DUVARLARIN DİLİ OLSA

Dışişleri Bakanlığı'ndaki büyükelçilik atamaları kararnamesi geciktikçe, diplomatların bekleyişi had safhaya vardı. Bakanlık koridorlarındaki "Kim nereye gidecek"...

Kararnameyi beklerken...
Dışişleri Bakanlığı'ndaki büyükelçilik atamaları kararnamesi geciktikçe, diplomatların bekleyişi had safhaya vardı. Bakanlık koridorlarındaki "Kim nereye gidecek", "Onun torpili büyük yerden", "Yine Ankara'da mı kalacağım" dedikoduları da artık yerini derin bir sessizliğe ve karamsarlığa bıraktı.
Bunun en büyük nedeni, kararname beklentisi içindeki diplomatların kira kontratlarını, çocukların okul kayıt ve taksitlerini ayarlamamaları. Büyükelçi atamalarının genel olarak ağustosa dek tamamlandığını anımsatan diplomatlar, kararnamenin gecikmesi üzerine çeşitli senaryoların üretilmeye başladığına da dikkat çekiyorlar. Bu senaryoların merkezinde Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu'nun görevini bir yıl daha sürdürüp sürdürmeyeceğinin kesinleşmemesi bulunuyor. İddialara göre, hükümet bünyesinde bazı kritik büyükelçiliklere Dışişleri teşkilatı dışından, siyasi atama yapılması eğiliminin bulunması da gecikme nedeni. Ancak Cumhurbaşkanını temsil eden büyükelçiler için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onay vermesi zorunluluğu nedeniyle siyasi atama yüksek bir ihtimal olarak görülmüyor.
Erdoğan'ın iki Akif sözcüsü
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık sözcülüğüne Akif Beki'yi getirmesi Ankara'daki siyasi kulislerde yeni bir isim ve unvan karışıklığına yol açtı. Zira, iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi'nin basından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı'nın, yani Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın parti adına sözcüsünün adı da Akif Gülle idi.
Bu durum camiada yürütülen sohbetlerde bazı yanlış anlamalara yol açmaya, hangi Akif'in ne söylediğinin karıştırılmaya başlamasına yol açtı.
Ancak Ankara siyasetinde 'meşru zeminde çözüm yolu' süreç içinde kendiliğinden ortaya çıktı. Parti ve hükümet yetkilileri, futbol takımlarında aynı isimden iki oyuncu olduğunda kullanılan yönteme başvurmaya başladılar.
Neyse ki, eskiden olduğu gibi 'Büyük Akif', 'Küçük Akif' olarak değil, yeni ve daha uygar alışkanlıkta olduğu gibi sözcüleri soyadlarıyla ifade etmeye başladılar: Akif Gülle ve Akif Beki olarak. Yanlış anlamaların önüne de böylece geçilir oldu.
Resepsiyonda 'Türk Pavarotti'
Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği, 14 Temmuz Ulusal Bayramı'nı (Bastille Günü) geçen hafta Ankara'da, geniş katılımlı bir resepsiyonla kutladı. Amerika Birleşik Devletleri, Britanya, Almanya, İtalya ve Rusya gibi ülkeler, genellikle bu tür resepsiyonları daha ilginç hale getirebilmek için her sene programda bazı yenilikler düşünüyorlar.
Fransa Büyükelçisi Paul Poudade'ın bu seneki sürprizi ise resepsiyonda bir Türk sanatçıyı görevlendirmek oldu. Fransızların Ulusal Bayramı için Ankara'da düzenlenen törene çağırılan sanatçı, 'Türk Pavarotti' olarak da anılan opera sanatçısı Hakan Aysev oldu. Aysev, resepsiyon sırasında Hava Kuvvetleri Bandosu'nun eşliğinde önce İstiklal Marşı'nı daha sonra da Fransa'nın milli marşı La Marseillaise'i okudu. Hakan Aysev, bu sırada başta Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Fransa Büyükelçisi Paul Poudade olmak üzere resepsiyona katılan tüm davetlilerden büyük alkış aldı. Ama büyükelçi Poudade'ı gülümseten sadece Hakan Aysev'in gösterdiği performans değildi. Ülkesinde yürütülen Türkiye tartışmaları nedeniyle, Ankara'da zor günler geçiren Poudade, Dışişleri Bakanı Gül'ün resepsiyona katılımı nedeniyle de neşe dolu dakikalar geçirdi...


    http://www.radikal.com.tr/7522867522860

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.