Duvarların Dili Olsa

AKP Antalya Milletvekili Fikret Badazlı, severek kullandığı 2005 model Kia marka cipinden 'eşinin rahatlığı' için vazgeçiyor.

Vekilden, temiz ikinci el cip
AKP Antalya Milletvekili Fikret Badazlı, severek kullandığı 2005 model Kia marka cipinden 'eşinin rahatlığı' için vazgeçiyor. Badazlı, uzun etek giymeyi tercih eden eşi rahat binip inemeyince cipini satıp, otomobil almaya karar verdi. Ancak cipinin yabancı birine gitmesine de gönlü razı olmadı. İstedi ki, cipini bir milletvekili arkadaşı, ya da onun bir yakını ya da Meclis'ten birileri alsın.
Bunun için de ilginç bir 'ilan yöntemi' kullandı. Önce internette araba satışı yapan siteye 'Milletvekilinden FB plakalı cip' ilanı verdi. Daha sonra da başta AKP'liler olmak üzere tüm vekillerin cep telefonlarına 'yabancıya gitmesin' diye mesaj gönderdi. Badazlı, mesajında, '2005 model 15 binde Kia Sportage cipimi satacağım. Yakınlarınız dahil ilgilenen olursa yepyeni, yabancıya gitmesin' dedi.
Bazı milletvekilleri cipe talip olmuş. Cipi 56.5 milyar liraya satışa çıkaran Badazlı, "Galericiler '53 milyara bize bırak' dediler. Pazarlık payı var" diyormuş. Hafta sonunu seçim bölgesi Antalya'da geçiren Badazlı, talip olan beş-altı vekil arkadaşlarına cipini bugün gösterecek.
Bakalım, Badazlı'nın eşi için satışa çıkardığı cipi vekil arkadaşlarına mı yoksa yabancı birine mi nasip olacak?
Bir kalem hikâyesi
Meclis Başkanlığı'nın girişimiyle '22. Dönem Şair Milletvekilleri' kitabı basıldı. 27 vekilin yazdığı şiirlere yer verilen kitapta kabineden sadece Sanayi Bakanı Ali Coşkun var.Coşkun'un en dikkaç çeken şiiri, 'Bir Kalem Hikâyesi' başlığını taşıyor.
8. Cumhurbaşkanı Özal'ın hediye ettiği Mont-Blanc dolmakalemi üzerine yazılan şiir Coşkun'un adeta yoksullukla geçen çocukluğunu anlatıyor. Şiirden bazı bölümler şöyle:
"... Köyden göç ettik Ankara'ya / Kısa zamanda atılmalıydım hayata / Bu sebeple kaydoldum / O sanat okuluna / O kadar ihtiyaç arasında / Renkli kalemi olanlara özenirdim / Ben de ödev kâğıdına / Soruları kırmızı, cevapları mavi / Yazmak isterdim / Okuldan uzakta / Elektriksiz bir evimiz vardı / Babam memurdu Etibank'ta / Yürüyerek gider gelirdik okula / Çalışırdı gece bitene kadar işi / Okul çıkışı giderdim yanına / Daire başkanı izin vermişti / Aydınlıkta çalışmama / Hiçbir şeye el sürmezdim / Yanan ışıktan başka / O gün ödev yaparken bu aydınlıkta / Hayalimdeki kalemi gördüm masada / Bir ucu kırmızı, diğeri mavi / Alıp kullandım onu / Babamdan ilk azarı o gün işittim / Orada öğrendim / Devlet malına dokunulmazlığı / Hak edilmeyenin haram olduğunu / İki satırdı hepsi yazdığımın / Azı da birdi, çoğu da birdi haramın / Helallik alınmalıydı yarın / Özür diledim başkandan / Aferim almıştım bu davranıştan /
O kalem edilmişti bana hediye / Hayatta ilk imtihan böyle verildi işte / Okullar bitti mühendis oldum / Devlet malına bir daha dokunmadım/ Görevle geldim yüksek makamlara / Kıymetli kalemlerim oldu / İmza attım büyük programlara / Dolaştım dünya âlemi / Hiç kullanmadım o kalemi / Şimdi çalışma masamda hepsi / Ama o kalem en kıymetlisi."
'İyi de, biz şimdi ne yazacağız?'
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, halkın dilinden konuştuğu ve argo sözcükler kullandığı için kendi partisinin milletvekilleri tarafından da eleştiriliyor. Ama bu üslup kendisine gazetelerde çoğu zaman manşetlere çıkmasını ve televiyon haber bültenlerinde yer almasının da en önemli unsuru oluyordu.
"Benden tiko işlemez", "Babalar gibi satarım", Unakıtan'ın üslubuna en iyi iki örnek olmuştu. Unakıtan, ilk defa bir konuşması sonrasında gazetelere ve televizyon haberlerine konu edilmedi.
2006 yılı bütçesi görüşmelerinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda tamamlandığı geçen hafta, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da kendi bakanlığının bütçesinin sunumunu yaptı. Ancak, ne bir espri ne bir argo ne de yeni bilgi içeriyordu konuşması, sıradan bir bilgi tekrarıydı.
Sunum sonrasında bütün gazeteciler "İyi de biz ne yazacağız şimdi" demekten kendilerini alamadı. Kendi milletvekillerinin Başbakan'a şikâyeti mi etkin oldu bilinmez, Unakıtan suya sabuna dokunmayan konuşmasıyla ilk defa habere konu olamadı, ne televizyon kanallarında ne gazetelerde. Üslup değişince, renk gidince, haber de gidivermişti. Unakıtan, bunu ne kadar sürdürür merak konusu.


    http://www.radikal.com.tr/7651657651650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.