DUVARLARIN DİLİ OLSA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı Türkiye Vergi Şampiyonları Ödül Töreni'nde renkli sahneler yaşandı.

'Kemal Abi' ve vergi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı Türkiye Vergi Şampiyonları Ödül Töreni'nde renkli sahneler yaşandı. Maliye Bakanlığı'nın ilk online vergi ödeme sistemi uygulaması için Vakıfbank Kavaklıdere Şubesi ile görüntülü canlı bağlantı kuruldu. Bankanın bağlantı için boşaltıldığı dikkat çeken şubede, bir mükellef, vergisini kısa sürede yatırdı. İşlem sonrasında vergi dairesi ve banka yetkilileri mükellefe 'Geçmiş olsun' dedi, ancak bu dilek tören salonunda gülüşmelere neden oldu.

'Geçmiş olsun denmez'
Bu gösterinin ardından kürsüye gelen Başbakan Erdoğan, vergi mükellefini kısa bir zaman için de olsa banka şubesine gitmek zorunda bırakan sistemi beğenmediğini söyledi. Erdoğan sözlerinin hemen başında, uygulanan online sisteme dikkat çekerek, "Bankaya gelmeden de vergi ödenebilir. Aslolan bunu ekrana getirmektir" dedi. Başbakan Erdoğan, vergi ödeyen mükellefe geçmiş olsun denilmesini de eleştirdi. Erdoğan, şunları söyledi: "Vergi ödemek 'Geçmiş olsun' demeyi değil, teşekkür etmeyi gerektirir. Bu nedenle ben vatandaşımıza teşekkür ediyorum."
'Amin' yerine teşekkür
Tam 79 yıldır, yani 1926 yılından beri yürürlükte olan Borçlar Kanunu yenileniyor. 33 kişilik komisyonun yedi yıllık çalışmasının ürünü olan yeni borçlar kanunu taslağı, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile komisyon başkanı ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Turgut Akıntürk'ün katıldığı toplantıyla tanıtıldı.
Komisyonun gelişmelere paralel olarak düzenlediği taslakta, hukuk dilinin anlaşılmazlığı da elden geldiğince sadeleştirildi, Türkçeleştirildi.
Yeni taslakta, 'mudi: saklatan', 'şuf'a hakkı: önalım hakkı', 'karz: tüketim ödüncü', 'munzam zarar: aşkın zarar', 'temerrüt: direnim', 'muhanülaleyh: havale ödeyicisi', 'tediye: ödeme' olarak yer aldı.
Ancak yüzde 100 bir Türkçeye ulaşmak da mümkün olamadı. Muacceliyet, halefiyet, rücu, fer'i, butlan, ibra, def'i, feragat, zilyetlik, müteselsil gibi terimler, yeni nesli ve vatandaşları zorlamaya devam edecek.
Akıntürk, yapılan çalışmanın mutluluğunu, "Önceki kanunu öğrencilerimize okuduğumuzda, Arapça sanıp ardından 'Amin' diyorlardı.
Terimleri Türkçeleştirdik. Artık Türk hukukçuları, tercümanlıktan kurtuldu" sözleriyle aktardı.
Artık, bundan sonra üniversitelerin hukuk fakültelerindeki Borçlar Kanunu derslerinde yeni kanun okutulmaya başlandığında 'Amin' yerine 'Teşekkür' sesleri yükselecek.
YÖK Başkanı denize hasret
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, tam bir deniz sevdalısı. İstanbul'da doğup büyüyen ve tüm eğitim hayatını bu büyülü kentte geçiren Prof. Teziç,
YÖK Başkanı olduktan sonra Ankara'ya geldi ve denize hasret kaldı. Teziç, son zamanlarda bulduğu her fırsatta bu özlemini dile getiriyor. İstanbul çocuğu olan YÖK Başkanı, "Her yıl 15 gün denize giren bir insandım. İki yılı aşkın süredir bir gün bile denize giremedim" diyerek çevresindekilere dert yanıyor.

'Mayolu göremezsiniz'
"Gazetecilerin beni mayolu görüntülemesi imkânsız" diyerek özlemini espriyle dile getiren Prof. Teziç, yıllık izinlerini, deniz tatili yapayarak geçirdiğini ve bu süre içinde sudan hiç çıkmadığını, ancak son iki yıldır YÖK'teki yoğunluk nedeniyle bu tutkusundan vazgeçmek zorunda kaldığını söylüyor. Başkanın ailesi de İstanbul'da. Ankara'da bir otelde kalan Teziç, hemen hemen her hafta sonu memleketi İstanbul'a gidiyor. Kendisi dillendirmiyor, ama başkanın tek özlemi deniz değil. Ankara'da bekâr hayatı yaşayan Teziç, ailesine de hasret. Fakat YÖK aşkı baskın çıktığı için Ankara'daki çalışmalarına bir türlü ara veremiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7583477583470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.