DUVARLARIN DİLİ OLSA

Meclis lokantasında yemek fiyatlarının ucuzluğu, gazetelerde ve televizyonlarda sık sık haber konusu olur. Karşılaştırmalar ise şehir merkezlerindeki herhangi...

Meclis'te fahiş fiyat
Meclis lokantasında yemek fiyatlarının ucuzluğu, gazetelerde ve televizyonlarda sık sık haber konusu olur. Karşılaştırmalar ise şehir merkezlerindeki herhangi bir lokanta ile de değil, lüks restoran fiyatlarıyla yapılır.
Restoranın, kâr elde etme üzerine kurulu bir işletme; adına lokanta denilse de Meclis'tekinin ise, orada her gün çalışanlar açısından herhangi bir işyeri yemekhanesi olduğu unutulur. Bir işletmenin en önemli giderleri içinde, kira vardır. Meclis lokantalarının ise böyle bir sabit gideri yoktur.
Meclis'te sadece milletvekilleri olduğu düşünülür üstelik. Oysa gerçek hiç de öyle değildir. Meclis'te 550 milletvekilinden başka 3 bin 922 personel, 200 dolayında gazeteci ve o gün Meclis'e gelmiş yüzlerce yurttaş vardır.
Dahası da var. Milletvekilleri Meclis lokantasında tek başlarına çok nadir
yemek yerler. Genellikle o gün kendilerine gelmiş seçmenlerini lokantada konuk ederler. Hele de Feyzi Berdibek gibi Doğulu bir milletvekiliyseniz, kalabalık konuk grubunuzla yemek yiyebilmek için, her gün lokantanın iyice boşalmasını beklemek zorundasınızdır.
Kaldı ki bugünlerde bazı fiyatların ucuz olduğunu söylemek de doğru
değil. Hatta fahiş fiyat uygulandığı da söylenebilir. Mesela meyve fiyatları. Marketlerde bile karpuzun kilosu 25 YKrş, şeftalinin 65-70 YKrş, üzümün kilosu ise 1 YTL civarında. Meclis lokantasında meyveler 200 gramlık porsiyonlar halinde servis yapılır ve fiyatı da 1 YTL'dir. Hesap yapılınca, kilosu 25 YKrş olan karpuzun lokantada 5 YTL'ye, yani maliyetinin 20 katına satıldığı kolayca anlaşılabilir. Yüksek maliyetli üzümü de Meclis'te beş katı bir fiyata yiyebilirsiniz.
Berlusconi'nin dondurma merakı
Başbakan Erdoğan, son yurtdışı ziyaretini geçtiğimiz günlerde İtalya'ya yaptı. 3 Ekim öncesine denk gelen bu ziyarette Erdoğan, İtalya Başbakanı Berlusconi ile de bir araya gelme fırsatı buldu.
Başbakan sadece iki günlüğüne İtalya'ya gelmişti ve programı da oldukça yoğundu. Yani her dakika değerliydi onun için. Hatta Erdoğan, zamanını daha verimli kullanmak için bazen tatlıdan bile feragat etti.
Berlusconi ile yemek yiyen Erdoğan, Como'daki toplantıya geç kalmak üzere olduğunu fark etti. Ancak hâlâ tatlılar gelmemişti. Erdoğan, Berlusconi'ye, geç kalmamak için tatlı yemeden Como'ya gitmek istediğini söyledi. Ancak 'arkadaşı' Berlusconi'nin bir sürprizi vardı. Berlusconi, Sardunya'daki evinde, özellikle Erdoğan için hazırlattığı dondurmadan getirtmişti. Berlusconi, dondurmadan ikram etmeden Başbakan'ı toplantıya göndermeyeceğini söyledi. Erdoğan da 'arkadaşını' kıramadı ve İtalya'nın meşhur dondurmasından tatma fırsatı buldu.


    http://www.radikal.com.tr/7565817565810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.