DUVARLARIN DİLİ OLSA

Başta CHP olmak üzere muhalefet partileri seslerini medya aracılığıyla duyuramamaktan yakınıyor. Bu nedenle hem liderler hem vekiller Meclis çalışmalarını canlı yayımlayan TRT-3 kanalını en iyi şekilde kullanmaya çalışıyor.

CHP'nin sesini kısıyorlar mı?
Başta CHP olmak üzere muhalefet partileri seslerini medya aracılığıyla duyuramamaktan yakınıyor. Bu nedenle hem liderler hem vekiller Meclis çalışmalarını canlı yayımlayan TRT-3 kanalını en iyi şekilde kullanmaya çalışıyor. Ancak CHP'liler bu yayınlardan da pek memnun değil. Çünkü CHP'liler kürsüde konuşurken, sık sık ses arızası yaşanıyor. CHP'liler bu durumu 'Karanlık bir güç sesimizi kısıyor' diyerek eleştiriyor.
Geçen haftaki grup toplantısında ise CHP'liler ses değil iş makinesinin gazabına uğradı. Kürsüde yine uzun bir konuşma yapan Baykal, altkimlik-üstkimlik tartışmalarına değinirken, Meclis bahçesinden iş makinelerinin sesi yükseldi. Bu nedenle salonda Baykal'ın sesi duyulmaz oldu. Baykal birkaç saniye susmak zorunda kaldı. Ancak gürültü bitmedi.
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, görevliler aracılığıyla iş makinelerini susturmak istedi. Ancak, başarılı olamadı. Mehmet Yıldırım, "Ne oluyor, susturun" diye bağırdı. Sırrı Özbek, Ali Rıza Gülçicek ve Ali Arslan fırlayıp bahçeye gitti, iş makineleri durdu ve Baykal konuşmasını tamamlayabildi. CHP'liler, bu olaydan sonra birilerinin seslerini kısmaya çalıştığından iyice emin oldu.
Haydi vekiller Antalya'ya
Bu yıl da geçmiş yıllarda olduğu gibi bütçe görüşmelerinde akla gelebilecek hemen her konu konuşuldu. Muhalefet eleştirdi, iktidar kendini savundu.
Başbakan Tayyip Erdoğan, bütçe konuşmasında turizmdeki gelişmeyi anlatırken Antalya'daki otellerin doluluk oranının yüzde 80-90 olduğunu söyleyince, muhalefet tepki gösterdi.
CHP Antalya Milletvekili Tuncay Ercenk, "Bugün yaptığım araştırmada bu doluluk oranının yüzde 40-45 olduğunu öğrendim" diyerek Erdoğan'ı doğru konuşmaya devat etti. Ercenk'e yanıt Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'den geldi. Antalya Valisi'nin kendisine turizm sezonunun geçen yıllara göre çok daha başarılı geçtiğini, gelen turist sayısının ve elde edilen gelirin geçen yıllardan çok daha fazla olduğunu söylediğini anlatan Şahin, doluluk oranının yüzde 90'lara ulaştığı bilgisini bizzat Antalya Valisi'nden aldığını açıkladı. Ercenk, Başbakan'ın yaz aylarından değil şu andan bahsettiğini belirtip, tutanaklardan bu cümlesini okuyun-ca Şahin, "Biliyorsu-nuz, Antalya gibi turistik yörelerimizde, otellerimizin doluluk oranı yazın gerçekleşir. Şu anda kış mevsimindeyiz. Kış mevsiminde, tabii ki, yüzde 100 olmaz, yüzde 90 olmaz. Burası turistik yerler" dedi. CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan, "Şu anda Antalya'da 300 otel kapandı" diye laf atınca, Şahin ilginç bir çıkış yaptı: "Siz, Antalya milletvekili olarak, biraz daha gayret edin, kışın da otelleri doldurun."
'Kaçmasa yüzü kızarır'
AKP, istifa edenler arasında en çok Anavatan'ın başına geçen Erkan Mumcu'ya kızıyor. Bu nedenle de gerek Başbakan Erdoğan, gerekse parti yönetimi Mumcu ve partisini adeta 'yok saymaya' çalışıyor. Mecbur kalınmadıkça Mumcu'ya yanıt da verilmiyor. AKP, Anavatan grup oluşturmasına rağmen muhalefet olarak sadece CHP'yi muhatap alıyor.
AKP ile Anavatan arasındaki bu 'gizli savaş' bütçe görüşmelerine de yansıdı. Bütçe görüşmelerinde AKP, kürsüye Mumcu'nun hemşerisi Isparta Milletvekili Mehmet Emin Bilgiç'i çıkardı. Bilgiç, Mumcu'nun Kültür Bakanlığı dönemindeki bir ihalede Mumcu'nun kardeşine ait şirketin kollanıldığı iddialarını gündeme getirdi.
Başbakan Erdoğan ise Mumcu'nun bütçe konuşmasını Genel Kurul'dan dinlemedi. Mumcu konuşurken Meclis'teki makamına giden Erdoğan, CHP lideri Baykal kürsüye çıkınca salona girdi. Bu durum AKP'liler tarafından, 'Mumcu, Başbakan'ın muhatabı değil, neden salonda dinlesin ki' şeklinde yorumlandı. AKP'lilere yanıt ise Anavatan Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş'tan geldi. Sarıbaş, "Başbakan, Erkan Mumcu'yu Genel Kurul' da dinlese yüzü kızarırdı. Yüzünün kızardığının görülmemesi için salona gelemedi" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7664797664790

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.