Duvarların dili olsa

Cumhurbaşkanı seçim sürecinde müşterek hareket etme ve birleşme görüşmelerini başlatma kararı alan Anavatan lideri Erkan Mumcu ile ve DYP lideri Mehmet Ağar, kamuoyuna birlikte ilk görüntüyü geçen hafta verdi.

Anayol şimdiden çıkmaza girdi!
Cumhurbaşkanı seçim sürecinde müşterek hareket etme ve birleşme görüşmelerini başlatma kararı alan Anavatan lideri Erkan Mumcu ile ve DYP lideri Mehmet Ağar, kamuoyuna birlikte ilk görüntüyü geçen hafta verdi. İki lider, ortak bir basın toplantısı ile YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç'e yönelik suikast girişimi üzerine hükümete, 'erken seçimle yenilenen meclisin cumhurbaşkanını seçmesi' çağrısı yapma kararı aldı.
İki partinin birinin genel merkezlerinin uygun olmayacağı düşüncesinden hareketle Meclis'te açıklama yapma kararı verildi. Mumcu, Ağar'ın gelişini bir gazete bürosunda bekledi. Mumcu, bir milletvekilinin Meclis çalışmalarına ilişkin çıkardığı kitabı görünce, "12 yıldır siyasettiyim, bir tane bile kitabım olmadı" dedi. "Bu dönem bitti artık, seçim yakın, bir dahaki dönem yazarsınız" denilmesi üzerine Mumcu, "'Bir dahaki dönem seçilemeyeceksiniz, rahat rahat yazarsınız' mı diyorsunuz" diye sitem etti. Toplantı sonrası iki lider gazeteci ordusuyla salondan çıkınca, yolu şaşırdı. Liderler, gazetecilerin, 'çıkış oradan değil' uyarısı ile doğru yola yöneldi. Bir gazetecinin "Anayol şimdiden çıkmaza girdi" esprisi liderler dahil herkesi güldürdü.
Unakıtan: Zaten Melih'le aramız limoni...
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, geçen haftaya damgasını vuran cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Ankaralı sanayici işadamı ve esnafla bir araya geldi. Ekonomiden çok cumhurbaşkanlığı seçiminde kilit konuma gelen 367 sayısı üzerine endekslenen bir konuşma yaptı Unakıtan. Ama sanayicinin ve esnafın derdi, kısa vadeli kredilerin uzatılması, kendilerine yeni iş alanları yaratılması ve işyerlerinin kurulduğu mekân olan İvedik Organize Sanayi Bölgesi altyapısının tamamlanması üzerine odaklandı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin AKP'li Başkanı Melih Gökçek'in "Organize Sanayi Bölgeleri'ne girmeyeceğiz. Buraların yollarını belediyi olarak biz yapmayacağız" açıklamalarını gündeme getiren bir işadamı Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'dan yardım talep etti. Bakan Unakıtan ise bu işadamına
"Emlak vergisini, tabela vergisini belediyeye ödüyorsunuz değil mi" diye sorduktan sonra Melih Gökçek'e yüklendi: "Hem girmeyeceğim diyor hem vergileri alıyor. Vergileri bana verin ben gireyim."
"Zaten Melih'le aramız limoni" diye sözlerini noktalayan Kemal Unakıtan salonda bulunanların tebessüm etmesine neden oldu.
'Gönenç'i sevmeyen Çelik
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bütün konuşmalarında 'refah' sözcüğü yerine kullandığı 'gönenç' sözcüğünü hiç sevmediğini açık açık ortaya koyuyor. 'Refah' sözcüğünü kullanmayı tercih ettiğini anlatan Çelik, Meclis'te Türkçenin etkin ve doğru kullanımıyla ile ilgili kurulan komisyon toplantısında "Türkiye'de dil, bir çatışma alanına sokulmuş ve insanlar kullandıkları kelimelere göre kategorize edilmiştir" diyerek Sezer'e gönderme yaptı. "Bir dil, başka bir dilden aldığı kelimeyi hazmetmelidir. O kelime sırıtmamalıdır" diyen Çelik, 'gönenç' sözcüğünü kullanmak istememesinin nedenini de şöyle açıkladı: "Çünkü, 'refah' kelimesinin geçtiği binlerce deyim ve söz var. Bu, benim binlerce yıllık kültürüm."
Çelik, Türk Dil Kurumu'nun hayatımıza kattığı 'gönenç' sözcüğünü eleştirirken, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden Çelik için yeni bir tartışmalı uygulama geldi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın basına geçtiği Anadolu Yıldızı 2007 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı'na ilişkin basın duyurusunda irtibat için faks numarası verildi. Ancak duyuruda 'faks' sözcüğü yerine 'belgegeçer' sözcüğü tercih edildi.