DUVARLARIN DİLİ OLSA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le beraber cuma günü bazı açılışlar ve temel atma törenleri için gittiği Kayseri'de, bir de protokol imza törenine katıldı.

Kayserili radara yakalanmaz
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le beraber cuma günü bazı açılışlar ve temel atma törenleri için gittiği Kayseri'de, bir de protokol imza törenine katıldı. Kayseri'deki tren istasyonu ve demiryolunun şehir dışına taşınmasına ilişkin olarak Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) arasında imzalanan protokol töreninde konuşan Erdoğan, hükümetlerinin ulaştırma politikaları hakkında bilgi verirken, "Biliyorsunuz, hükümetimiz duble yollara büyük önem veriyor. Kayseri-Ankara duble yol projesi de tamamlanarak hizmete girdi. Bundan sonra Kayserililer Ankara'ya daha rahat ve hızlı bir şekilde gidip gelebilecek" dedi.
Bunun üzerine salonda bulunanlardan birinin "Radar var, radar" diye seslendiği duyuldu. Erdoğan'ın buna yanıtı ise dillere destan 'Kayserili uyanıklığı'nı anımsatır nitelikte oldu: "Kayserili dediğin radara yakalanmaz."
Uzun konuşma rekoru Baykal'ın
Siyasi parti liderlerinin en büyük özelliklerinden biri de sanırız 'uzun konuşmaları'dır. İktidardaysalar icraatlarını, muhalefettelerse eleştirilerini hep uzun uzun anlatırlar. Bu nedenle de zaman zaman gazete sayfalarına ya da ekranlara, parti liderleri konuşurken uyuyan, kendi deyimleriyle 'gözlerini dinlendiren'lerin görüntüleri yansır.
Başkentte gazeteciler, liderlerin grup ya da basın toplantılarıyla
açılış, temel atma gibi aktivitelerini izlemeye başlamadan önce zaman
zaman aralarında konuşma süresine ilişkin 'toto' oynar. Konuşma rekoru ise her zaman CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a ait olur.
Baykal, konuşmasında belirlediği konulara önce bir kaç cümleyle değinir. Daha sonra birkaç paragrafla, en sonunda da birkaç sayfayla anlatır. 'Uzun konuşma' özelliğinin de farkında olan Baykal, bu konuda zaman zaman espriler yapmaktan da geri durmaz.
Meclis'in tatil olduğu, siyasetin nabzının biraz daha yavaş attığı bugünlerde CHP Parti Meclis'i (PM) toplandı. Basına kapalı yapılan toplantının ana gündemini kurultay tarihi ve son siyasi gelişmeler oluşturdu. Baykal, konuşmasına "Tatilini yarım kesip toplantıya katılanlar için sevindirici bir haberim var" diye başladı. PM üyelerinin dikkatle kendisine baktığını gören Baykal, "Sizin için uzun konuşmayacağım" deyince salondan yüksek sesli kahkahalar yükseldi. PM üyeleri bu sözlerden umutlandı mı bilinmez ama yaklaşık 4.5 saat süren toplantının büyük bölümünü yine Deniz Baykal kullandı...
ABD'li diplomatın Vietnamlı kızı
ABDhenüz Ankara'ya yeni büyükelçisini göndermedi. Büyükelçilik Müsteşarı Nancy Mc Eldowney, maslahatgüzar olarak ABD Büyükelçiliği'nin bir numaralı koltuğunda oturuyor şu sıralar.
Sıradan diplomat görüntüsü çizmeyen, canlı ve renkli kişiliğiyle Mc Eldowney, Ankara'ya geleli kısa süre olmasına karşın, siyaset, diplomasi ve medya çevrelerinin en sevdiği kişilerden biri oldu. Azerbaycan'da kaldığı üç yılda Türkçe öğrenmesi ve ara sıra Azeri şivesini kullanarak konuşması da Mc Eldowney'in Türkler arasındaki itibarını artırıcı bir unsur olarak görüldü.

Herkesin sevgilisi Jessica
Mc Eldowney ve emekli savaş pilotu eşi Tim Hayes'in bilmediğimiz bir yönü de geçen hafta evlerinde verdikleri davet sırasında ortaya çıktı. Mc Eldowney ve Hayes'in Vietnam'dan evlat edindikleri Jessica adlı küçük bir kız çocukları var. Davet sırasında zaman zaman utangaç, zaman zaman annesinin kucağından inmeyen tavırlar sergileyen Jessica, bir anda tüm davetlilerin sevgilisi oluverdi.


    http://www.radikal.com.tr/7535397535390

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.