Duvarların dili olsa

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın gelecek ay ortasında yapacağı ABD ziyareti büyük önem taşıyor. Gazeteciler, Orgeneral'i her gördükleri yerde bu ziyaretin gündemine ilişkin soru yağmuruna tutuyorlar.

Büyükanıt'ın ABD gündemi
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın gelecek ay ortasında yapacağı ABD ziyareti büyük önem taşıyor. Gazeteciler, Orgeneral'i her gördükleri yerde bu ziyaretin gündemine ilişkin soru yağmuruna tutuyorlar. Kibarlığı elden bırakmadan gazetecilere hem yanıt verip hem de bir şey söylememeye çalışan Büyükanıt, geçen gün düzenlenen Romanya-Bulgaristan resepsiyonunda "her zaman geçerli olan futbol formülünü" denemeye kalkıştı. Duvarların Dili Olsa ile Büyükanıt arasında şu diyalog geçti.
- Efendim, ABD ziyaretinizin bir numaralı gündemi ne olacak acaba?
- Bir sonraki Dünya Kupası finalleri...
- Ama efendim Amerikalılar ne futboldan anlarlar ne de Dünya Kupası'yla ilgilenirler...
- O zaman biz de Amerikan futbolu konuşuruz.
- İyi de Amerikan futboluyla da siz ilgilenmiyorsunuz?
- Evet orası doğru. (Gülerek) Fena sıkıştık şimdi...
- Siz de o zaman Hidayet Türkoğlu'nu, Mehmet Okur'u konuşun bari..
- Hah tamam!..
Gökçek'in tutulmayan sözü
Bir süre önce Ankara'daki Mısır Büyükelçiliği'nde görevli diplomat Mohamed Munir'in, Atatürk Bulvarı'ndaki yol inşaatı çalışmaları nedeniyle Büyükelçilik binası önünde kazılan bir çukura düşüp bacağını kırdığı basına yansıdı.
Mısırlı diplomatın bacağı iyileşti, yürümeye başladı. Ama ne çukurlar kapandı, ne Çankayalıları canından bezdiren yol inşaatı tamamlandı.
Bu arada diplomatik kuliste Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Melih Gökçek'in adı geçtikçe anlatılan bir durum da kulaktan kulağa yayılmaya başladı.
Gökçek, bütün yaz geçip eylül başında Meclis kapısından Çankaya Köşkü'ne kadar güney Ankara'yı boydan boya geçen Atatürk Bulvarı ve Cinnah caddesi üzerinde alt-yol kazı faaliyetine başlamadan önce, Belediyenin bir yetkilisi güzergah üzerindeki büyükelçilikleri ziyaret ederek şunu söylemiş:
"Yol yapımı için ilk kazmayı vurmamızla yolu tamamen hizmetinize sunmamız 60 gün sürecek. 60 günde inşaat bitecek."
Büyükelçilikler de doğal olarak bunu ciddiye alıp gün saymaya karar vermişler. Ankara Belediyesi ekipleri 15 Eylül'de Atatürk Bulvarını kazmaya başlamış.
Beldiyenin söz verdiği 60 gün, 15 Kasımda doldu. Bugün, 15 Ocak'ta 120'inci gün, yani dördüncü ay doluyor. İnşaat hâlâ devam ediyor.
Büyükelçiliklerin Dışişleri ve Belediyeye sorduklarında duydukları bahane ise kargaları güldürecek cinsten. Belediye, Ankara'nın son yıllardaki en kurak kışında, fazla yağış var bahanesine sığınıyormuş.
ÖİB hazırlıksız yakalandı
Türkiye, üç önemli elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirmesinde 19 Ocak'ta kritik bir adım atacaktı. Şirketlerin teklif süresi bu tarihte dolacaktı. Ancak Bayram'ın son günü Başbakan Tayyip Erdoğan Lübnan yolunda öyle bir açıklama yaptı ki kimse ne olduğunu anlayamadı. Başbakan, "Özelleştirmeler seçim öncesinde yapılmayacak" mesajı verdi. Bu açıklamaya hem ilgili bakanlıklar, hem Özelleştirme İdaresi Başkanlığı hazırlıksız yakalandı. Hükümet Sözcüsü, Enerji Bakanı özelleştirmenin seçim sonrasına kalacağını açıklasalar da asıl açıklamayı ÖİB'nin yapacağını söyledi. ÖİB, sıkıntısını ve paniğini açıklamalarına ve yönetmelik değişikliğine yansıttı.
Önce ertelemenin duyurusunu yanlış yaptı. Gazeteciler ÖİB sitesinde ertelemeyle ilgili açıklamanın yerinde 17 Ocak 2005 tarihli başka bir ihalenin duyurusuyla karşılaştı. Bu sorunun gazetecilerin uyarısıyla düzeltilmesinin ardından yeni bir hazırlıksızlık belirtisi ortaya çıktı. İdare, aldığı karara dayanak oluşturulacak yönetmelik değişikliğini Resmi Gazete'de iki gün sonra yayımlayabilmişti. Oysa bu yönetmelik, ÖİB'ye iki gün önce yaptığı 'teklif verme süresini bilahara belirlenecek bir tarihe erteleme' yetkisi veriyordu.