DUVARLARIN DİLİ OLSA

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın her Bakanlar Kurulu'nun başında bakanlarını sorguya çektiği geçenlerde ortaya çıktı.

Bugün AB için ne yaptın?
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın her Bakanlar Kurulu'nun başında bakanlarını sorguya çektiği geçenlerde ortaya çıktı.
Bazı bakanların bu sorgulamadan rahatsız olduğu, bazılarının ise sıkıntı çekmediği kulislere sızdı.
Erdoğan'ın sorgusunun nedeni Avrupa Birliği. Her bakanına sorduğu soru ise, bir önceki Bakanlar Kurulu'ndan bu yana, AB uyumu doğrultusunda bakanlığı bünyesinde bir ilerleme kaydedilip edilemediği. Erdoğan'a anlatacak bir hesabı olan bakanlar, kurul sınavını iç rahatlığıyla verebiliyorlar. Olmayanlar ise sıkıntı çekiyor.
Bazı bakanlar, Türkiye'nin AB ile yaşadığı en ciddi sorunlardan birisinin 'uygulama' olduğuna dikkat çekerek, zaman zaman sıkıntı çekseler de bunun iyi bir takip yöntemi olduğun söylüyorlar.
Erdoğan gibi bakanları da her gün kendisine 'Bugün Allah için ne yaptın?' diye soran bir gelenekten geliyorlar.
Tabii karşılaştırılacak bir şey değil ama, Erdoğan'ın son derece dünyevi olan siyaset boyutunda ülkenin en ciddi hedeflerinden birinde ilerleme sağlamak için 'Bugün AB için ne yaptın' sorusunu sormasında bu gelenekten ilham alıp almadığı kuliste konuşuluyor.
Unakıtan boşuna övünmesin
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özellikle vergi tahsilatı konusunda ortaya koyduğu kararlılıkla 'külyutmaz' nitelemesini hak ediyor.
En küçüğünden en büyüğüne bütün sanayici ve tüccarların vergi konusunda sorumluluklarını yerine getirmesi için gerekirse gidip gece kulüplerinin önlerinde bile çalışıyor vergi memurları.
Gelin görün ki Unakıtan'ı gafil avlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da yaşıyor memlekette. Hem de Unakıtan'la aynı kabine içinde, yani hükümette. Bunu nereden mi çıkarıyoruz? Acı bir itiraftan.
Bu kişi, açıklamalarıyla en az Unakıtan ve Kültür Bakanı
Atilla Koç kadar ses getiren Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik...
Çeyrek asırlık öğretmenevlerinin kuruluş yıldönümü törenlerine katılan Çelik, öğretmenevi açamadıklarını haber verirken bunun sorumlusu olarak da Maliye Bakanı Unakıtan'ı gösteriyordu. Ancak Çelik'in devamında söyledikleri, "Unakıtan boşuna övünmesin" dedirtecek cinstendi: "Ek derslik gibi izin alıyoruz, öğretmenevi yapıyoruz. Unakıtan abimiz duymasın".
Uzmanlığa göre tatil seçimi
Türkiye'de görev yapmasa da geçmişte ilgili oldukları için Türkiye'yi bilen diplomatlar tatillerini de Türkiye'de geçirmekten zevk alırlar. Yaz geldiği zaman, başta Rus ve Alman diplomatlar olmak üzere Ankara'daki diplomatik misyon temsilcileri güneye akın ederler. Ağustos bittiğinde Ankara'daki kokteyllerde çok sayıda bronzlaşmış ve Türkiye'nin güney sahillerinin güzelliklerinden övgüyle söz eden diplomat görürsünüz. Tıpkı Hollanda Büyükelçisi Gosses'in veda resepsiyonunda olduğu gibi...
Geçen hafta yolu Türkiye'ye düşen ABD'li diplomat Matt Bryza ise 'Türkiye'de tatil' kapsamını biraz genişletenlerden... Bryza, evlilik hazırlığı yaptığı kız arkadaşının Türk olmasından olsa gerek, tatiline doğu turu yaparak başladı. Ankara'daki temasları sırasında German Marshall Fonu'nun yemeğinde gazetecilere seçtiği destinasyonu anlatan Bryza, Kars'a gideceğini söyledi. Bryza'ya 'Neden Kars' diye soruldu. Onun cevabı ise turistik destinasyon ile uzmanlık arasındaki bağlantıyı açıkça ortaya koyuyordu. Yıllardır Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı projesi ile ilgilenen, Kafkas uzmanı olan Bryza, tatilinde Kafkasya'ya en yakın Türk şehri olan Kars'ı tercih etmişti.


    http://www.radikal.com.tr/7559467559460

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.