Duvarların Dili Olsa

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, geçen hafta TBMM'de 'Kıbrıs'ta Son gelişmeler' adlı konferans verdi.

Hey gidi günler nereden, nereye
Eski KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, geçen hafta TBMM'de 'Kıbrıs'ta Son gelişmeler' adlı konferans verdi. Konuklar arasında 9. Cumhurbaşkanı Demirel ve CHP lideri Baykal da vardı. Konferans sonunda TBMM Başkanı Arınç, konukları çay içmeye davet etti. Daveti kabul eden Demirel, Denktaş ve Baykal, Arınç'ın odasına gitmek için yürümeye başladı. Bu sırada Demirel'in yürürken güçlük çektiğini gören Baykal, koluna girerek yardımcı oldu. Baykal ile Demirel uzun yıllar siyasi rakip olmuş ve birbirlerini 'düşürmek' için çalışmışlardı. Şimdi Baykal, Demirel'in 'düşmemesi' için destek veriyordu.
İnternet kafeden ihale teyidi
Yolsuzlukların odağında yer aldığı gerekçesiyle yapısal reform sürecinin ilkleri arasında yer alan Kamu İhale Yasası, uygulamada dört yılını henüz doldurmadı. Dönemin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca'nın İnterbank'tan TMSF'ye geçen binayı 'Alın kullanın' diyerek verdiği bir yapıda göreve başladı Kamu İhale Kurumu. Maliye Bakanı'nın da 100 milyar liralık kaynağı, kurumun başlangıç, hatta bütçeden aldığı ilk ve son kaynak oldu.
Bu yapıya rağmen kurul çok hızlı yol aldı, hızla yetiştirilmeye çalışılan ikincil mevzuat için gece yarılarına kadar yapılan çalışmalarda içilen işkembe çorbaları için geçirilen denetimlere rağmen.
Kurum, 2006 yılında insan unsurunu ihale sisteminde devre dışı bırakarak yolsuzlukları önemli ölçüde engelleyecek olan elektronik ihale sistemine geçmeye hazırlanıyor. Çalışmalar hızla ilerliyor ama Anadolu'daki müteahhitlerin kavranması soru işaretleri yarattı. Yaşanılan bir örnek, bunun da kolaylıkla çözüleceğini gösterdi. Yeni yılla birlikte yaş haddinden emekliye ayrılacak olan kurum başkanı Sener Akkaynak, e-ihale kaygılarını gideren örneği şöyle aktardı:
"Yüklenicilerden elektronik ortamda ihaleler için teyit istiyorduk. Bir gün Anadolu'daki bir yüklenici aradı. Ben internetten teyit için e-mail attım aldınız mı' diye. İnternet kafeden göndermişti teyidi. Bunu duyunca bu iş o kadar da zor olmayacak dedik."
Dışişleri'nde '3 Ahmet'
Dışişleri Bakanlığı'nda 'kan değişikliği' tamamlanma aşamasına geldi. Birçok genç diplomat ilk kez büyükelçi atandı. Bakanlığın üst düzey yönetiminde de önemli değişiklikler oldu. Müsteşar Ali Tuygan'ın altı yardımcısı da netleşti. Yeni dönemin en ilgi çekici noktalarından biri altı müsteşar yardımcısından üçünün adının 'Ahmet' olması. Ahmet Üzümcü ve Ahmet Erozan'dan sonra Ahmet Acet de müsteşar yardımcısı atanınca, 'Dışişleri'nde üç Ahmet dönemi başladı.' Müsteşar, yardımcılarına futbol takımlarını anımsatır şekilde kıdemleri uyarınca 'Büyük Ahmet, Küçük Ahmet ve Ahmet 3' diye seslenilirse şaşırmamalı.
Kırmızı plakanın önemi
Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan ve bakanlar olmak üzere devlet üst yönetiminin kırmızı plakalı makam araçları, trafikte bazı ayrıcalıklara sahiptir. TBMM Başkanı Bülent Arınç, geçen hafta sonunu seçim bölgesi Manisa'da geçirdi. Salı sabahı da makam aracıyla Ankara'ya hareket etti. Arınç, aynı gün TÜSİAD heyetini kabul edecekti. Randevusuna son anda yetişen Arınç, heyeti, "Sizin için Manisa'dan 160 km. hızla geldim. Kırmızı plakanın da tek faydası bu" diye karşıladı.


    http://www.radikal.com.tr/7671417671410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.