Duvarların Dili Olsa

Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmelerinde milletvekilleri kentlerindeki aksayan çalışmaları doğrudan ilgili bakana anlatma fırsatını kaçırmıyor.

Kız verilecek en iyi damat
Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmelerinde milletvekilleri kentlerindeki aksayan çalışmaları doğrudan ilgili bakana anlatma fırsatını kaçırmıyor. AKP Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş da Gıcık Tüneli'nin hikâyesini anlattı. Elitaş'ın verdiği bilgiye göre, Kayseri'de 46 bin hektarlık bir alanı sulayacak Sarıoğlan Barajı'ndaki suyu, suya hasret toprağa kavuşturmak için için 1976 yılında Gıcık Tüneli yatırım programına alınmış. Tüneli delme işlemine 1991'de başlanmış. Toplam uzunluğu 10 bin 860 metre olacak sulama tünelinin, 2002 yılına kadar ancak 2 bin 800 metresi delinebilmiş.
"Gıcık Tüneli seçmeni de, siyasetçiyi de gıcık etti. DSİ Genel Müdürü de adını 'Zaman Tüneli' olarak değiştirdi" diyen Elitaş, yapımın neden uzun sürdüğünü şöyle anlattı: "Kayseri'de önceden birine kız verirken, 'Sivas Caddesi'nde evin, sanayide işin olacak' derlermiş. Şimdi devletten iş almış müteahhitler tercih ediliyor. Bir kişi devletten iş almışsa dededen torununa devam ediyor. Dolayısıyla devletten iş alana, kız verilecek en iyi damat gözüyle bakılıyor."
Emine hanımın titri
Son yıllarda Meclis koridorları adeta bir galeri gibi çeşitli sergilere ev sahipliği yapıyor. Meclis'te son olarak AKP Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz'ün 'Ağıtlar ve Anıtlar' adını taşıyan sergisi açıldı.
13 ülkeden çekilen 150 fotoğraf, geliri Sudan'da kurulacak olan bir hastaneye bağışlanmak için satışa çıkarıldı. Siyasiler, tanesi 500 dolardan satılan fotoğrafları almak için adeta yarıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 20 fotoğraf satın alarak bu yarışın birincisi oldu.
Meclis koridorlarında açıldığı için olsa gerek sergi özellikle siyasilerden büyük ilgi gördü. Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Deniz Baykal başta olmak üzere tüm bakan ve milletvekilleri hem sergiyi gezdi, hem de Gündüz'ün açtığı deftere sergiyle ilgili düşüncelerini yazdı.
Sergiyi gezenler arasında Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan da yer aldı. Başbakan'ın, "Ben çok etkilendim, sen de gör" tavsiyesi üzerine sergiye gelen Emine hanım, beğenisini ve başarı dileklerini sergi defterine de aktardı. Emine Erdoğan, imzasını ise 'Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı eşi' diye attı.
Dünyada eşinin titrini, unvanını kullanarak imza atan var mıdır bilinmez, ama Emine hanımın bu davranışı oldukça yadırgandı. CHP Antalya Milletvekili Tuncay Ercenk, olayı 'cahillik' olarak niteledi ve "Hem hukuki değil hem de etik değil. Olur mu böyle birşey? Ne yani benim eşim de Antalya Milletvekili Tuncay Ercenk'in eşi diye mi imza atacak. Tayyip bey, belediye başkanıyken de belediye başkanı eşi diye mi imza atıyordu acaba?" diye tepki gösterdi.
Yavaşla'ya hoş geldiniz
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda her yıl yaşanan bütçe görüşmeleri oldukça yorucu bir tempoda geçer. Arada anlatılan fıkralar hem milletvekillerini neşelendiriyor, hem de yorgunlukları bir nebze gideriyor.
Bayındırlık Bakanlığı'nın bütçesinde karayollarında yanlış yerlerdeki yanlış trafik levhalarından yakınılırken AKP Milletvekili Muzaffer Baştopçu bir fıkra anlattı. Fıkra şöyle:
"Temel bilmediği bir yolda giderken, trafik levhalarına da dikkat ediyormuş. İlk trafik levhasında 'Yavaşla 100 kilometre' yazıyormuş. Zaten ben 100 kilometre ile gidiyorum, diye söylenmiş. Biraz ileride 'Yavaşla 80 kilometre', biraz ileride 70 kilometre. Her seferinde de yavaşlamış, ta ki 20'lere, 10'lara inene kadar. Yavaşlamış, yavaşlamış, yavaşlamış, artık, inip de yürüyecek miyim, diye düşünürken son levhayı görmüş, 'Yavaşla'ya hoş geldiniz'."
Ancak AKP Milletvekili Muzaffer Baştopçu'nun fıkrasına, CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi'den hemen itiraz geldi: "O Temel değildir, Muzaffer'dir, Muzaffer."


    http://www.radikal.com.tr/7644677644670

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.