DUVARLARIN DİLİ OLSA

Çorum Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddiası, geçen haftaya damgayı vurdu. AKP yönetiminde bulunan belediyedeki özel kasadan üzerinde 'AKP İl Başkanlığı' yazan zarftan çekler çıktı.

Virgülün hikmeti
Çorum Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddiası, geçen haftaya damgayı vurdu. AKP yönetiminde bulunan belediyedeki özel kasadan üzerinde 'AKP İl Başkanlığı' yazan zarftan çekler çıktı. Belediye ile il başkanlığı arasındaki bağlantıyı 'kuşkulu' diye nitelendiren İçişleri Bakanlığı müffetişlerinin hazırladığı rapor doğrultusunda da 'rüşvet' soruşturması başlatıldı.
AKP yönetimi de, olayı incelemeleri için milletvekilleri Sedat Kızılcıklı ile Bekir Bozdağ'ı Çorum'a gönderdi.
Kızılcıklı olayı, "Rüşvet yok, usulsüzlük var. Ramazan yardımı alınırken cahillik yapılmış" diye değerlendirdi. Bu gazetelere, 'Çorum işi, cahillik' başlığıyla yansıyınca, Çorum'da kıyamet koptu. Bu cümleyi virgülü dikkate almadan okuyan Çorumlular telefonlara sarıldı, 'Bize nasıl cahil dersin'" diyerek Kızılcıklı'yı protesto etti. Kızılcıklı telefonlara, 'Çorumlular cahil' demediğini anlatmaya çalıştı. Baktı olacak gibi değil, sonunda Çorumlulara imla dersi verdi. Haberde yer alan cümleyi, virgül konulan yerde birkaç saniye bekledikten sonra okumalarını istedi. Ardından da, ilkokulda virgülün önemini anlatmak amacıyla gösterilen, 'Çalış adam ol baban gibi, eşek olma' cümlesini örnek verdi.
Fidan başına dert oldu
Çevre ve Orman Bakanlığı, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da TBMM Plan ve Bütçe Komis-yonu'ndaki bütçe görüşmelerine katılanlara 900 YTL harcayarak 400 çam fidanı ve 200 süs bitkisi hediye etti. Amaç, başta milletvekili olmak üzere herkesin bu fidanları dikmesini sağlamak. Ancak CHP Antalya Milletvekili Tuncay Ercenk, geçen yıl verilen fidanla ilgili oldukça dertliydi.
Ercenk, geçen yıl verilen fidanı 'TBMM'de bir Tuncay Ercenk ağacı olsun, çocuklarım, torunlarım ya da gelenler ziyaret etsin' diyerek, çok yakışacağını düşündüğü Meclis bahçesine dikmek istemiş. Ancak TBMM Genel Sekreteri, Meclis bahçesine gelişigüzel ağaç dikile-meyeceğini, peyzaj mimarından izin alınması gerektiğini ifade ederek buna karşı çıkmış.
Bunun üzerine Ercenk, Meclis'in peyzaj mimarı Prof. Dr. Yüksel Öztan ile görüşmüş. Bu istek karşısında duygulanıp ağlayan Öztan, "40 yıldır beni arayan ilk sizsiniz" diyerek hem izin vermiş hem de ağaç dikme törenine katılabileceğini söylemiş.
Bu izne rağmen fidan yine dikilememiş. Genel Sekreterlik fidan dikimi için Meclis bahçesinin en ucra köşesini gösterince, Ercenk karşı çıkmış. Ercenk'in istediği yere de Genel Sekreterlik'ten onay çıkmamış. Uzlaşma sağlanamayınca da Ercenk, fidanını TBMM Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne bırakmış.
Ercenk komisyonda bu anısını anlattıktan sonra Çevre ve Orman Bakanı Pepe'den, hediye edilen fidanı Meclis bahçesine dikmesi için kendisine yardımcı olmasını istedi. Ercenk'in anısı ve talebi hem bakan Pepe'yi hem de milletvekillerini kahkahaya boğdu.
Bakalım Ercenk, bu yıl fidanını Meclis'te istediği yere dikmekte başarılı olabilecek mi?
AKP'li Koçak'ın CHP sevgisi
Afyon Milletvekili Mahmut Koçak, AKP'nin renki simalarından. Tıp doktoru olan Koçak, farklı uygulamalara da imza atıyor. Afganistan'a gidip fakir çocukları sünnet eden Koçak, hem iktidar hem de muhalefet partileri milletvekilleri ile kurduğu 'politika merkezi'nde de araştırmalar yapıp, konferans ve seminerler düzenliyor.
Koçak Meclis'te de iktidar kulisinden çok, muhalefet kulisinde oturmayı tercih ediyor. CHP, Anavatan ve DYP'li vekiller ile hemen her konuda konuşmayı seven, yaptığı esprilerle sık sık kuliste kahkaha seslerinin yükselmesine neden olan Koçak'a gazeteciler, çoğunlukla neden muhalefet kulisinde oturduğunu sordu. Mahmut Koçak'ın yanıtı ise ilginç oldu.
Koçak'a göre muhalefet, demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru. Bu nedenle ülke sorunlarıyla ilgili muhalefet söylemlerini yakından bilmek gerekiyor. Koçak, sık sık muhalefet kulisinde oturarak hem muhalefet milletvekillerinin düşüncelerini öğrenme, hem de onlarla tartışma imkânı buluyormuş. Koçak, "Sürekli iktidar kulisinde oturursan, tek taraflı beslenirsin. Bu da seni kolları ve bacakları cılız kalmış insanlara çevirir. Tek taraflı beslenmemek için muhalefete de geliyorum" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/7637717637710

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.