Duvarların dili olsa

Yalnızca Amerika'nın değil dünyanın gözde okulları arasında yer alan Harvard Üniversitesi'nin rahlei tedrisinden Türk diplomatlar da geçecek.

Diplomata Harvard eğitimi
Yalnızca Amerika'nın değil dünyanın gözde okulları arasında yer alan Harvard Üniversitesi'nin rahlei tedrisinden Türk diplomatlar da geçecek. Dışişleri Bakanlığı'nın son aldığı bir karara göre her yıl başkonsolos düzeyinde bir diplomat Harvard Üniversitesi'ne giderek uluslararası siyaset okuyacak. Okurken de Washington'daki Türk büyükelçiliğinde görevini sürdürecek.
Üniversiteye bu amaçla dünyanın 16 ülkesinden diplomat gönderiliyor. Böylelikle, Türk diplomasisinde olduğu kadar 'siyaset ve Amerika' konusunda da yeteneklerini geliştirecek diplomatlar, Türkiye'nin uluslararası bağlantı kurmasının da temellerini atacak. Bakanlığın bu açılımı, diplomatlar arasında 'hizmet içi' değil 'sınır ötesi eğitim' olarak değerlendiriliyor.

* * * * * * * * * *
Diplomatların rock grubu
Türk diplomatlarının meslekleri dışındaki yetenekleri zaman zaman kamuoyuna da yansır. Birçok önemli görevde bulunmuş emekli büyükelçi Murat Sungar'ın gazeteci Sedat Ergin'in de yer aldığı orkestrası Türkiye çapında üne sahiptir. Sungar, emekli oldu ama arkasından gelen başarılı diplomatlar da bu alandaki başarılarıyla dikkat çekmeye başladılar.
Bakanlığın AB ile de ilgili Siyasi İşler Genel Müdür Yardımcısı Cem Kahyaoğlu, Denizcilik Havacılık Daire Başkanı Hamit Osman Olcay'ın Ankara'nın ünlü barlarından Siyah Beyaz'da verdiği rock konseri, yoğun ilgiyle karşılaşıyor. Hamit Osman Olcay'ın solist olduğu Cem Kahyaoğlu'nun da basgitar çaldığı orkestra son 40 yılın ünlü rock şarkılarını seslendirirken salondaki her yaştan dinleyiciler coşkuyla eşlik ediyor.
Dinleyiciler arasında yerli yabancı çok sayıda diplomatın yer alması da dikkat çekiyor. Dinleyiciler karşılarındaki siyah tişört ve blucinlerle sahnede yerlerini alan rokç'ların genel müdür yardımcısı, daire başkanı gibi diplomatlar olduğunu öğrenince çok şaşırıyorlar.

* * * * * * * * * *
Davetimde hangi vekil ateş eder?
CHP'li İsmail Özay, havaya ateş açan milletvekili görüntülerinin basına yansımasının ardından silahı olan TBMM üyelerinin peşine düştü. Silahı olan millletvekillerini öğrenmek için yazılı soru önergesiyle TBMM Başkanlığı'na başvurdu. Soruya, "TBMM'de kayıt tutulmamaktadır. Bu bilgiyi İçişleri Bakanlığı'ndan öğrenebilirsiniz" yanıtını verdi.
Bunun üzerine Özay, TBMM Başkanlığı'nın başta milletvekilleri olmak üzere toplumda bireysel silahsızlanmaya yönelik başlattığı kampanyayı da anımsatarak İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'ya, "Kampanya sonrasında kaç milletvekili silahlarını iade etti? Ruhsatlı silaha sahip kaç milletvekili var? Silah ruhsatı ve silahı bulunmayan kaç milletvekili vardır ve bu milletvekilleri kimlerdir" diye sordu. Yanıtta, "TBMM üyelerimizden 370'inde ruhsatlı silah olduğu, kampanya çerçevesinde ise bir milletvekilinin silahını teslim ettiği anlaşılmıştır" denildi.
Aksu'nun bu yanıtından tatmin olmayan Özay, yeni bir soru önergesi hazırladı.
"Yapacağım bir davette havaya ateş açılması olasılığına karşı önlem almak için sorumun yanıtlanmasanı istiyorum" diyen Özay, yine bir isim alamadı. Bakalım, Özay, silahlı vekilleri öğrenmek için başka hangi yöntemlere başvuracak.