Duvarların dili olsa

Meclis'te geçen hafta kabul edilen karar ile iki yeni araştırma komisyonu kurulacak. Komisyonlardan biri küresel ısınma, diğeri ise Türk dilindeki yozlaşmanın nedenlerini araştırıp alınması gereken önlemlerle ilgili rapor hazırlayacak.

Komisyonlara yoğun ilgi
Meclis'te geçen hafta kabul edilen karar ile iki yeni araştırma komisyonu kurulacak. Komisyonlardan biri küresel ısınma, diğeri ise Türk dilindeki yozlaşmanın nedenlerini araştırıp alınması gereken önlemlerle ilgili rapor hazırlayacak. Her iki komisyonda 14 üyeden oluşacak ve en fazla dört ay çalışacak. Komisyon başkanlığını da iktidar partisi AKP'den bir vekil üstlenecek. AKP'de hem komisyon üyeliği hem de başkanlık için şimdiden büyük bir yarış var.
Ama AKP'liler, her nedense Türk Dilini Araştırma Komisyonu'ndan çok Küresel Isınma Komisyonu'na talip. Talep yoğunluğu, küresel ısınma duyarlılığından mı yoksa bu konunun daha popüler olmasından mı kaynaklanıyor bilinmez ama, dokuz kişilik AKP üyeliği için parti grubuna 20'nin üzerinde istekli çıkmış. Kimseyi kırmak istemeyen grup yönetimi üye seçiminde başta kura olmak üzere tüm seçenekleri düşünüyormuş. Bakalım bu kadar istekli olan AKP grubunda, hangi milletvekilleri üyelik yarışını göğüsleyecek. En önemlisi de küresel ısınma gibi tüm dünyanın gündeminde olan bir konuda nasıl bir rapor çıkacak...
Bakan'ın önerdiği kitap
Türkçenin bozulmasına dair Meclis araştırma önergesi geçen geçen hafta Genel Kurul'da görüşülüp kabul edildi. Görüşmelerde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, Türkçedeki yabancılaşmadan kendine özgü üslubuyla şikâyetçi oldu. Çelik, yeni neslin hem kitap okumamasını hem de kullanılan Türkçeyi anlamamasını verdiği bir örnekle şöyle anlattı.
"Üniversitedeki hocalığım esnasında bir gün merhum sosyolog Mümtaz Turhan'ın 'Kültür Değişmeleri' isimli kitabını öğrencilere tavsiye ettim ve herkesin okumasını mecbur tuttum. 70'li yıllarda Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanmış bir kitap. Bu, Fuzuli'nin, Baki'nin, Nedim'in dili değil, Namık Kemal'in, Yahya Kemal'in dili bile değil. Çocuklar gelip 'Hocam, biz, bu verdiğiniz kitaplardaki dili anlamıyoruz, içinde çok anlamadığımız sözcükler var' dediler. Ben de; 'Sevgili gençler, canınızı sıkmayın, ben size bundan sonra öyle kitaplar tavsiye edeceğim ki, içinde hiç anlamadığınız sözcük olmayacak' dedim. Sevindiler. 'Ne tavsiye edeceksiniz?' dediler bana. Dedim ki:
'Cin Ali'nin Maceraları.'
Cin Ali'nin Maceraları'nda hiç anlamadığınız kelime yok"
Çelik, bu anısını anlattıktan sonra da, "Eğer bugün üniversite gençliğimiz üç yüz-dört yüz kelimeyle konuşuyorsa, eğer bizim birçok kerli ferli, kendisine entelektüel diyen insanımız sekiz yüz kelimeyle, bin kelimeyle konuşuyorsa, burada bir yanlışlık var demektir" dedi.
Vekilini bul sigaranı tüttür
Son yıllarda 'dumansız bir dünya' için pek çok şey yapılmaya başlandı. Bir yandan bu konuda bilinç artırılmaya çalışılırken, bir yandan da yasal düzenlemelerle sigara kullanmayanların hakları yasal güvence altına alınmaya çalışılıyor. Meclis'te de sigara yasağının kapsamını genişleten bir tasarı bulunuyor. Ancak tasarı geçen yıl hızla komisyonlardan geçmesine rağmen her nedense Genel Kurul'da bir türlü görüşülüp yasalaştırılamadı.
Ancak, Meclis yönetimi sigara konusunda mücadelesini de sürdürüyor. Ardı ardına genelge yayımlayarak kapalı ortamlarda sigara yasağına uyulmasını istiyor. Ancak bu yasak ne yazık ki, milletvekillerine uygulanamıyor. Görevliler tarafından bu konudaki uyarılar sadece personel ile ziyaretçilere yapılıyor. Özellikle de ağırlıklı olarak vekillerin bulunduğu kulislerde sigara yasağı hiç mi hiç geçerli olamıyor.
Kuliste milletvekili olmayan hiç kimseye sigara izni verilmiyor. Başta ziyaretçiler olmak üzere herkes bu konuda tek tek uyarılıyor. Ancak, millet sıfatında olanlar bu yasağı delmenin de bir çaresini bulunuyor. Kuliste sigara içmek isteyen bir vekil masasına oturuyor. Böylece hem uyarı almıyor hem de vekille sohbet edip sigarasını tüttürüyor.