DUVARLARIN DİLİ OLSA

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yasaları veto etmesinden yakınan AKP'li milletvekillerine yanıt verirken, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ünlü 'Çankaya noter değildir' sözünü yeniden gündeme taşıdı.

Keşke noter olsalar
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yasaları veto etmesinden yakınan AKP'li milletvekillerine yanıt verirken, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ünlü 'Çankaya noter değildir' sözünü yeniden gündeme taşıdı. Bunu duyan noterler bu sefer sessiz kalmadılar. Anadol'a faks ve mesaj yağdırdılar. Noterler Birliği Yönetim Kurulu üyesi eski milletvekili İbrahim Taşdemir ise Meclis kulisinde yakaladığı CHP'lilere arkadaşlarının tepkisini iletiyordu ki, "Keşke hepiniz noter gibi olsanız, keşke Demirel de noter olsaydı" deyince "Haydaaa" tepkileriyle karşılaştı.
Ama pes etmedi ve anlattı:
"Dejenere olmamış bir kurumun mensuplarıyız. İşimizi yasaya uygun yapıyoruz. Yasalara aykırı bir iş bizden geçmez. Yapılan işin sorumluluğunu bizzat noter taşır. Yanlışlığı kâtip de yapsa... Hukuki ve mali sorumluluğu üstlenir. Demirel gibi 'Verdimse ben verdim' demez. Hazine'nin hortumlanması karşısında sorumluluk üstlenmeyen siyasetçilere benzemeyiz."
CHP'liler hak ve ses verdiler: "Keşke bizim partide de bir noter olsa..."
Kargo uçağında halay
Genelkurmay Başkanlığı, geçen hafta Kosova ve Bosna- Hersek'teki birliklerinin faaliyetlerini yerinde göstermek için basın turu düzenledi. Dört gün süren turda Kosova'da Priştina'dan Prizren'e, Dragash'tan Mamuşa'ya, Bosna-Hersek'te de Zenica'dan Visokot'a, Arnavuti'den Saraybosna'ya kadar gezilmedik yer kalmadı. Tura katılan 50'ye yakın gazeteci ile Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarının yorgunlukları dönüş yolunda kendini göstermeye başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait C-160 tipi kargo uçağıyla yapılan dönüş yolculuğunda herkesin yüzüne 'bir an evvel Ankara'ya dönsek de kendimizi evimize atsak' ifadesi yerleşti. Yolculuk sessizlik içinde yarılanmışken, yolculuğun monotonluğunu bozan bakanlığın halk oyunu ekibi oldu. Önce türküler söylendi, bu sırada ekibin klarnetçisi ayağa kalkarak klarnetiyle türkü söyleyen gruba eşlik etmeye başladı. Bunun üzerine bir grup gazeteci belki de bir ilke imza atarak, Genelkurmay Harekât Başkanı Korgeneral Metin Yavuz Yalçın ve her kuvvet komutanlığından bir generalin bulunduğu uçağın neredeyse adım dahi atacak boşluk olmayan oturma yerlerinin arasında halay çekmeye başladı. Gazetecilerin C-160'daki halay deneyimi yer darlığından dolayı kısa sürdü. Ancak uçak içinde oluşan görüntü gerçekten görülmeye değerdi.
Tavşan mı çıkacak?
Meclis'te milletvekilleri mesajlarını etkili kılabilmek için ilginç yöntemlere başvuruyor. CHP'li Mehmet Sevigen de geçen hafta, teknolojinin olanaklarından yararlanarak, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in seçim öncesi seçmenlerine verdiği bir vaadinin yer aldığı video kaydını Genel Kurul'da milletvekillerine gösterebilmek için dizüstü bilgisayarı tercih etti. Ama tüm çabalarına karşın video kaydı gösteremedi.
AKP'li Ergün Dağcıoğlu, "Perde olsa daha iyi görünürdü" derken, bir başka AKP'li Murat Yıldırım iyice meraklandı, "Tavşan mı çıkacak, tavşan mı" diye sordu. Video kaydının yerel seçim öncesinde Sarıyer'deki Reşitpaşa Mahallesi'nde muhtarlarla konuşan Şahin'e ait olduğu anlaşıldı. Önce Hazine'ye ait olan, daha sonra İTÜ'ye geçen arazi üzerinde 1950'den beri inşa edilmiş binalar yükseliyor. Bu binaları yıkıp Teknokent kurmak isteyen İTÜ açtığı davayı kazandı ve yıkım kararı aldırdı. Şahin'in "Yıktırmayacağım, rahat uyuyun" vaadini anımsatan Sevigen, "Bu yıkım kararı ne?" diye sordu.
Kürsüye çıkan Şahin, yıkımı durdurabilmek için Milli Eğitim ve Maliye bakanlarıyla anlaşıp İTÜ'ye takas edilebilecek başka bir uygun arazi vermeleri gerektiğini söyledi. Şahin, "Eğer üç bakan anlaşıp bir protokol imzalarsak, mahkeme kararı duracak" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7496017496010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.