DUVARLARIN DİLİ OLSA

AB ile müzakerelerin başlaması, AKP ile CHP arasındaki söz düellosunu kızıştırdı. İki partinin lider ve sözcüleri bazen fıkralar, bazen de şiir ve deyimlerle birbirlerine yüklendi.

AB kavgası hiç bitmez
AB ile müzakerelerin başlaması, AKP ile CHP arasındaki söz düellosunu kızıştırdı. İki partinin lider ve sözcüleri bazen fıkralar, bazen de şiir ve deyimlerle birbirlerine yüklendi.
CHP'li Mustafa Özyurt geçen hafta Genel Kurul'da, "AKP'nin, Türkiye'ye ikinci sınıf üyelik öngören belgeyi başarı olarak sunduğunu" söyledi. Buna kızan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, CHP'yi 'yeniliklere karşı çıkan yeniçerilere' benzetti ve tutucu olmakla suçladı. Temel fıkrasıyla CHP'ye yüklenen Çelik, "Temel ile İdris idama mahkûm olmuş. Temel'e son arzusunu sormuşlar. 'Annemi görmek istiyorum' demiş. Sonra da İdris'e sormuşlar, o da 'Temel annesini görmesin' demiş. Sizinkisi tam 'Temel annesini görmesin' muhalefetidir. Size muhalefet yakışıyor. Hep orada kalın" dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in, Atatürk'ün balolarda kadınları dansa kaldırdığına, bunu Erdoğan'ın yapamayacağına ilişkin sözlerine de değinen Çelik, "Bu sözler komedi olarak bile kitaplara giremez" diye konuştu.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol şu yanıtı verdi: "Bize, 'Muhafazakâr ve tutucu' diyerek haksızlık yapıyorsunuz. Dinime küfreden bari Müslüman olsa."
Anavatan'ın kod adı: CHP-ML
Erkan Mumcu'nun şahsında imajını yenileyen, adının kısaltmasını ve amblemini değiştiren Anavatan Partisi geçen hafta 21 milletvekiline ulaşarak, Meclis'te üçüncü siyasi parti grubunu kurdu.
Anavatan'ın grup kurması, CHP listelerinden Meclis'e giren dokuz milletvekilinin katkısıyla mümkün olabildi. İşin ilginç tarafı, Anavatan Partisi'ni tercih eden bu CHP milletvekillerinin büyük kısmı, Deniz Baykal başkanlığındaki mevcut CHP yönetimini 'Partiyi sağ ideolojiye kaydırmakla' eleştiren kişilerden oluşuyor. CHP'yi sağa kaymakla eleştirenlerin başında da, Mersin Milletvekili Hüseyin Güler ve hemşerisi Hüseyin Özcan geliyordu. Anavatan'a son katılan eski CHP'lilerden Muzaffer Kurtulmuşoğlu da, Meclis kulisinde yaptığı arkadaş sohbetlerinde sık sık 'Eski Dev-Genç'li' olduğunu söylemekten keyif alırdı.
Siyasette ortaya çıkan 'yeni oluşum'un adını CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan koydu: "Sol örgütlerde yaygın bir uygulama vardır. Özellikle 1980 öncesinde eğer birileri örgütün politikalarını beğenmezse yönetimi 'sağcılıkla' suçlar ve örgütün başharflerinin sonuna 'ML-Marksist Leninist' ibarelerini ekleyip yeni bir örgüt kurardı. CHP'nin solculuğunu yetersiz bulan bu arkadaşlar da anlaşılan CHP-ML'yi kurdular."
İftar diplomasisi tam gaz sürüyor
İftar yemeklerinin bir diplomasi aracı işlevi görmesine son örnek, cuma akşamı İsrail'in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi tarafından verilen davette yaşandı. Kalabalık olmayan bir grubun davetli olduğu iftar yemeğine Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasin, Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Omar Motvally, Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Syed İftikhar Shah ve Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Wolf-Ruthart Born, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin Filistin Kalkınma Koordinatörü Vehbi Dinçerler, AKP Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, AKP Adana Milletvekili Vahit Kirişçi ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez de katıldı.
'Atatürk Odası'nda namaz
Orucun açılmasından sonra, Mehmet Görmez, Vehbi Dinçerler, Vahit Kirişçi, Fuad Yasin ve Omar Motvally, İsrail Büyükelçiliği Konutu'nda, zamanında Atatürk'ün gelip tavla oynadığı ve o haliyle korunan 'Atatürk Odası'nda akşam namazlarını kıldı. İftar yemeğinin mönüsü, zeytin, hurma, pastırma ve kahvaltılıklardan oluşan iftarlıklar, mercimek çorbası, ıspanaklı börek, fırında kuzu ve iç pilav, ayva tatlısı ve çay-kahveden oluştu.


    http://www.radikal.com.tr/7603717603710

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.