DUVARLARIN DİLİ OLSA

Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un köylü geçmişini ara sıra hatırlatır. Donat, geçen günlerde yine Coşkun'un 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in hayat hikâyesini andıran özelliklerini yazmıştı.

'Cumhuriyet'in fazileti'
Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un köylü geçmişini ara sıra hatırlatır. Donat, geçen günlerde yine Coşkun'un 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in hayat hikâyesini andıran özelliklerini yazmıştı. Coşkun da Demirel gibi, Anadolu'nun bir köyünde doğup, çarık giymiş, çobanlık yapmış ama azimle Türkiye siyasetinde önemli bir isim haline gelmiş biri olarak Türk gençliği için örnek bir isimdi. Donat'ın yazısını okuyan Demirel, vakit kaybetmeden Coşkun'u aradı. Sıcak bir sohbetin ardından, Türkiye siyasi tarihine yazılacak tespitini Coşkun'a iletti. Kişisel gayretin de önemli olduğunun altını çizen Demirel, sözlerini "Ama çobanlıktan kırmızı plakaya ulaşma asıl olarak Cumhuriyet'in faziletidir" dedi.
Yüzde 75 buradayız!
Milletvekillerinin parti değiştirmeleri sonucu ortaya çıkan yeni Meclis aritmetiği, zaman zaman ilginç tartışmalara da yol açıyor. Bir süre öncesine kadar aynı partide olan arkadaşlarının, başka partiye geçince eski partisinin söylemlerinin tam zıddı bir söylemi savunması, birçok milletvekilini çileden çıkarıyor. Parti değiştirmeler sonrası durum üzerine zaman zaman espriler de üretilmiyor değil. Geçen haftaki Esnaf Yasası görüşmelerinde böyle bir durum yaşandı. AKP'den DYP'ye geçen Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan, hem AKP'lilerin, hem de CHP'lilerin toplantıya ilgi göstermediği eleştirisinde bulundu. Eraslan, "25 milyon insanımızı ilgilendiren çok önemli bir kanunu görüşüyoruz. Ama maalesef, bakıyorum, 550 milletvekilinden teşekkül eden TBMM'de şu an, iktidar kanadında 30 milletvekili var, CHP'nin sıralarında da, 8-10 milletvekili var" deyince iki partinin de tepkisine neden oldu.
"Siz kaç kişisiniz" diye laf atılması üzerine Eraslan, "Biz DYP olarak üç milletvekiliyiz, ikimiz buradayız. Dolayısıyla, yüzde 75 eder" dedi. Bu sözler salonda gülüşmelerle birlikte tepkilere neden oldu. AKP Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, daha önce kendi partilerinde olan Eraslan'ın Meclis'e çok az geldiğini söyleyince tartışma büyüdü. Eraslan, bunun kanıtlanması halinde milletvekilliğinden istifa edeceğini söyledi. Kanıtlamak Fatsa'ya kaldı.
Çiçek'ten inziva yeri esprisi
Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılacak Ermeni konferansıyla ilgili panel konusundaki sert tutumuyla akıllarda 'gergin' bir imaj bırakan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, aslında kabinenin en renkli, en esprili bakanlarından biri. Bakanlar Kurulu toplantılarını fantastik esprileriyle renklendiren Çiçek, son toplantılardan birinde yine espriyi patlattı ve kabine üyelerini kırdı geçirdi. Toplantı sırasında bazı bakanlar yoğun ziyaretlerden başlarını kaldıramadıklarını, iş yapmakta zorlandıklarını anlatıyordu. Çiçek araya girdi ve özellikle İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'a müthiş bir 'inziva' yeri hazırlattığını anlattı. Bütün kabinenin pürdikkat kesildiği bu konuşmanın ardından Çiçek 'inziva' yerinin özelliklerini anlatmaya başladı: Kimse rahatsız etmiyor, tertemiz, her taraf Çanakkale Seramik'le kaplı (Bakan Coşkun Çanakkale Seramik genel müdürlüğü yapmıştı), yemekler kapının altından veriliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7490117490110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.