Duvarların dili olsa

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın, Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili soruşturma tamamlanmadan, "Cinayetin herhangi bir siyasi boyutu ve örgüt bağlantısı yok" şeklinde açıklama yapması büyük tartışma yarattı.

Cerrah'tan iyi mi bileceksin?
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın, Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili soruşturma tamamlanmadan, "Cinayetin herhangi bir siyasi boyutu ve örgüt bağlantısı yok" şeklinde açıklama yapması büyük tartışma yarattı. Cerrah, sabah yaptığı açıklamayı İstanbul Valisi Muammer Güler'in müdahalesiyle öğle saatlerinde düzeltse de kafalardaki 'Örtbas mı ediliyor' sorusunu gideremedi. Cerrah'ın bu açıklaması, Meclis kulislerinde siyasetçiler arasında da tartışıldı. AKP'li bir milletvekiliyse açıklamaya tepkisini bir fıkrayla dile getirdi. Sorulara "Siz Cerrah'tan iyi mi bileceksiniz?" diye yanıt veren AKP'li vekil sonra şöyle konuştu: "Bir gün açık denizde bir gemi batmış. Bir başka gemi yolcu ve mürettebatı kurtarmak için geminin battığı yere gönderilmiş. O kadar çok ölü ve yaralı var mış ki, ölüleri denize atıp, yaralıları götürme kararı almışlar. Bir doktor tek tek insanlara bakıp 'Bu ölmüş bunu atın, bu yaralı, gemiye götürün' diyormuş. Tayfalar, doktorun öldü teşhisi koyduğu birini denize atarken ölü sanılan kişi tüm gücünü toplayarak 'Ben ölmedim' demiş. Tayfalar ise 'Sen doktordan iyi mi bileceksin' diyerek denize atmış..."
Samimi ortamda söylenmiş
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, partisinin Bolu İl Kongresi'ndeki konuşmasında "Genel Başkanımız duymasın.
O kadar parayı ne yapacaksınız dangozlar. Milletiniz için harcayın,
milletiniz için" dedi. "Dangoz ne demek?" tartışması da böylece başladı.
Dangoz'un anlamı Ekşi Sözlük'teki tanımıyla da gazetelere haber oldu. Çünkü Ekşi Sözlük'e göre 'dangoz', "Öküzün önde gideni, baş öküz, kalın kafalı, gözüne sokulanı anlamayan, buna rağmen halinden çok memnun kişi" demekti.
CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu'da bu tanımdan yola çıkarak konuyu soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Baloğlu, Bakan Koç'tan şu sorularına yanıt istedi:
"Ekşi Sözlük'te yer alan DANGOZ sözcüğünün taşıdığı anlamı, halkın kültür düzeyini yükseltmekle görevli bir bakan olarak kamuoyuna açıklar mısınız? Konuşmanızda sözü edilen 'bir sürü para' kime aittir? Genel Başkanınızın, bu paraların varlığını duymasındaki sakınca nedir? 'Bu kadar parayı ne yapacaksınız dangozlar' derken kimleri kastediyordunuz? 'Baloğlu'nun önergesine Bakan Koç'tan yanıt geldi. Koç, yanıtında, "AK Parti Bolu İl Kongresi'nde yapılan bir konuşma sırasında bahse konu kelime bir cümle içinde geçmiştir. Zaten hiçbir zaman hakaret niteliğinde olmadığı için, samimi bir ortamda telaffuz edilen bu kelimenin kullanılmasında bir mahzur görülmemiştir" demekle yetindi. Koç etrafındakilere ise 'dangoz' sözcüğünün, Ege Bölgesi'nde anlama zorluğu çekenler için kullanılan bir deyim olduğunu söylemiş.
Vekillerin mahkeme talebi
Siyasilerin seçim bölgeleriyle ilgili talepleri hiç bitmez. Her milletvekili yeni kurulacak olan kurum ne olursa olsun kendi iline, ilçesine yapılmasını ister. Kurumların bölge müdürlükleri için ise vekiller ve il yöneticileri arasında büyük yarış yaşanır.
Bu yarış bugünlerde, yeni kurulacak olan Bölge Adliye Mahkemeleri'nde yaşanıyor. Halen Yargıtay'ın yapacağı birçok temyiz incelemesine bakacak olan Bölge Adliye Mahkemeleri, bağlı bulunan illerdeki vatandaşların ilk derece mahkemelerine yapacağı itirazlara bakacak. Dolayısıyla vatandaşlar artık Ankara'ya gelmek yerine bu mahkemelerin bulunduğu illere gidip işlerini halledecek. Bu mahkemelerin kurulacağı yerleri belirleyecek Adalet Bakanlığı'na, vekillerin 'Bizim ilde kurulsun' şeklindeki başvurularının ardı arkası kesilmiyor. Adalet Bakanı Çiçek, geçen hafta yapılan TBMM Adalet Komisyonu'nda bu konuda gelen taleplerden esprili bir üslupla yakındı. Toplantıda 'Yargıtay yasa tasarısı' için kurulacak olan beş kişilik alt komisyonun AKP'ye düşen üç üyeliği için bu partiden iki katı aday çıktı. Bunun üzerine Bakan Çiçek "Arkadaşlar, bu alt komisyon, bölge adliye mahkemelerinin nerede kurulacağına karar vermeyecek" dedi. Bu sözler, komisyondakileri güldürdü.