DUVARLARIN DİLİ OLSA

Ankara'daki büyükelçiler arasında Avusturya Büyükelçisi Marius Calligaris'in ayrı bir yeri vardır. Renkli ve canlı kişiliği, akıcı Türkçesiyle, hemen hemen her sosyal ve diplomatik etkinlikte kendini gösterir.

Büyükelçi karikatür sever
Ankara'daki büyükelçiler arasında Avusturya Büyükelçisi Marius Calligaris'in ayrı bir yeri vardır. Renkli ve canlı kişiliği, akıcı Türkçesiyle, hemen hemen her sosyal ve diplomatik etkinlikte kendini gösterir. Büyükelçi, Türk medyasını da çok yakından takip eder. Özellikle de 'en iyi gazete' olarak tanımladığı Radikal'i.

Güne neşeyle başlıyor
Ancak Calligaris'in gazeteyi eline aldığında ilk okuduğu bölümler siyaset ya da diplomasiyle ilgili haberler değil. Büyükelçi Calligaris, gazetede önce karikatürlere bakıyor. Büyükelçinin her gün mutlaka takip ettiği karakterler ise Ramize Erer'in çizdiği 'Kötü Kız' ve 'Tehlikeli İlişkiler.'
"Bu karikatürlere bayılıyorum" diyen Calligaris'in listesinde Piyale Madra'nın çizdiği 'Ademler ve Havvalar' da yer alıyor. Büyükelçi Calligaris, karikatürlerin kendisine verdiği neşeyle güne başladığını, bunun da kendisine çok yaradığını söylüyor.
Karikatüristlerin çizdikleri nedeniyle yargılandıkları ve hatta ceza aldıkları Türkiye için büyükelçi Calligaris'in sözleri de bir moral kaynağı olsa gerek.
Bürokrasi mi, kırtasiye mi?
Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) hastaneleri, daha iyi işletme ve daha kaliteli hizmet gerekçesiyle bir süre önce Sağlık Bakanlığı'na devredildi. Devredildi ama kamuoyuna ilan edilen gerekçelerde iyileşme namına herhangi bir iz görülmediği gibi, hastanelerde daha fazla keşmekeş yaşanmaya başladı. Sağlık Bakanlığı bu yaşananların sorumluluğunu çok belge istediği için Çalışma Bakanlığı'nın uyglamalarına bağladı.
Fotokopiler, onaylanmış belgeler v.s gibi bir dizi kırtasiye işlemi aşama aşama kaldırıldı. SSK'lı çalışan hastalar şimdi bir vizite kâğıdı (bakanlık şimdi onu da online bağlantılı provizyonla aşma yolunda) ve
sağlık karnesi ile hastanedeki tüm işlemlerini yaptırabiliyor.
Yaşanan tüm bu olumlu gelişmelere, alınan bütün önlemlere karşın, hastanelerde oluşan kuyruklar bir türlü bitmiyor. SSK döneminde yarım saatten üç saate çıkan işlem zamanı, kırtasiyenin tamamen ortadan kaldırılmasına rağmen yine üç saatte tamamlanıyor. Bunun gerekçesi ise aynı işlemi yapan memurların işi biraz daha ağırdan alması. Görüldüğü gibi belgeleri kaldırmak yetmiyor, bu hizmeti veren çalışanların da işi benimsemesi gerekiyor. Bakalım Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kırtasiyeyi aşan Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu gibi başarılı olacak mı?
Yiğit'ten literatüre katkı
Türkiye'nin en çok tartıştığı banka ihalesi olan Türkbank'la ilgili skandalın kahramanlarından işadamı Korkmaz Yiğit, mafya-işadamı-siyasetçi üçgeniyle ilgili anlattıklarıyla hep gündemde oldu. Hatırlanırsa Yiğit, bu üçgeni kapsayan literatüre önemli bir katkıda bulunmuştu. Türkiye'nin gündemine bomba gibi patlayan ve hükümetin düşmesine neden olan Türkbank skandalında, Yiğit, o dönemde yaptığı açıklamalarıyla ortalığı karıştırmıştı. Yiğit, Türkbank ihalesine müdahale eden çete lideri Alaattin Çakıcı'nın kendisini arayıp tehdit etmesinin üzerinde yarattığı etkiyi de 'Vücut kimyam bozuldu' sözleriyle ifade etmişti. İşadamı Kormaz Yiğit'in korkuyla ilgili bu tarifi çok tutulmuştu.

Bu kez tükürük bezi kurudu
Korkmaz Yiğit'in yolu geçen hafta da eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın sanık olarak yargılandığı Yüce Divan'a düştü. Yiğit, burada sanık değil, tanık sıfatıyla dinlendi, Türkbank ihale sürecini anlattı. Yiğit, ihale öncesi Ankara'ya geldiğini, Mesut Yılmaz ile TBMM'de görüştüğünü belirtirken,
'İlk kez bir başbakan ile görüşüyordum, heyecandan tükürük bezlerim kurudu' diyerek, literatüre yeni bir katkı yaptı.


    http://www.radikal.com.tr/7516857516850

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.