DUVARLARIN DİLİ OLSA

Ankara'daki İtalyan Büyükelçisi Carlo Marsala, hayattan zevk almaya meraklı, damak tadına da düşkün biri.

Mutfağa müdahale
Ankara'daki İtalyan Büyükelçisi Carlo Marsala, hayattan zevk almaya meraklı, damak tadına da düşkün biri. Belki de bu nedenle, İtalya'nın dünyaca ünlü gastronomi kuruluşu Accademia Italian della Cucina'nın bir şubesini de Ankara'da açmak için öncülük etti. Türk mutfak dostlarının da katılımıyla, akademinin Ankara şubesi geçen ay Milano usulü bir ziyafetle faaliyete başladı.
Büyükelçi Marsala, açılış işlemlerinin tamamlandığını İtalya'ya bildirerek
kayda alınmasını ve dünya çapında duyurulmasını istedi.
Akademi de büyükelçiye bir teşekkür mesajıyla birlikte, Ankara şubesinin, akademinin Ortadoğu bölümüne kaydedildiğini duyurdu.
Marsala buna anında tepki gösterdi. Türkiye'nin Ortadoğu'nun değil, Avrupa'nın bir parçası sayılması gerektiğini, zaten Avrupa Birliği'ne üyelik için yakında müzakerelere başlayacağını anlatan bir yanıt verdi ve kaydın Avrupa bölümüne yapılmasını istedi.
Akademi buna anında olumlu tepki verdi. Hata düzeltilmiş, Ankara şubesi, İtalyan Mutfak Akademisi'nin Avrupa bölümüne kaydedilerek, diğer şubelere duyurusu öyle yapılmıştı.
Tatil sünnet ve düğüne bağlı
Geçen yıl Meclis'i tatil günlerinde de çalıştıran hükümet, bu yıl milletvekillerini 1 Temmuz'da tatile göndermekte kararlı. Tatil kararı hem Başbakan Tayyip Erdoğan hem de AKP yönetimi tarafından defalarca açıklandı. Ancak, Meclis gündeminde görüşülmeyi bekleyen çok yasa tasarısı var. Neredeyse tüm bakanlar, tatil öncesi kendilerini ilgilendiren yasaların çıkarılmasında ısrarlı. Bir de IMF'nin 'Mutlaka çıkacak' dediği Bankacılık ve Sosyal Güvenlik Reformu tasarısı var.
Konu AKP'nin son yapılan Merkez Yürütme Kurulu'nda da gündeme geldi. Toplantıda önce 1 Temmuz'a kadar çıkarılması planlanan tasarı ve teklifler sıralandı, sonra bunların toplam kaç madde olduğu hesaplandı. Ortaya çıkan manzara ise bir anda herkesi ürküttü. Çünkü, 1 Temmuz'a kadar Meclis'te görüşülmesi gereken tasarı ve tekliflerin toplam madde sayısı 500'ün üzerindeydi.
Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, partisinin grup başkanvekillerine dönerek, "Yetişecek mi?" diye sordu. Erdoğan'ın çalışmaların biraz daha uzatılmasını isteyebileceği olasılığını düşünen parti yöneticileri hemen söze girerek, "Yetiştirmeye çalışacağız. Ancak 1 Temmuz'da tatile girilmeli. Herkes sünnetini, nişanını, düğününü 1 Temmuz'a göre ayarladı. Aksi takdirde kimseyi burada tutamayız" diye konuştu.
Anlaşılan Meclis 1 Temmuz'da tatile girerse, bu çocuğunun sünnetini, nişanını ya da düğününü yapacak milletvekilleri sayesinde olacak.
Faiz alıp kâr payı dağıtıyorlar
Özel finans kurumlarının (ÖFK) dağıttığı paralar faiz mi, kâr payı mı tartışması yıllardır sürüyor. Bu tartışma sürerken, CHP'liler Meclis Plan Bütçe Komisyonu'ndaki Bankacılık Kanunu görüşmelerinde bombayı patlattı. Meğer özel finans kurumları, topladıkları mevduat karşılığında Merkez Bankası'nda tuttukları munzam karşılıklar için 2004 yılı ocak ayından beri faiz alıyormuş. CHP'liler, yıllardır 'Faizsiz helal kazanç' sloganıyla halktan para toplayan ÖFK'leri köşeye sıkıştırdıklarını sanırken, Özel Finans Kurumları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz söz aldı.
Akyüz, yıllardır 'hiçbir karşılık' almadan Merkez Bankası'nda tuttukları munzam karşılıkların düşürülmesi için başvurdukları Merkez Bankası'nın, mevzuat gereği böyle bir yetkileri olmadığını, isterlerse kendilerine ödeme yapılabileceği cevabını verdiğini belirtti. Bu ödemenin 'faiz' değil, 'nema' olduğunu savunan Akyüz, "Müşterileriniz bunu biliyorlar mı" diye sorulunca da, "Biz bunu faaliyet gelirlerimize, dolayısıyla da kârımıza yansıtmıyoruz. Bu paranın tamamını, özel finans kurumlarına
yatırılan mevduatlar için oluşturulan güvence fonuna aktarıyoruz" dedi.
Hemen söyleyelim, Akyüz'ün izahatı komisyondaki AKP'lileri hiç de tatmin etmedi.


    http://www.radikal.com.tr/7503637503630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.