DUVARLARIN DİLİ OLSA

Esenboğa Havalimanı artık Ankara'ya dar geliyor. Gerçi Ulaştırma Bakanlığı limanın ihtiyaca cevap vermesi için çalışmalarını yapıyor, yenileme ve genişletme çalışmaları hızlanacak, ama ne zaman havaalanında olağanüstü bir trafik olsa her şey zıvanadan çıkıyor.

Umreciler kural ihlal ettirdi
Esenboğa Havalimanı artık Ankara'ya dar geliyor. Gerçi Ulaştırma Bakanlığı limanın ihtiyaca cevap vermesi için çalışmalarını yapıyor, yenileme ve genişletme çalışmaları hızlanacak, ama ne zaman havaalanında olağanüstü bir trafik olsa her şey zıvanadan çıkıyor.
Geçtiğimiz cuma günü de böyle günlerden biriydi. Umre için havaalanına akın edenler, 2-3 şerit halinde zar zor havaalanına girmeye çalışıyorlardı. Park yeri hıncahınç doluydu ve araçlar tek istikamet üzerine yerleşmiş, VIP salonu, iç hatlar ve dış hatların önü ana-baba günüydü.
Birçok yolcu zamanında yetişememenin telaşını yaşıyordu. Bu yolcular arasında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de vardı. Başbakan ile birlikte Bahreyn ziyaretine gidecek olan Gül, tıkanan tek giriş yolundan ilerlemesi ve uçağa yetişmesinin mümkün olmadığı anlaşılınca çareyi, ters istikamete girmekte buldu. Havaalanı polisi çıkış yolunu kapattı ve Gül'ün aracı ters yoldan VIP salonuna ulaştı.
Tabii Gül'ün umreciler yüzünden yaptığı kural ihlali, çıkış yolunu kısa bir süre de olsa kapatırken, normal vatandaşlar daha fazla ter dökmek zorunda kaldı.
Bol kebaplı bir atışma
Meclis'in en renkli, aynı zamanda da en yorucu çalışmaları Plan Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmelerinde yaşanır. Görüşmeler her sabah saat 10.00'da başlayıp, ilgili bakanlığın bütçesi tamamlanıncaya kadar devam eder. Özellikle aynı gün içinde iki ayrı bakanlığın bütçesi ele alınıyorsa, görüşmeler gece yarısını dahi aşabilir.
Geçtiğimiz hafta devlet bakanları Kürşad Tüzmen ve Beşir Atalay'ın bağlı kuruluşlarının bütçeleri aynı gün görüşüldü. Her iki bakanın da Devlet Planlama Teşkilatı kökenli olması, aynı kurumdan gelen CHP'li Enis Tütüncü'yü heyecanlandırdı. Tütüncü, bakanların özel konumundan hareketle akademik bir makro ekonomik analize girişti. Süresini çoktan aştığı halde analizini sürdürmeye devam edince, konuşmasını tamamlaması uyarısı aldı. Tütüncü, henüz işin 'peşrev' kısmında olduğunu, iki tane Planlama kökenli bakanı karşısında bulduğu için akademik değerlendirme yapma ihtiyacı duyduğunu söyledi. AKP sıralarından homurtular yükselince de Tütüncü, "Yakında köylere giremeyeceksiniz; halktan tokatı yiyince bu akademik değerlendirmelere alışacaksınız" dedi. AKP Tokat Milletvekili Ergun Dağcıoğlu işi şakaya vurup, "Gelin Tokat'ın köylerine gidelim, size Tokat kebabı yedirelim" deyince, CHP sıralarından, 'Tokat kebabını bırakın, halk kebabına bakın' sesleri geldi. Sportmenliğiyle ünlü bakan Tüzmen ise, 'uzun peşrevin ardından elense kısmına gelebildikleri'ni vurgulayarak sevincini dile getirdi.
Siyasetin AKP'si...
AKP Ankara İl Başkanlığı'nın düzenlediği 'Siyaset Akademisi'nde kabinenin tüm bakanları AKP'lilere siyaset dersi veriyor. Bu derslerin siyaset tarihi, gelişimi, dünyadaki çeşitli uygulamaları, sonuçları ile ilgili bilgilerden, anlatımlardan oluştuğunu düşünen gazeteciler, AKP'nin klasik siyaset derslerinin kat be kat ötesine geçtiğine tanıklık edince 'Biz hiç de ders almamışız bugüne kadar' diye hayıflanıyorlar.
Öyle bir hayıflanma ki bu, AKP'lilerin onca siyaset dersi alanlardan daha yaratıcı olduğunu görmenin şaşkınlığıyla dolu... Bangır bangır bir sinevizyon gösterisi, akademidekileri heyecana boğuyor önce. Erdoğan, görüntüleri ve icraatlarıyla göz doldururken, siyaset dersi de bu sinevizyon gösterisiyle başlıyor aslında. Nasıl mı? Siyasetin önderleri, tarihi isimleri, kilometre taşları tek tek tanıtılıyor. İşte AKP'den siyaset dersi: Siyasetin matematiği Ali Babacan. Siyasetin biyolojisi Recep Akdağ, siyasetin geometrisi Cemil Çiçek, siyasetin fiziği Zeki Ergezen... Geometri, matematik, fizik ve biyolojiyi öğrenmek isteyenler bu isimlere bakacaklar.
Ya kimya öğrenmek isteyenler. Bu daha büyük hüner gerektiriyor. Çünkü 'Siyasetin kimyası: Recep Tayyip Erdoğan'


    http://www.radikal.com.tr/7630937630930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.