DUVARLARIN DİLİ OLSA

Mahkemeye düşmek, mahkemelerde sürünmek korkutucudur. Birçok Türk vatandaşı, 'Aman şahit gösterirler' diyerek sıvışıverirler olay yerinden...

Güle oynaya Yüce Divan'a
Mahkemeye düşmek, mahkemelerde sürünmek korkutucudur. Birçok Türk vatandaşı, 'Aman şahit gösterirler' diyerek sıvışıverirler olay yerinden...
Ama çok zenginseniz, avukatlarınız varsa, tüm Türkiye'nin tanıdığı bir simaysanız işler değişebilir: Mahkeme sizin için bir eğlence olabilir.
Tıpkı geçen hafta içinde eski başbakan ve eski Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz'la eski Devlet Bakanı Güneş Taner'in, Türkbank ihalesine fesat karıştırmaktan yargılandığı Yüce Divan'daki duruşmada tanıklıklarına başvurulan işadamları gibi
Yüce Divan'daki son duruşmanın tanıkları arasında Ahmet Nazif Zorlu, Erol Aksoy, Abdurrahim Albayrak gibi önde gelen işadamları yer alıyordu. İşadamları, Yüce Divan'ı 'bir araya gelme' fırsatı olarak değerlendirmiş olacaklar ki, Ankara'daki diğer arkadaşlarıyla birlikte başkentin sevilen restoranlarından Mezzaluna'da buluştular.
İtalyan yemekleri eşliğinde neşeli, şen şakrak bir sohbete koyulan işadamları, yemeğin sonunda da yine aynı neşeyle Anayasa Mahkemesi'ne doğru yola koyuldular.
Özal'ın prensi değil paşası
Coşkun Ulusoy, ANAP'ın 1984'te başlayan ve art arda iki dönem süren iktidarı döneminde Turgut Özal'ın isteğiyle Türkiye'ye gelen 'prens'lerden. Uzun bir süredir Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) Genel Müdürü.
40'ı aşan iştiraki ve yatırımıyla Türkiye'nin devleri arasına giren OYAK grubu, özelleştirmeden fazla pay almadı. Bir tek Sümerbank'ı alarak Oyakbank'ı büyüttü. Ama şimdi Tüpraş ve Erdemir'i almak için iddialı. Geçen hafta iş ortaklarıyla bir araya gelen OYAK yöneticileri, 'İkisini de istiyoruz, ama bir kaza olursa önceliğimiz hangisi olsun' oylaması bile yaptılar. Tüpraş vazgeçilmezdi.
Ulusoy, Tüpraş ve Erdemir'in Cumhuriyet döneminde ortaya çıkarılabilen birkaç kurumdan biri olduğunu vurgulayarak özelleştirilmesine karşı olduğunu açıkladı.
"Satılsa bile yabancılar değil biz almalıyız" mesajını verdi.
Özal'lı dönemle birlikte Türk ekonomisine damgasını vuran liberalizm için eleştirisi ise, 'doz ayarlamasının iyi yapılması' gerektiği üzerine kurulunca, bir gazeteci "Ulusalcı yönünüzü bilmiyorduk. Siz Özal'ın prensiydiniz, ne oldu" diye sordu. Ulusoy, "Özal bana 'Paşam' derdi. Diğer arkadaşlarla sohbetin üzerine geldiğimde 'Dikkatli olun paşam geldi'
diyerek uyarırdı" sözleriyle, değişmediğine dikkat çekti.
Ulusoy, "Ben biraz utangacım" diyor. Herhalde bu utangaçlığın sonucu olsa gerek, bugün yapılacak Tüpraş ihalesine katılmayacak. OYAK'ı masada iki isim temsil edecek, 'sivil paşa' Ulusoy masada olmayacak ama emekli korgeneral OYAK Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Türker ile Genel Müdür Yardımcısı Aydın Müderrisoğlu tarihi karara imza atacak.
Sezen Aksu'dan ekonomi dersi
Yabancı sermayenin Türkiye'ye neden gelmediği sorgulanırken ve buna yönelik engelleri ortadan kaldırmak için Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu (YOİKK) oluşturulurken, sorunun biraz da 'zihniyet' sorunu olduğu anlaşılıyor. YOİKK'in çözmesi gereken sorunlardan biri de fikri haklarla ilgili ihlaller. Yani isim hakları, patent gibi başkalarının ürettiği üzerinden haksız kazanç sağlanmasının önlenmesi. Sanatçıların üretimleri de buna giriyor.
Sezen Aksu'nun, Antalya'da verdiği konserde yaşanan bu sıkıntının küçük bir örneği sergilendi. Konseri izleyen vatandaşlardan biri elinde küçük kamerasıyla konseri başından sonuna görüntüleme gayreti içindeydi.
Aksu, birkaç şarkıdan sonra çekim yapan kişiyi, "Bu yaptığınız yasak" diye uyardı. Vatandaş pişkin çıktı ve "Para mı ödemem gerekir" dedi. Aksu, meselenin para değil, sanatçının üretimine saygı duyulması, bir ürünün ve üretenin haklarının korunması olduğunu, bu yapılırsa üretilecek katma değerin ekonomiye daha büyük kazançlar olarak geri döneceğini belirtti. Küçük bir ekonomi dersi verdi. Sonuç ne mi oldu? Birkaç kısa cümleden oluşan iyi anlatım vatandaşı çekimden vazgeçirdi.


    http://www.radikal.com.tr/7571847571840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.