DUVARLARIN DİLİ OLSA

Hazineden sorumlu Devlet Bakanı olduktan sonra girdiği yoğun çalışma temposunda hız kesmeden ilerlemek isterken birdenbire başmüzakereci de olan Ali Babacan, şimdilerde 'Gececi Babacan' olarak anılıyor.

Gececi Babacan!
Hazineden sorumlu Devlet Bakanı olduktan sonra girdiği yoğun çalışma temposunda hız kesmeden ilerlemek isterken birdenbire başmüzakereci de olan Ali Babacan, şimdilerde 'Gececi Babacan' olarak anılıyor. Babacan için gececilik, kabinenin gece nöbetlerini tutmak anlamına gelmiyor tabii ki.
Hazine ve AB ile işler yürütülürken, İslam dünyasının '11 ayın sultanı' dediği ramazanın bereketinden de yararlanmak isteyen Babacan, geçtiğimiz bir ay boyunca iftar sonrası mesaisinden sonuna kadar yararlandı. Gece 03.00'te Müslümanlar yavaş yavaş sıcak yataklarından çıkıp sahur sofralarına otururken, Babacan AB toplantılarından çıkıp sahur yaptı. İşte bunun son örneği de, AB Daimi Temsilciliği'ni bırakıp Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'ne ısınmaya başlayan Oğuz Demiralp'in de Ankara'ya çağrıldığı Hazine'deki son AB toplantısında yaşandı. Ekonomi ve diplomasi bürokrasisinin ağır toplarıyla iftar sonrası AB masasına oturan Babacan, bürokratların şaşkın bakışları altında toplantıyı gece 02.00'ye kadar sürdürdü. Babacan'daki bu 'çalışma azmi' de, bürokrasi kulislerine 'Gececi Babacan efsanesi' olarak yansıdı.
Bu kırmızı halının görevi var
Türk vergi sisteminde geçmişten gelen çarpıklıklar Uluslararası Para Fonu'nun da (IMF) iteklemesiyle düzeltilmeye çalışılıyor. Bu çarpıklardan biri de gayrimenkul sermaye gelirlerinin, yani finans araçlarının vergilendirilmesinde yaşanıyordu. Örneğin Hazine bonosu üzerinde stopaj sıfırdı, ama mevduattan yüzde 20'lere yakın oranda stopaj alınıyordu. Bu, diğer araçlar arasında da farklılık gösteriyordu. Hükümetin bu farklılığı gidereceği de IMF ile mutabık kalınan 'niyet mektupları'na yansıdı. Geçtiğimiz yılın sonunda da 2006 yılı başından itibaren tüm finansal araçlar üzerinden yüzde 15 oranında stopaj (kaynağında kesilen vergi) alınacağı kararı kamuoyuna açıklandı.
O günden bugüne 'piyasalar' tepkili. Yabancıların bu vergilerle Türkiye'den kaçacağı iddiaları ortalığa yayıldı. Sık sık da ilgili bakanlara, hükümetin yabancı kaçısını da dikkate alarak vergileri eşitleme kararında geri adım atıp atmayacağı soruları geldi. Sonunda ilgili iki bakan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Devlet Bakanı Ali Babacan, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, hükümetin bu konudaki kararlılığını, geri adım atılmayacağını bir kez daha vurgulama kararı aldı.

Düşmeye önlem
Toplantı yeri Maliye Bakanlığı'ydı, gündemin iri başlıkları arasında yer alan bu †oplantıya ilgi de büyüktü. Çok sayıda televizyon canlı yayın yapacaktı. toplantı salonunun girişi kablo yığınıyla kaplandı. Hemen formül bulundu. Kabloların üzerine kırmızı protokol halısı serildi, hem Babacan hem de Unakıtan'ın düşme riski bertaraf edilmiş oldu. Yani, iki bakan için döşenen kırmızı halı bu kez önemli bir görev üstleniyordu.
Tatil yapmadı, kurultay yakın
CHP'de yine kurultay var. Milletvekillerinin yönetime girme yarışı başladı bile. Fakat bu yarışı ciddiye alan İstanbul milletvekil Halil Akyüz, Meclis tatil olur olmaz Anadolu yollarına çıktı. Arkadaşları deniz kenarlarında bronzlaşırken Akyüz, yeni seçilen 48 il örgütünü tek tek ziyaret etmeyi tercih etti. Gittiği yerlerde örgütü yüreklendiren konuşmalar yaptığını söyleyen Akyüz, "Bu gezileri yeni seçilen yönetimleri kutlamak ve kendileriyle tanışmak için yaptım. Gittiğim her yerde çok iyi karşılandım" dedi.
Örgütlerde yaptığı sohbetlerde sürekli olarak 'Parola iktidar' sözlerini tekrarladığını söyleyen Akyüz, "Onlar şunu söyledim: Başarmak için önce inanmak lazım. Önümüzde kurultay var. Kurultaydan sonra da seçim hazırlıkları başlayacak. Hiçbirimiz bu kurultaydan sonra başarısızlık, baraj gibi laflar etmemeliyiz. Kurultay ile birlikte CHP'lilerin ağızından tek bir cümle çıkmalı. O da, CHP iktidara cümlesi olmalı. Olursa o zaman iktadara gelmek için önümüzde hiçbir engel yok."
Akyüz, iktidardan umutlu. Onu zaman gösterecek. Ama bir şey var ki, kurultay işini ciddiye alan Akyüz, bayram tatilini firsat bilerek köy köy delege avına çıkan arkadaşlarından bir adım öne geçti bile.


    http://www.radikal.com.tr/7624077624070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.