DUVARLARIN DİLİ OLSA

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'yle olduğu kadar Kuzey Kıbrıs'la da çok yakından ilgileniyor. Kıbrıs konusunda hem Dışişleri'nden hem de kendi danışmanlarından özel dosyalar, brifingler alıyor.

Erdoğan'ın aklı fikri üretimde!
Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'yle olduğu kadar Kuzey Kıbrıs'la da çok yakından ilgileniyor. Kıbrıs konusunda hem Dışişleri'nden hem de kendi danışmanlarından özel dosyalar, brifingler alıyor. Kıbrıs sorununu çözmek için türlü yöntemler üzerinde çalışıyor. İşte çözüm için bulduğu yöntemlerden birini, Türkiye'yi cumhurbaşkanı olarak geçen hafta ilk kez ziyaret eden Mehmet Ali Talat ve beraberindeki heyete de anlattı. Yöntem, adadaki nüfus dengesizliği dikkate alınarak bulunmuş. Buna göre, adadaki Rumların nüfusu 700 bin, Türklerinki ise 200 bin.
Bu dengesizlik, Türkleri Rumlar karşısında zayıf kılıyor. Erdoğan'a göre KKTC'deki Türklerin daha çok çocuk doğurması gerekiyor ki, adadaki nüfus dengesizliği son bulsun. Bu yöntemi Erdoğan'dan duyan Talat ve heyeti, Erdoğan'a ciddi ciddi, "Biz üzerimize düşeni yapıyoruz, yeterince çocuğumuz var" yanıtını yapıştırıyor. Bu yanıt, birden her iki tarafta da kahkahalara neden oluyor. Ancak olay kahkahalarla kapanmıyor. KKTC heyeti şimdi şakayla karışık da olsa, "Erdoğan'ın aklına bu yöntem nereden geldi. Yoksa biz de bunun üzerinde çalışsak mı" diye düşünüyor.
Stenograf olmanın beş şartı
Meclis'in en zor görevlerinden biri stenografların üzerinde. Genel Kurul'da veya komisyon-lardaki saatler süren konuşmaları, milletvekillerinin ağzından çıktığı şekliyle tutanak altına almak zorundalar. En arka sırada oturan bir vekil de olsa, kimin kime ne laf attığını kaydederler. Hiçbir şeyi kaçırmamak için aylarca süren kurslarda öğrendikleri özel sembolleri kullanırlar.
Meclis'e yeni stenograflar almak için geçtiğimiz günlerde stenograf yardımcısı sınavı açıldı. Yazılı sınavın ardından 90 aday, 30-31 Mayıs'ta sözlü sınava çağırıldı. Sözlü sınavda yapılan elemeyle bu sayı 30'a indirildi.
Sözlü sınavı geçen adaylar kursa alınacak. Kursta başarılı olan 10 kişi, stenograf yardımcısı olabilecek. Adaylar, personel dairesi, kanunlar kararlar, tutanak müdürlüğü ve genel sekreterlikten birer temsilciden oluşan sınav komisyonunun karşısında terledi.
Güncel siyasi tartışmaları izleyip izlemediklerini belirlemek için 'Kızıl Elma nedir?' diye sorulan adaylar, yanıt vermekte zorlanmadı. Ancak İslam'ın şartını en son ilkokuldaki din dersi öğretmeninin karşısında sayan bazı adaylar, komisyon karşısında anımsamakta zorlandı. İslamın beş şartını sayabilenler ise uzman yardımcısı adayı olmaya hak kazandı.
'Kader nedir?' sorusunu yanıtladığını sananlar ise, Meclis'teki uzun, kavgalı oturumlarda kendilerini nasıl bir kaderin beklediğini eminiz bilmiyordur.
Kongre üyelerinin sırrı
ABD Kongresi'nden üç üye, geçen hafta pasaportlarına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) damgası vurdurarak Ercan Havaalanı'ndan KKTC'ye giriş yaptı. Bu ziyarete tahmin edildiği gibi Rum kesimi büyük tepki gösterdi. Türk tarafına, büyük bir diplomatik zafer tadı yaşatan gelişmenin yankıları hâlâ sürüyor. Olayın diplomatik boyutunu bırakıp, kongre üyelerine biraz yakın bakalım.
KKTC'nin Ercan Havaalanı'na inen ABD'li üç kongre üyesinden Ed Whitfield, Kentucky'den. Eddie Bernice Johnson Teksas'tan, Nathan Deal ise Georgia'dan. Kongre üyelerinin tek ortak noktası, her üçünün de seçim bölgelerinde Yunan ve Rumların güçlü bir lobisinin bulunmaması. Dolayısıyla Ercan'a ziyaret, kongre üyelerinin siyasi gelecekleri açısından herhangi bir sıkıntı yaratmadı.
KKTC'de resmi ziyaretlerin yanı sıra çeşitli iş görüşmeleri yapan heyetten Nathan Deal, muhabirlerle sohbeti sırasında, "Benim seçildiğim yer Georgia'nın dağlık bölgesi. Orada Kıbrıs Türkleri'nin sorununun gündem maddesi olacağını hiç sanmıyorum. Daha da ötesi, Kıbrıs adasının nerede olduğunu ve hatta ne olduğunu bilen bulamazsınız" diyordu.
Kıbrıs'ın kaderi de bu galiba...


    http://www.radikal.com.tr/7483337483330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.