DUVARLARIN DİLİ OLSA

Memur sendikalarıyla hükümet arasında başlayan toplu görüşme-lerde yaşanan gerginlik herkesin malumu. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in toplu görüş-melere başkanlık eden...

Sendikalar şansı tepmiş!
Memur sendikalarıyla hükümet arasında başlayan toplu görüşme-lerde yaşanan gerginlik herkesin malumu. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in toplu görüş-melere başkanlık eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in yanında oturmasına itiraz etmiş ve görüşmelerde kriz yaşanmıştı.
Bu itiraz, son iki yıldır ilk defa toplantılara katılmayan müsteşar Dinçer'in yine katılmama kararı almasına yol açtı. Dinçer, memur zammında en azından toplugörüşmeler çerçevesinde katkıda bulunamayacak.
Hükümetteki bir üst düzey bürokrat, bunun sendikalar için bir şansızlık olduğunu söyledi. Bürokrat, bunun nedenini ise şöyle açıkladı:
"Sayın müsteşar bugüne kadar bakanın hep sağ tarafında otururdu. Ama toplugörüşmelerde sendikacılara yakın olmak için bu kez bakanın diğer tarafında oturmayı tercih etti. Eğer toplantılarda olsaydı sendikacılardan yana tavır alırdı. Gelen tepkiye o da şaşırdı."
Sendikacılar, daha başlangıçta Başbakanlık Müsteşarı Dinçer'e tavır alarak bu şanslarını kullanamadı.
'Ooooff Off' the record
Diplomasi haberciliği yapıyorsanız en çok duyduğunuz sözcüklerden biri 'off the record' olur. Anlamı, 'kayıt dışı'dır. Diplomatlar, kendi isimleri anılmadan, resmi açıklama sayılmadan kamuoyuna duyurulmasını istedikleri konularda gazetecilere 'off the record' bilgiler verir. Bu bölümde kayıt cihazları da kapatılıyor. Böylece hem tepki uyandırdığında 'Bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı' deyip yan çizebiliyorlar, hem de kamuoyunun ve hükümetlerin o konudaki nabızlarını yoklayabiliyorlar.
Başlıkta gördüğünüz 'off' ise 'off the record' tanımıyla değil, şarkıcı Gülşen'in listelerden düşmeyen şarkısı 'Ooof off, kömür gibi yanıyorum'la bağlantılı...
Bir de diplomasi, hatta Türk- Amerikan ilişkileriyle...
Diplomasiyle ilgisi şu: Son dönemde inişler çıkışlar yaşanan Türk-Amerikan ilişkilerinin yorgun düşürdüğü ABD'nin Ankara Büyükelçiliği çalışanları geçen cuma stres attılar. Büyükelçiliğin arka bahçesindeki piknikte çalınan Gülşen'in popüler şarkısının ünlü nakaratındaki 'Oooff off, kömür gibi yanıyorum' bütün mahallede yankılandı. Amerikalı personelin göbek kıvırması da görülmeye değerdi. Gülşen şarkıyı piyasaya çıkardığında ne düşündüğü bilinmez, ama ünlü şarkısıyla stres atan diplomatların elde edecekleri pozitif enerjinin Türk-Amerikan ilişkilerine yansıyacağı kesin.
Büyükelçi neyin peşinde?
Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Wolf Ruthart Born, bugünlerde Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün peşinde. Büyükelçi, ilginç bir konu için Savunma Bakanlığı'nın onay vermesini bekliyor.
Almanya'nın İzmir Başkonsolosluğu eski bir binada çalışıyor. Binanın artık çalışma yürütmeye uygun olmaması üzerine, Berlin taşınma kararı veriyor.
İlginç bir çözüm bulunuyor. Eski Fransız Kültür Merkezi binasının tadil edilerek Fransa ve Almanya başkonsolosluklarına birlikte ev sahipliği yapması konusunda iki ülke dışişleri bakanlıkları anlaşıyor, Türkiye de onay veriyor.
Ancak Alman Dışişleri, mevcut binayı tahliyeyle yeni binaya geçiş arasında geçecek birkaç yıllık sürede başkonsolosluğun prefabrik barakalarda (konteynır) çalışabileceğini söylüyor. Büyükelçi bunun ne Almanya ne de Türkiye'ye yakışacağını söyleyerek itiraz ediyor. Bir Türk dostunun yardımıyla onun bulduğu çözüm, artık kullanılmayan NATO Komutanlığı konutunun kiralanması. İşte bu yüzden Gönül'ün peşinde.
Bu arada, bu iş tamamlandığında, Fransız ve Alman dışişleri, tarihte ilk kez aynı binayı paylaşmış olacak. Bu da Avrupa Biliği'nin siyasi sihri olsa gerek...


    http://www.radikal.com.tr/7553527553520

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.