Duvarların dili olsa

CHP lideri Deniz Baykal sporcu biri. Yazları, seçim bölgesi Antalya'dayken yüzmeyi, diğer zamanlardaysa yürümeyi seviyor. Yürüyüş mekânı olarak da bir süre önce taşındığı Oran'daki kulvarı tercih ediyor.

Baykal'ın 'yürüyüş kolu' kalabalık
CHP lideri Deniz Baykal sporcu biri. Yazları, seçim bölgesi Antalya'dayken yüzmeyi, diğer zamanlardaysa yürümeyi seviyor. Yürüyüş mekânı olarak da bir süre önce taşındığı Oran'daki kulvarı tercih ediyor. Bir süre önce Oran'dan Angora Evleri'ne taşınmasına karşın, çoğu sabah sırf yürüyüş yapmak için Oran'a gitmeyi sürdürüyor. Baykal'ı yakın arkadaşları yürüyüşte yalnız bırakmıyor. Baykal'ın 'yürüyüş kolu' çoktan siyasi literatüre girdi. İçinde hiçbir siyasi beklentisi olmayanlar, samimiyetle Baykal'la sabah sporu yapanlar yer alsa da, grubun çoğunluğununu siyasette beklentileri olanlar oluşturuyor tabii. Yürüyüş kolu tıpkı siyaset gibi canlı. Yeni katılanlar oluyor, gözden düşünler oluyor, gidenler oluyor ama yürüyüş aksamıyor.
Seçimler öncesi kola girenlerin sayısı artıyor, Baykal'ın ardından adeta bir bölük gibi ormanın içlerine doğru akıyorlar. Bu durumu görenler, yaklaşan seçimler öncesi milletvekili listelerinin hazırlanacak olmasına bağlıyorlar. Yürüyüş kolu Baykal katılmadığı zaman da yürüyor ama sayı azalıyor. Baykal'ın yürüyüşe katılmayacağını haber alanlar o gün için sporu asıp evde sabah keyfi yapmayı tercih ediyor. Baykal'ın katılmayacağını nereden mi haber alıyorlar? Kolcular Baykal'ın hareketlerini yakından takip ediyor ve aralarında cepleşiyorlar tabii.
Kol bugünlerde mevcudunun çok üstünde bir kalabalıkla yürüyüşünü sürdürüyor. Baykal memnun, ama yürüyüş koluna yeni katılanların kim olduğunu, neden şimdi geldiğini soruşturmayı da ihmal etmiyor.
Abdullah Gül'ün medya sevgisi
Yaşanan her olumsuzlukta suçu medyaya atmakla ünlenen AKP hükümetinde yaklaşan seçimler öncesinde gazetecilerin gözde ismi Dışişleri Bakanı Abdullah Gül. Kendisini izleyen gazetecilere karşı sempatik tavırlarıyla dikkat çeken Gül'ün, gazetecileri 'gözü gibi koruduğunu', onlarla sohbet etmek için her fırsatı değerlendirdiğini söylemek abartı olmaz. Gül, diplomasinin iyice yoğunlaştığı, gerilimin dozunun arttığı günlerde bile gazetecilerin her sorusunu sabırla dinleyip, onları tatmin edecek yanıtlar verebilmek için özel çaba harcıyor. Britanya Dışişleri Bakanı Margaret Beckett'i ağırladıktan sonra Beckett'la yaptığı ortak açıklamada "İran'ın elindeki İngiliz askerleri barışçı yollarla kurtaracağız" diyerek İngiliz gazetecilerden tam not alan Gül, kendisini sürekli izleyen diplomasi muhabirlerine zaman zaman verdiği brifinglerle de medyanın gönlünü kazanmış bulunuyor. Gazeteciler bu durumda cumhurbaşkanlığı seçimleri ve ardından gelecek Meclis seçimlerinin payı olup olmadığını merak ediyor.
İş bilenin, kılıç kuşananın
Ankara Esenboğa Havalimanı'nın yenilenmesi, yabancı havayolu şirketlerini Ankara'ya çekmeye başladı. Bunlardan biri de, Ortadoğu bağlantı seferlerine Ankara'yı ekleyen meşhur havayolu şirketi British Airways (BA). Ankaralı yolcuları, İstanbul'da aktarma zorunluluğu olmadan Londra'ya ulaştıran bu yeni rota BA uçaklarının da haftada altı gece Ankara'da konaklamalarını sağladı. Ne olduysa bundan sonra oldu. Esenboğa işletmesi, fırsat bu fırsat deyip, uçak konaklama ücretlerini artırdı. Hem de öyle bir artırdı ki, İngiliz havayolları Ankara'da konaklamaktan vazgeçti. Ama kendileri için kârlı olan Ankara durağından vazgeçmedi.
Peki BA uçakları ne mi yapıyor?
Ankara'da durak yaptıktan sonra, konaklamak için Suriye'nin başkenti Şam'a uçuyorlar. Geceyi orada geçirdikten sonra yeniden Ankara'ya dönüp yolcu alıyorlar.
Yani işini bilen Esenboğa yönetiminin yaptığı zam o boyutta ki, İngiliz uçakları için Şam'a uçup, orada konaklayıp, Ankara'ya dönüp yolcu almak daha ucuza çıkıyor. Ne diyelim?
Bu işletmeciliği tebrik etmek gerek.