 15.00-19.00 arası olarak belirlense de, genel olarak buna pek uyulmaz. İktidar partileri oy çoğunluklarına da güvenerek hükümetin belirlediği öncelikli düzenlemeleri hızla yasalaştırmak için Genel Kurul'u gece gündüz çalıştırır.
AKP, geçtiğimiz hafta da Meclis'in geç saatlere kadar çalışmasını isteyince CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, bu kez isyan etti:
"Defalarca söyledim; bu oturduğumuz salonun (Genel Kurul) kati kabulü hâlâ yapılamadı. Çünkü, herkesin bildiği gibi Genel Kurul salonu mahkemelik. Ceylan derisi koltukları yenilediler, ama 1961 yılından beri bu salonun havalandırma düzeni değişmedi. Arkadaşlar, bu koltuklarda bir saatten fazla oturduğunuz vakit, başınız ağrıyor mu, ağrımıyor mu? Tansiyonunuz inip çıkıyor mu, çıkmıyor mu?"
AKP Milletvekili İnci Özdemir'in, "Çıkıyor", CHP Milletvekili Fikret Baloğlu'nun da "Hasta oluyoruz" diye yanıt vermesi üzerine Anadol, "Ben, bir bilimsel sağlık kurulunun bu incelemeyi yapmasını da talep ediyorum. Sağlıksız bir ortamda sağlıklı yasa çıkmaz arkadaşlar" dedi. Bilindiği gibi son günlerde Genel Kurul'da geç saatlere kadar çalışan vekiller, bir sürü yasa çıkardı. Bunların sağlıklı olup olmadığı sonra anlaşılacak...
Uykusunda yürüyor
Gafları ve uyumasıyla tanınan kabinenin renkli simalarından Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, geçtiğimiz hafta Meclis kulisinde parlamento muhabirleriyle sohbet etti. Koç, bir gazetecinin, "Siz bakan olduktan sonra kilo mu aldınız?" şeklindeki sorusunu, önce "Çok az" diyerek geçiştirmeye çalıştı, ancak sonra beş kilo aldığını itiraf etti. Gazetecilerin, kilolardan kurtulmak için rejim yapıp yapmadığını sormaları üzerine Koç, gülerek, "Evet evet, yapıyorum.
Her pazartesi rejime başlıyorum, salı sabahı bırakıyorum" dedi. Koç, bir gazetecinin spor yapıp yapmadığına ilişkin sorusunu ise yine gülerek şöyle yanıtladı: "Yürüyüş yapıyorum, ama rüyamda."


    http://www.radikal.com.tr/7476027476020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.