DUVARLARIN DİLİ OLSA

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 71. yıldönümünde kadın sivil toplum örgüt temsilcilerini kabul etti. Arınç, konuklarıyla tek tek ilgilendi.

Arınç: Diğer kolunu sen kır
TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 71. yıldönümünde kadın sivil toplum örgüt temsilcilerini kabul etti. Arınç, konuklarıyla tek tek ilgilendi.
57 yaşındaki başörtülü Arife Kazal da Arınç'la sohbet olanağı bulanlardandı. Okuma-yazmayı yıllar sonra öğrendiğini ve açık lisede öğrenci olduğunu anlatan Kazal, Osmanlıca, İngilizce bilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda çalışan kızının kadroya alınması için yardım istedi. Arınç, "Ben bakan değilim, nasıl yardımcı olayım" dediyse de ikna edemedi. Arife hanım, kızının özgeçmişinin yer aldığı dosyayı Arınç'a verdi. Arınç, dosyaya baktıktan sonra, bütçe görüşmeleri sırasında kolunu kıran ve askıyla dolaşan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'a atıfta bulunarak Arife hanıma yol gösterdi: "Sol kolu kırık bir bakanımız var ya; işte onu görmeye gideceksin, 'Kızımın hem Osmanlıcası hem İngilizcesi var, bu işi yapacaksın, yapmazsan diğer kolunu da ben kırarım' diyeceksin. Bu işi yaptıracaksın."
Arınç'ın sözleri herkesi güldürürken, Arife hanım, bu yolla pek başarıya ulaşamayacağını düşündüğünden olsa gerek, Arınç'a ısrarını sürdürdü.
Baykal'ı ağlatamadı
Çağan Irmak'ın yazıp yönettiği, 1980 askeri darbesinin Ege'deki bir çiftlikte yaşayan aile üzerindeki etkilerini anlatan 'Babam ve Oğlum', siyasilerin de en çok konuştuğu film oldu. Meclis kulislerinde sohbetlere konu olan film için milletvekilleri birbirlerine en çok "Ağladın mı?" diye sorular yöneltti.
CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, henüz izleme olanağı bulamayan milletvekilleri için bir organizasyon yaptı. CHP'liler toplu halde Batı Sineması'nda 'Babam ve Oğlum'u izledi. CHP'liler zaman zaman da gözyaşlarını tutamadı.
CHP lideri Deniz Baykal, Ankara dışında olduğu için toplu gösterime gelemedi. Ancak Baykal'ın, filmi geçen hafta pazar günü halkla birlikte seyrettiği bildirildi. Baykal ile birlikte sinemada olanların aktardığına göre, Baykal filmi izlerken ağlamayanlar arasında yer almış. Hatta, sinemadan çıkışta bir grup kadın seyirci Baykal'a, "Ama siz hiç ağlamamışsınız" diye takılmış. Baykal ise bu sözlere sadece gülümsemekle yetinmiş.
Baykal'ın arkasında
12 Eylül döneminde MHP'nin güçlü isimlerinden Yaşar Okuyan da aynı sinemada filmi izlemiş. 'Babam ve Oğlum', MHP kökenli Okuyan'ı ağlatmış mı bilinmez ama filmi izleyen siyasiler, "Bu ne ki, o dönem daha ne acılar yaşandı..." sözleriyle başlayıp o günlere dönüyor, ya başlarından geçen, ya gördükleri ya da duydukları bir yaşamöyküsünü anlatıyor.
Besli, sigarayı içmiyor, yiyor
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sigara nefretini bilmeyen yoktur. Sigaranın kokusuna bile dayanamayan Erdoğan'ın en büyük amaçlarından biri de tiryakileri sigaradan vazgeçirmek. Bunun için de yapmadığı şey yok. Meclis kulisinde sigara için bir milletvekilini gördüğü zaman hemen uyarıyor, gittiği hastane ziyaretlerinde halktan sigarayı bırakmaları konusunda yazılı taahhüt bile alıyor.
Erdoğan'ın müdahalesiyle vekillerden sigarayı bırakanlar az da olsa yok değil. Özellikle de parti yöneticileri. Onlar ya sigarayı bırakıyor ya da Erdoğan'ın olduğu toplantılarda içmiyor. Erdoğan'ın sigarayı bırakmada ikna edemediği isimlerin başında ise danışmanlığını da yapan İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli geliyor.
Besli, tam bir tiryaki. Uzun toplantılarda mutlaka bir yolunu bulup sigara içenlerden. Tiryakiliği yüzünden uzun uçak yolculuklarından bile kaçınıyor. Besli'nin, Erdoğan'ın neredeyse 23 saat uçak yolculuğunu gerektiren Yeni Zelanda ve Avustralya gezisine de bu nedenle katılmak istemediği bile konuşuluyor. Besli'nin bu tiryakiliği sonunda Erdoğan'ı da pes ettirmiş. Anlatılana göre Erdoğan, Besli'yi ikazdan, "Ben sigara içenlere karşıyım, yiyenlere değil. O içmiyor, yiyor" diyerek vazgeçmiş.


    http://www.radikal.com.tr/7658227658220

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.