Duvarların Dili Olsa

Bilindiği gibi 3 Kasım seçimlerinde barajı iki parti aştı, AKP iktidar CHP ise muhalefet olarak Meclis'e girdi. Dolayısıyla gerek Meclis ana binası gerekse Genel Kurul'daki oturma yerleri iki partiye göre ayarlandı.

Encenk koltuğu nasıl kaptırdı?
Bilindiği gibi 3 Kasım seçimlerinde barajı iki parti aştı, AKP iktidar CHP ise muhalefet olarak Meclis'e girdi. Dolayısıyla gerek Meclis ana binası gerekse Genel Kurul'daki oturma yerleri iki partiye göre ayarlandı. Meclis Başkanlığı'nı da elinde bulunduran AKP, ana binada geniş bir yere yayıldı. Komisyon başkanlarından, danışmanlara kadar hemen herkese birer makam odası bile tahsil edildi.
Milletvekili transferleri ile Anvatan'ın Meclis'in üçüncü grubu olması ana binada yer sorununu da beraberinde getirdi. Geçen yasama döneminde 6 parti grubunun sığdığı ana binada Anavatan'a bir türlü yer bulunamadı. Genel Kurul Salonu'nda ise CHP'nin yanındaki sıralar Anavatanlı milletvekillerine ayrıldı. Bu düzenleme ise CHP Antalya Milletvekili Tuncay Encenk koltuğundan etti.
Meğerse Encenk 3 Kasım seçimlerinden bu yana Genel Kurul Salonu'nda hep aynı yerde oturuyormuş. Öyle ki yanlışlıkla oturan bile Encenk'i görünce hemen kalkıyormuş. Encenk öyle benimsemiş ki koltuğunu zaman zaman üyesi bulunduğu Anayasa Komisyonu'nun başkanı Burhan Kuzu'ya "Hocam şuraya benim için bir tabela yazdıralım" diye takılıyormuş. Hatta Kuzu bu konuda Meclis Başkanı Bülent Arınç ile görüşeceğini söylüyormuş.
Genel Kurul Salonu'nun arka bölümünde yer alan bu koltuk Anvatan'ın grup kurması ile birlikte bu partiye verilmiş. Dolayısıyla da Encenk'in üç yıldır oturduğu koltuk gitmiş. Bu durum da Genel Kurul'da kendisine yeni bir koltuk bulmak zorunda kalan Encenk'i oldukça üzmüş. Anavatan'ın grup kurmasına da en çok bu yüzden bozulan Encenk'in kaptırdığı koltuğunu geri almasının da tek yolu kalmış; Anavatan'a transfer olmak. Ama buna da Encenk 'olmaz' diyormuş.
'Pet bir' mi attın?
Geçen hafta Meclis'e damgasını vuran isim CHP Denizli Milletvekili Haşim Oral oldu. Oral'ın Denizlispor-Vestel Manisaspor maçında futbolcuya pet şişe atması toplumda adeta infial yarattı. AKP'li vekillerin havaya ateş açan görüntülerinden sonra yaşanan bu olayla vekiller yeniden tartışılır hale geldi.
TBMM Başkanı Bülent Arınç başta olmak üzere birçok milletvekili Oral'a tepki gösterirken, bazı milletvekilleri Oral'ın davranışını destekledi. Bazı milletvekilleri ise olayı basında yer almanın aracı gördü, "Ben olsam tabanca çekerdim" diyenler bile oldu.
Haşim Oral ise olay nedeniyle hafta boyunca zor anlar yaşadı. Oral bir yandan basında çıkan haberlerle uğraşırken diğer yandan da vekil arkadaşlarının 'imalı esprileri' ile karşı karşıya kaldı. Meclis kulislerinde Oral'ı gören her milletvekili önce 'pet şişe var mı?' diye sordu. Oral oynadığı tavlada da bu dokundurmalardan kaçamadı. Zarı 'altı bir' olarak atan Oral'a milletvekilleri 'ne attın pet bir mi' deyince oda kahkahalara boğuldu.
Her yerde 'Kar' var
Orhan Pamuk, davası, Nobel Edebiyat ödülü adaylığı ve açıklamalarıyla gündemden düşmüyor. Pamuk dünyada konuşuldukça da kitapları, özellikle de Kars'ta geçen Kar romanı çok satanlar arasında yükseliyor. Türkiye ile ilgili bütün yabancılar, Türk edebiyatı deyince artık Yaşar Kemal gibi Pamuk'u da listesine alıyor. 'Kar', ABD'de yakaladığı başarıyı, Avrupa'da da sürdürüyor. ABD'de, Avrupa'da hal böyle olunca, Ankara'daki diplomatik misyonların gündemindeki adam da Pamuk oluyor. Türkiye'ye gelip Anadolu'da bir kent görmek isteyen yabancı devlet adamlarının programına 'Kar'da anlatılan Kars gezisi konuluyor. Büyükelçiliklerde çalışanların büyük bölümü merakla 'Kar'ı okuyor. Dolayısıyla da ziyaret edeceğiniz bütün yabancı misyonlarda, masaların üstünü 'Kar' süslüyor. Gazetecilerin buradaki yorumu Adamo'nun Türkçe söz yazılan ünlü şarkısındaki gibi 'HER YERDE KAR VAR' oluyor...


    http://www.radikal.com.tr/7610997610990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.