DUVARLARIN DİLİ OLSA

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Cumhuriyet Bayramı nedeniyle verdiği davette önemli bir yasa ihlal edildi.

Köşk'te bir yasa ihlali
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Cumhuriyet Bayramı nedeniyle verdiği davette önemli bir yasa ihlal edildi. Yasaların titizlikle uygulanmasına verdiği önemle tanınan Cumhurbaşkanı Sezer'in davetinde, 4207 sayılı yasa hiç yokmuş gibi davranıldı.
4207 sayılı, Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun, 'Kamu kurum ve kuruluşlarında ve beş kişiden daha fazla şahsın bulunduğu ortak kullanım alanlarında sigara içmek yasak' hükmünü getiriyor. Bu yasağa uymayanlardan ise 50 YTL para cezası tahsil edilmesi gerekiyor.
1500 kişinin katıldığı davette Köşk'ün ana kabul salonu adeta dumanaltı oldu. Her kokteyl masasına kül tablası konularak sigara içilmesine zemin hazırlanması bir yana, süs olsun diye masalar konulan mumların kısa süre sonra tütmeye başlaması da salondaki dumanın artmasına neden oldu. Sigara içmeyen konuklar bu 'dumanaltı' durumdan rahatsız olurken, kimi konukların "Cumhurbaşkanı da yasalara uymazsa, sigara ile mücadele nasıl başarılı olur?" diye yakındığı, kimilerinin de "Kamusal alana türban giremedi ama sigara girdi" diye espri yaptığına tanık olundu.
'Dininizin kıymetini bilin'
AKP'li olduğu halde, ortalıkta "Ben eskiden Marksisttim" diye gezen Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz'ün ramazanın son günlerinde yolu, CHP kulisine düştü. CHP'liler, içlerinde oruç tutanlar da olmasına karşın, çay ve sigara içilmesinden rahatsız olmuyordu.
CHP kulisindeki bu özgürlük ortamı Gündüz'ün de gözünden kaçmadı. O anda sigara ve çay içilmeyen bir grup milletvekilinin masasına yönelip selam verdi. CHP'liler kendisini masalarına davet etti. Gündüz masaya oturur oturmaz kulisteki özgürlük ortamını kast ederek CHP'lilere, "Dininizin kıymetini bilin" diye takıldı.
CHP'liler, Gündüz'ün AKP kulisi ile CHP kulisi arasındaki farka dikkat çekmek için yaptığı espiriyi önce anlamadı ve "Bizim dinimiz farklı değil" diye itiraz etti. Gündüz, "Öbür kuliste bir şey yemek içmek mümkün değil" deyince, CHP'liler kahkahayı bastı. Gündüz'ün CHP kulisine çay-kahve içmek için geldiğini sanıp, garsonu çağırdılar. Gerçi Gündüz de oruçluydu, bir şey içmedi. Ama masadaki gazeteciler, ikram edilen çaylarını, inançlarını da değiştirmeden yudumlarken, Trabzon-Çaykara doğumlu Gündüz'ün "Dininizin kıymetini bilin" esprisi altında meşhur bir Temel fıkrası olduğu hatırlandı.
Fıkra şöyle: Temel Almanya'da bir fabrikada çalışıyormuş. Hans ile de çok iyi arkadaş olmuş. Bir gün yemek molasına çıkmışlar. Bütün işçiler yemek yemeye başlamış. O gün ramazanmış ve Temel de oruçlu. En iyi arkadaşı Hans da yemeye başlamasın mı? Temel bir an boş bulunup Hans'ı, "Bugün ramazan, yenilmez" diye uyarmış. Hans, "Bana ne? Ben Müslüman değilim ki" demiş. Bu yanıt üzerine Temel, iç geçirmiş: "Arkadaş, dininizin kıymetini bilin."
Dinçer yasaları tek tek 'tüyüyor'
İntihal iddiaları nedeniyle profesörlük unvanı elinden alınan Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, kamunun yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasaların ardındaki gerçek isim. Bu yasaların en önemlisi olan Kamu Yönetiminin Temel İlkeleri Kanunu, Cumhurbaşkanı tarafından veto edildiği için Meclis'te aylardır yeniden görüşülmeyi bekliyor. Ancak Dinçer'in acelesi var. Vetolu yasadaki bazı hükümleri, acil görüşülmek üzere Meclis'e sevk edilen yasa tasarılarına serpiştiriyor.
Bu düzenlemelerden bir tanesi de, kamudaki araştırma planlama koordinasyon (APK) başkanlıklarını lağvederek, yerine strateji geliştirme başkanlıkları kurmak. APK'lerdeki 70 dolayında üst yönetici ve 1200 dolayında uzmanı tasfiye ederek yerlerine başka elemanlar yerleştirilmesine olanak verecek düzenleme, hükümete yeni kadrolaşma fırsatı vereceği gerekçesiyle CHP'lilerce eleştiriliyor. Müsteşar Dinçer'in vetolu yasadaki hükümleri başka kanunlara nasıl serpiştirdiğini, CHP'li Mehmet Akif Hamzaçebi bir fıkrayla anlattı: "Hastanede art arda ameliyat olan adamın her seferinde bir organını alıyorlarmış. Oda arkadaşının biri durumu espriye vurmuş: Yakında hastaneden firar edeceksin anlaşılan, her ameliyatta bir organın tüyüyor."


    http://www.radikal.com.tr/7617127617120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.