Duvarların dili olsa

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın konuşmaları basının ilgi odağıdır. Bunun sebebi ise Unakıtan'ın 'renkli' örnekleriyle basın toplantılarını çoğunlukla eğlenceye çevirmesidir.

Unakıtan ödülde de cimri
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın konuşmaları basının ilgi odağıdır. Bunun sebebi ise Unakıtan'ın 'renkli' örnekleriyle basın toplantılarını çoğunlukla eğlenceye çevirmesidir.
Geçtiğimiz günlerde Hesap Uzmanları Kurulu'nun (HUK) düzenlediği bir panelin konuşmacısı da yine Maliye Bakanı Unakıtan'dı.
Ancak, panel Türkiye'nin sorunlarının başında gelen işsizlik ve gelir dağılımındaki adaletsizlikte kilitlenince ve çözüm geliştirilmesi de çok kolay olmayınca, Unakıtan'ın konuşmalarının da rengi biraz soldu.
Ancak, Unakıtan yine konuşmaları eğlenceli hale getirmenin bir yolunu buluyor. Gelir dağılımındaki adaletsizliğin ele alındığı panel öncesinde HUK'un bu konudaki çalışmaları ödüllendirmesine getirdi konuyu Unakıtan. Yarışmada birincliğe layık görülen bir çalışma olmadığı için ödül ikinci ve üçüncülüğe verilmişti. Unakıtan, "Birinci niye yok dedim. Bu düzeyde bir çalışma olmadığını söylediler. Sanki profesör yapacağız adamı" diye eli sıkılıkla bütçeyi tutturan Maliyecilere 'O kadar da değil' mesajı verdi.
Erdoğan'ın örnek vekili
AKP 'nin 'seçim startı' özelliği de taşıyan il başkanları toplantısı geçen hafta sonu Ankara Sheraton Oteli'nde yapıldı. Bir süredir seçim bölgelerine ilişkin sorunları görüşebilmek için randevu isteyen Gaziantep milletvekilleri de ancak bu toplantının ardından Erdoğan'la buluşabildi.
Randevuya gecikmeli yetişen AKP Gaziantep Milletvekili Mahmut Durdu, hoş bir sürprizle karşılaştı. Durdu'yu gören Erdoğan, "Seni biraz önce il başkanları toplantısında örnek milletvekili olarak gösterdik" dedi. Toplantıda il başkanlarına seslenen teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcısı Hayati Yazıcı, milletvekili adaylarının listelerde yer alamaması halinde küsmemesi gerektiği mesajnı vermek için Durdu'nun siyasi mücadelesini anlatmış. Yazıcı, "Örnek bir milletvekilimiz var. Defalarca aday oldu, seçilemedi ama küsmedi, çalışmaya devam etti.
Bu işler kısmet işidir" demiş.
Durdu'nun siyasi yaşamı gerçekten de ilginç. Durdu, 'kıl payı kaçan fırsatları' şöyle anlatıyor:
"1987 yılında ANAP'ın Gaziantep listesindeydim. Ama liste YSK'ya giderken bazı isimlerin üzeri 'daksil'le silinip başkaları yazıldı. Onlardan biri de bendim. 1995 yılında RP listesinde 4. sıradaydım. İlk üç milletvekili seçildi, ben kaldım. 1999 yılında FP'nin 3. sıra adayıydım. İlk iki seçildi yine ben kaldım. 2002 seçimlerinde AKP'nin listesinin 8. sırasında yer aldım.
5. sırada bulunan arkadaşımız YSK'ya listeler sunulduktan sonra seçilemeyeceğini düşünüp istifa etti. AKP, Gaziantep'ten yedi milletvekili çıkardı. Ben de 5. sıradaki arkadaşımız istifa ettiği için seçilmiş oldum."
Babacan'ın yeni medya kuralları
Alışılmışın aksine, Ziraat Bankası 2.1 milyar YTL kâr edince bankanın yıllık bilanço açıklamasını genel müdürün yerine ilgili Devlet Bakanı Ali Babacan yaptı. Banka genel müdürü Can Akın Çağlar da Babacan'ın yanında yer aldı ama yalnız sorular bölümünde Babacan'ın izin verdiği sürelerde çok kısa açıklamalar yaptı.
Babacan bankanın yalnız bankalar içinde değil kamu-özel sektör tüm kuruluşlar içinde Türkiye'nin en kârlı kuruluşu olmasının, sorularla ortaya çıkacak daha ilginç bir başlığın altında kalmasını istemiyordu. Bu nedenle, soruların Ziraat ile sınırlı tutulmasına büyük bir özen gösterdi.
BDDK'nın Ziraat Bankası'nın 2005 yılı kârıyla ilgili raporu gibi
sorularda da topu genel müdür Çağlar'a gönderdi. Bunu yaparken, "Sayın Çağlar bu soruyu 30 saniye içinde cevaplasın" gibi sınırlamalar da getirdi.
Ancak, Çağlar'ın yanıtı bu süreyi geçince "30 saniye doldu" diyerek müdahale etmekten de geri durmadı.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın MGK sonrasındaki 'ihanet' suçlamaları ve Kanaltürk soruşturmasıyla bir arada düşünülünce, hükümetin medya hassasiyetinin tırmandığı görüntüsü çıkıyor.