DUVARLARIN DİLİ OLSA

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantılarının ardından
'hükümet sözcüsü' sıfatıyla gazetecilere o günkü toplantı hakkında bilgi verir ve soruları yanıtlar.

'Arzu, kadın mı erkek mi?'
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantılarının ardından
'hükümet sözcüsü' sıfatıyla gazetecilere o günkü toplantı hakkında bilgi verir ve soruları yanıtlar. Gazetecilerse bu toplantıları, Çiçek'e gündemdeki önemli konularla ilgili soru sorabilecekleri bir fırsat olarak da görür. Çiçek'in tercihiyse, sadece Bakanlar Kurulu'nda görüşülen konularla ilgili soru sorulmasıdır.
Çarşamba günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından da benzer bir sahne yaşandı. Çiçek toplantıdaki konuları anlattı, soruları yanıtladı. Bir gazeteci kamuoyunda tartışılmaya devam eden terörle mücadele yasa tasarısıyla ilgili soru sormaya çalışsa da deneyimli politikacı soruyu ustalıkla bertaraf etti. Ancak gazeteciler de, Çiçek de ısrarlıydı. Aynı yönde iki soru daha soruldu, onlar da Çiçek tarafından savuşturuldu.
Çıkışta Çiçek'in gazetecilere yanıtı bir anekdotla oldu: "Adamın biri
diğerine günlerce Arzu ile Kamber'in meşhur aşk hikâyesini anlatmış. Tam hikâye bitince dinleyen diğerine sormuş: Arzu kadın mı erkek mi?" Bakan Çiçek'in mesajı çok açık ve net. Ancak görülen o ki gazeteciler Arzu'nun kadın mı erkek mi olduğunu sormaya devam edecek.
Erdoğan zorda bıraktı
Konyaspor-Fenerbahçe maçında Anelka'nın 'elle' attığı gol, spor camiası kadar siyaseti de karıştırdı.
AKP'li 13 Konya milletvekili ortak açıklama yaparak maçı yöneten hakem Özgüç Türkalp'in 'haksız, insafsız, spor ahlakına ve geleceğine uymayan' bir karar verdiğini ileri sürdü. AKP'li vekiller, Türkiye Futbol Federasyonu ve spordan sorumlu bakanlığı göreve çağırdı.
Milletvekilleri böyle mücadele ederken, koyu bir Fenerbahçeli olan Başbakan Tayyip Erdoğan'dan, "Birini elle attılar, peki üçünü de mi elle attılar?" açıklaması geldi. Erdoğan'ın bu sözleri, Konyalı AKP'lileri zor durumda bıraktı.
Nitekim CHP Konya Milletvekili Nezir Büyükcengiz, fırsatı kaçırmadı. Genel Kurul kürsüsüne çıkan Büyükcengiz, önce herhangi bir kulübün fanatik taraftarı olmadığını söyledi, ardından da Konyaspor-Fenerbahçe maçı sonrasında ortaya çıkan haksızlık ve insafsızlığın kendisini böyle bir konuşma yapmaya sevk ettiğini kaydetti.
Elle atılan golün maçın kaderini değiştirdiğini belirten Büyükcengiz, bu yanlışlığın düzeltilmesini, değilse olayın sorumlularının ömür boyu bu vebalden kurtulamayacaklarını söyledi. Konuşmayı CHP'liler alkışlar arasında, AKP'liler de sessizlik içinde dinledi. Meclis TV'nin canlı yayımladığı görüşmelerde AKP'liler de seslerini duyurmak istedi. AKP Konya Milletvekili Ahmet Işık oturduğu yerden söz aldı.
Erdoğan'ın tutumuna yönelik eleştirilere yanıt vermekten kaçınan Işık, tüm Konya milletvekilleri olarak bu konuda duyarlı olduklarını vurguladı. Haksızlığın mutlaka kural hatası kapsamında değerlendirilmesi ve maçın 2-0'dan sonra tekrar edilmesini istediklerini belirten Işık, Erdoğan'ın üzdüğü Konyaspor taraftarının gönlünü almaya çalıştı.
'Yor beni Olli, yor beni!'
AB yolunda 3 Ekim krizinin atlatılıp üyelik müzakerelerinin başlamasıyla Türkiye'de herkes derin bir 'oh' çekti. Çünkü Türk halkının üçte ikisinin AB üyeliğinden yana olduğunu AB'nin yaptığı Eurobarometre araştırması dahil hemen her anket ortaya koymuştu.
3 Ekim'i atlatan halkın gözü şimdi üyelik müzakerelerinde. 'Bu süreç nasıl olacak da, kolaylıkla atlatılacak?' sorusunun Türk halkının gündemini ne kadar meşgul ettiğini Avrupa Birliği Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn de Ankara, Kayseri ve İstanbul'a yaptığı ziyaretlerinde açıkça gördü.
Kayseri Ticaret Odası Başkanı Hasan Ali Kilci'ye başarının anahtarını 'Uygulama, uygulama, uygulama' diye açıklayan Rehn, Kilci'nin, "Bak, dersimizi çalışıyoruz. Herkese '12 Derste Avrupa' kitabı dağıttık. Sen bizi yorma, biz de seni yormayalım" sözleri üzerine uygulamadan ne kastettiğini tek tek anlattı. Rehn söze, "Kadın, çocuk haklarına önem vereceksiniz. Farklı kültürlere, insanlara hoşgörülü olacaksınız. Azınlıklara kucak açacaksınız" diye başlamıştı ki, sözlerin tercümesini duyan vatandaş kalabalığından Rehn'i destekleyen tezahüratlara diyecek yoktu: "Yor beni Olli, yor beni. Yor da, kucağına al beni."


    http://www.radikal.com.tr/7596907596900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.