Duvarların dili olsa

Geçen hafta içinde TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda 'asker besleme kanunu tasarısı' görüşülürken, Şeker ve Kurban bayramı günlerinde askerlere verilecek ek yiyecekler tartışılıyordu.

'Ben albay ablasıyım!'
Geçen hafta içinde TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda 'asker besleme kanunu tasarısı' görüşülürken, Şeker ve Kurban bayramı günlerinde askerlere verilecek ek yiyecekler tartışılıyordu. AKP İstanbul Milletvekili İnci Özdemir, ek yiyeceklerin dini bayramların ilk günüyle sınırlı olmamasını ve bütün bayram günlerini, o arada resmi bayramları kapsamasını isteyen Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e destek verirken, Komisyon Başkanı Cengiz Kaptanoğlu'ndan "Tasarruf yapılması lazım" uyarısı aldı.
Kısa süreli bir tartışmanın ardından Kaptanoğlu'nun "Yanlış yapıyorsun, bilmiyorsun" şeklindeki çıkışına aldırmayan İnci Özdemir "Benim askerlik yapmamam bu konuları bilmediğim anlamına gelmez. Ben albay ablasıyım. Ben görüşümü söylerim, siz kabul edersiniz etmezsiniz, o sizin görüşünüz" deyip görüşlerinin arkasında durdu. Daha sonra da önergesini verdi. Komisyonun AKP'li üyeleri de TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Cengiz Kaptanoğlu'na değil, albay albasına itibar edip İnci Özdemir'in
verdiği önergeyi kabul etti.
AKP'ye esprili gönderme
AKP ile CHP arasındaki gerilim, son günlerde Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Irak'ta yaşananlar nedeniyle iyice tırmandı. İki partinin lider ve yöneticileri hemen her platformda birbirlerine karşı eleştirilerinin dozunu giderek yükseltiyor. İki partinin yöneticileri en teknik görüşmelerde bile bir yolunu bulup eleştirisini yapıyor.
Geçen hafta yapılan TBMM Dışişleri Komisyonu'nda dokuz Afrika ülkesiyle eğitimden sağlığa birçok konuda yapılan sözleşmeler ele alındı. Sözleşmeler konu itibarıyla siyasi tartışmalara meydan vermeyecek şekilde teknik konuları içeriyordu. Ancak komisyonun CHP'li üyeleri ne yapıp edip hükümeti eleştirecek bir yol bulup, esprili bir üslupla hükümete yüklendi.
Türkiye ile Fas Arasında Karayolları Ulaşımı Altyapısı Teknik ve Bilimsel İşbirliği Anlaşması görüşülürken CHP'li Onur Öymen, önce Türkiye'deki yollara ve yaşanan trafik kazalarına dikkat çekti. Ardından da, "Fas'a biz mi karayolları konusunda teknik yardım sağlayacağız? Eğer bizden bu konuda yardım alacaklarsa Faslılara yazık olur. Onlara sağlıksız yollar yaparız. İnsanlar ölür. Böyle bir şey varsa sözleşmeyi onaylamayıp Fas vatandaşlarını koruyalım" diye konuştu. Öymen'in bu sözleri komisyonda gülümsemeye yol açtı, ancak Öymen konu teknik de olsa siyasi mesajını vermiş oldu.
Noterler kuliste
Hükümet, Trafik Yasası'nı değiştirip araçların tescilinde noterlerin yanına 'İçişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşlarıyla gerçek ve özel hukuk kişilerini' de ekleme kararını yasa tasarısına dönüştürüp TBMM'ye havale etti. Çarşamba günü görüşülmesine başlanacak tasarının içerdiği bu hükmün yarattığı 'Kime kıyak olacak' sorusuna aranan yanıtı eski Ağrı milletvekili ve Ankara 28. Noteri İbrahim Taşdemir verdi. TBMM'de partilerin yöneticilerini ziyaret eden Taşdemir, iktidar ve muhalefete aynı uyarıda bulundu: "- Bakan kimse ve kime yakınsa tescili yapacak kurum ona göre değişir. Her bakan değişiminden sonra şirketler sıraya girer. Araç tescil evraklarının ve bilgilerin saklanması zorunlu. Şirketler değiştikçe bilgiler de el değiştirecek ve belki de ortadan kaybolacak. Sonra tescil yapma yetkisi verilen şirketlerle ilgili bir sürü dedikodular çıkacak. Hem siz yasama yetkisini Bakanlar Kurulu'na bile değil bir bakana devrediyorsunuz. Bakanı böyle bir yükün altına atmaya değer mi?"
Ankara 28. Noteri İbrahim Taşdemir, uyarılarının işe yarayıp yaramadığını komisyon toplantısında görecek.