Duvarların dili olsa

Sağlık Bakanlığı'nın resmi web sayfasında geçtiğimiz günlerde ilginç bir duyuru yer aldı. Bakanlık 'Önemli Bilgisayar Virüsü Duyurusu' başlığıyla personeli uyarma gereği hissetmişti.

Zam tuzaklı virüs
Sağlık Bakanlığı'nın resmi web sayfasında geçtiğimiz günlerde ilginç bir duyuru yer aldı. Bakanlık 'Önemli Bilgisayar Virüsü Duyurusu' başlığıyla personeli uyarma gereği hissetmişti. Çünkü virüsün şekli hayli ilginçti, dolayısıyla bakanlık personelini heyecanlandırdı.
Duyuruda, virüsün 'Tüm Askeri ve sivil personel maaşlarına hükümetten yüzde 50 şok zam' başlıklı e-posta mesajıyla geldiği ifade edildi. Duyuruda, mesajda, 'Yeni maaşınızı görmek için ekteki programın çalıştırılmasının' istendiği, söz konusu programın çalıştırılması halinde bilgisayar sisteminde bazı dosyaların bozulduğu kaydedildi. Duyuruda, virüsten korunmak için şu önerilere yer verildi:
"Antivirüsünüzü sürekli güncel tutun. Kullanıcılarınızı tanımadıkları adreslerden gelen mail'ler konusunda bilinçlendirin. Önemli veri tutan sunucularınızda düzenli yedek alın. Kullanıcılarınızın bilgisayarlarını Admin değil standart kullanıcı haklarıyla çalıştırmasını sağlayın."
Sağlık Bakanlığı bu konuda duyuru yapmakta pek de haksız değildi. 'Zam' başlığıyla gelen mesajı kim açmaz ki...Gerilim ve polemik
Cumhurbaşkanlığı ve erken seçim tartışmalarının alevlenmesinden mi bilinmez geçen hafta Meclis'te hayli gergin anlar yaşandı. AKP ile CHP'liler hem komisyon hem de Genel Kurul'da zaman zaman kavgalara varan tartışmalar yaşadı. İki partinin üzerinde uzlaştığı tek konu ise şans oyunlarına yeni düzen getiren yasaydı. Hükümetin bu yasada CHP'nin önerilerini kabul etmesiyle görüşmeler hem hızlı hem de sakin geçti. Hatta CHP'den AKP'ye bu konuda teşekkür bile geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek de, önerilerini kabul edip sözlerinde durdukları için Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile AKP Grubu'na teşekkür etti.
Ancak görüşmelerde 'polemik' de yok değildi. CHP sözcüleri konuşmalarında, bu yasanın çıkarılması için lobi yapan kuruluşların bakan ve milletvekillerine at hediye etmesini de gündeme getirdi. Bunun üzerine Şahin, atların hediye edilmek istendiğini ancak kendisinin kabul etmeyerek para verip aldığını anlattı.
Atlardan birinin Adana'da bir yarışta ikinci olarak 4 bin 500 YTL ödül kazandığını kaydeden Şahin, bu parayı da zihinsel özürlülerle ilgili vakıflara verdiğini söyledi. Şahin, atları almasındaki amacın spordan sorumlu bakan olarak atçılık ve biniciliğe destek vermek olduğunu kaydetti. Şahin daha sonra da CHP'lilere "Size de tavsiye ediyorum, eğer böyle bir sevginiz varsa siz de alın, eğer atınız para kazanırsa siz de herhangi bir vakfa, sosyal amaçlı vakfa bağışlayın, ben de sizi gelip tebrik edeyim" diye seslendi.


Palandöken'e 'kıble' ayarı
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, geçen hafta Erzurum'daydı. Aksu, Nevruz öncesinde, Doğu Anadolu'daki 11 ilin Emniyet müdürüyle Palandöken eteklerindeki Dedeman Oteli'nde bir araya geldi.
Aksu'nun otele girer girermez ilk sorusu, kıblenin ne tarafa düştüğü oldu. Ancak heyettekiler de Palandöken'in kıblesinden habersizdi.
Hal böyle olunca; Palandöken'de 'kıble' operasyonu başladı.
Korumaların elleri cep telefonlarına gitti. İşin erbapları aranıp Palandöken'de kıblenin ne tarafa düştüğü öğrenildi ve Aksu'ya iletildi.
Bakan Aksu, dizlerindeki rahatsızlık nedeniyle yaklaşık bir yıl önce başladığı rejimi de Erzurum'da bozdu. Kebaptan uzak durarak yaklaşık 20 kilo veren Aksu, Erzurum'un cağ kebabına dayanamadı. Erzurum Valisi Celalettin Güvenç'in daveti üzerine Erzurum'un ünlü kebapçılarından Gelgör'e giden Aksu, iki porsiyon cağ kebabı yedi.
Cağ kebabına, Aksu gibi rejimde olan ve yaklaşık 23 kilo veren Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal da dayanamadı. Köksal da 2.5 porsiyon cağ kebabı tüketti.